Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
nr 51(1)
97-120
EN
In this article, the train is shown as a heterotopic place, a “different space”. This issue is analyzed in the context of Michel Foucault’s heterotopia structure, which refers to six principles. The article characterizes the life and work of a Chechen refugee on the train that served as a refugee camp in Ingushetia in 1999. The text also describes the history of the Russian-Chechen wars over the centuries.
PL
W artykule ukazany jest pociąg jako miejsce heterotopiczne, „inna przestrzeń”. Zagadnienie to analizowane jest w kontekście struktury heterotopii Michela Foucaulta, która odwołuje się do sześciu zasad. Scharakteryzowane zostało życie i praca czeczeńskiej uchodźczyni w pociągu – obozie dla uchodźców w Inguszetii w 1999 roku. Dokonano także opisu historii wojen rosyjsko--czeczeńskich na przestrzeni wieków.
|
|
tom 17
|
nr 3(67)
111-126
EN
This article raises the issue of immigration to Canada of Poles who came to that country in years 1945–1989. The text consists of three parts. The first relates to the theoretical concept of “trajectory” and “biographical learning”, which approximates the various positions and approaches to the concept of learning from its own experience. In the second part I focus on the beginnings of Polish immigration to Canada, the present wave of Polish migration and I briefly characterize the situation of Polish pioneers and veterans of World War II in the province of Manitoba. The third section attempts to describe the difficulties and (self-) reflection in the narrative on own experiences and biographical learning in the context of own biography subjects.
PL
W artykule poruszone zostały kwestie związane z imigracją Polaków do Kanady, w latach 1945–1989. Tekst składa się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczy podstaw teoretycznych – koncepcji „trajektorii” i „biograficznego uczenia się”, w której przybliżam różne stanowiska i podejścia do koncepcji uczenia się z własnych doświadczeń i przeżyć. W drugiej części koncentruję się na przybliżeniu Czytelnikowi początków imigracji Polaków do Kanady, przedstawiam fale polskiej emigracji oraz pokrótce charakteryzuję sytuację polskich pionierów oraz weteranów II wojny światowej w prowincji Manitoba. W trzeciej części podejmuję próbę opisu trudności i (samo)refleksji w narracji dotyczącej własnych przeżyć i doświadczeń biograficznych w kontekście uczenia się z własnej biografii osób badanych.
|
2022
|
tom XIII(1(38))
151-168
PL
Celem artykułu jest poznanie indywidualnego sposobu postrzegania świata poprzez twórczość plastyczną małych Syryjczyków mieszkających z rodzinami w Libanie. Badania wśród uchodźców zostały przeprowadzone w mieście Zahle w 2017 roku. W pierwszej części artykułu została przedstawiona metoda projekcyjna oraz badania nad rysunkiem dziecięcym. W drugiej części artykułu została scharakteryzowana metodologia badań własnych w środowisku Syryjczyków w obozach dla uchodźców. W trzeciej części dokonana została analiza rysunków dotyczących życia w Libanie dzieci i młodzieży. Ostatnia część to podsumowanie badań własnych.
|
2014
|
nr 2(24)
21-46
PL
Artykuł charakteryzuje zagadnienia związane z migracjami oraz imigrantami i uchodźcami poruszane na łamach kwartalnika Journal of Immigrant and Refugee Studies w latach 2002–2013. Wszystkie artykuły z kwartalnika (264) podzieliłam na sześć części i w tym artykule przeanalizowałam cztery z nich: zdrowie psychiczne i fizyczne uchodźców i imigrantów; problemy adaptacyjne młodych imigrantów i uchodźców w domu i w szkole w kraju przyjmującym; obraz imigrantów w mediach; imigranci w krajach Trzeciego Świata. Mam nadzieję, że poruszane w artykule zagadnienia będą pomocne w zrozumieniu problemów, z jakimi borykają się imigranci i uchodźcy w kraju przyjmującym i w nowych warunkach kulturowych.
EN
The paper describes the issues connected with migration, immigrants and refugees discussed in the pages of Journal of Immigrant and Refugee Studies in the years 2002–2013. I divided all the articles from the journal (264) into six parts and in this paper, I analyzed four of them: refugees’ and immigrants’ mental and physical health; adaptation problems among adolescent immigrants and refugees at home and at school in the host country; immigrants in the media and immigrants in Third World countries. I hope that the issues raised in the article will be helpful in understanding the problems immigrants and refugees face in the host country and in new cultural conditions.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.