Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Główną ideą przyjętego sześć lat temu wspólnotowego prawa żywnościowego było podjęcie wszelkich niezbędnych środków, które gwarantowałyby, że niebezpieczna żywność nie znajdzie się na rynku, a opracowane systemy bezpieczeństwa będą w pełni skuteczne. Dlatego w nadzorze nad produkcją żywności starano się uwzględnić wszystkie jej aspekty - od produkcji podstawowej i produkcji pasz do sprzedaży i dostawy żywności do konsumenta Zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia konsumentów wymaga od producentów żywności spełnienia bardziej rygorystycznych przepisów.
PL
Trzecim, choć nie ostatnim, rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, które opublikowano w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich 30 kwietnia 2004 r. jest rozporządzenie o numerze 854/2004. Ustanawia ono przepisy dotyczące organizacji urzędowych kontroli w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Znajdujące się w tekście liczne odniesienia do zapisów rozporządzeń 852/2004 oraz 853/2004 stanowią jedynie potwierdzenie wzajemnego powiązania wymienionych aktów prawnych. Z pewnością przez dłuższy czas będą one określać obowiązki producentów żywności, a także ukierunkują urzędowy nadzór w tym sektorze produkcji. (Od red.: Informacje o treści rozporządzeń nr 852/2004 oraz 853/2004 stanowiących część pakietu higienicznego omówiliśmy w numerach 2/05 i 3/05 "Przemysłu Spożywczego").
PL
Jednym z najważniejszych priorytetów Wspólnoty Europejskiej jest zapewnienie konsumentom gwarancji bezpieczeństwa zdrowotnego. Stąd też, producentom i pośrednikom biorącym udział we wszystkich ogniwach łańcucha produkcji i dystrybucji żywności stawiane są coraz wyższe wymagania, ich działalność nadzorowana jest przez urzędowe inspekcje, które starają się wprowadzać nowe, efektywniejsze systemy kontroli. Jednocześnie prawo stosowane w państwach członkowskich, które reguluje sprawy związane z bezpieczeństwem żywności. jest co pewien czas aktualizowane i modyfikowane.
PL
26 stycznia br. rozpoczęła się unijna kontrola w zakładach produkcji i przetwórstwa środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Podzieleni na osiem podkomisji, weterynaryjni inspektorzy z Biura ds. Żywności i Weterynarii w Grange (Irlandia) wraz z przedstawicielami polskiej Inspekcji Weterynaryjnej dokonają przeglądu prac dostosowawczych i modernizacyjnych w wybranych zakładach. Należy podkreślić, że kontrola ukierunkowana jest przede wszystkim na sprawdzenie postępu w implementacji prawa UE oraz prawidłowości jego stosowania wobec podmiotów nadzorowanych przez polskie służby weterynaryjne.
PL
16 stycznia br. Główny Lekarz Weterynarii podpisał instrukcję, która reguluje działania inspekcji Weterynaryjnej kontrolującej postępy prac dostosowawczych w zakładach znajdujących się pod jej nadzorem. Zapisy zawarte w instrukcji pozwalają z większym optymizmem spojrzeć na najbliższą przyszłość polskich zakładów produkujących i przetwarzających środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego.
PL
Próby prawnego uregulowania nadspodziewanie trudnej problematyki związanej ze sprzedażą bezpośrednią trwają od kilku lat. Problem polegał na tym, że w naszym kraju sprzedaż bezpośrednia była i jest działalnością powszechną, społecznie aprobowaną i - co nie jest bez znaczenia - dającą utrzymanie dziesiątkom tysięcy osób. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że działalność ta przez wiele lat nie podlegała prawnym uregulowaniom. Regulacji dotyczącej sprzedaży bezpośredniej oczekiwano w ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej, którą uchwalono w kwietniu 1997 r. Niestety, w tym akcie prawnym nie znalazły się zapisy, które obejmowałyby obszar działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą bezpośrednią.
PL
W Dzienniku Ustaw Nr 89 ukazało się rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 kwietnia 2004 r. w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produktów pochodzenia zwierzęcego. Przepisy rozporządzenia weszły w życie w dniu 1 maja 2004 roku.
PL
Główny Lekarz Weterynarii 26 stycznia 2004 r. wstrzymał możliwość importu żywego drobiu (w tym strusi) oraz innych gatunków ptaków domowych i dzikich z Tajlandii, Wietnamu, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Zakaz dotyczył ponadto jaj wylęgowych pochodzących od tych ptaków, jaj konsumpcyjnych drobiu i strusi, mięsa l przetworów wymienionych ptaków, a także wszystkich surowców niejadalnych pochodzących od drobiu, w tym strusi oraz innych ptaków domowych i dzikich, W trzy dni później blokadę rozszerzono na Kambodżę, Pakistan, Laos i Hong Kong. Z dniem 3 lutego zakazano wwozu i przewozu przez polski obszar celny wymienionych towarów pochodzących z Chin oraz Indonezji, a wkrótce potem wydano decyzję o zakazie importu drobiu i ptaków ozdobnych ze Stanów Zjednoczonych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.