Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jakie predyspozycje do służby wojskowej posiadali poborowi wcieleni do SMS? Jaki był ich poziom wykształcenia? Jaka była ich sytuacja społeczna przed wcieleniem do wojska? Jak byli przygotowani do życia w społeczeństwie przez własne rodziny i szkoły? Jakie mieli motywacje do służby wojskowej? Czy występowały trudności i problemy w ich dotychczasowej służbie?
PL
Zdefiniowanie zjawiska współczesnego terroryzmu stwarza podstawową trudność wielu badaczom tej problematyki i chociaż terroryzm nie jest zjawiskiem nowym, na skutek ciągłej ewolucji i różnorodności jest nie do przewidzenia we współczesnym świecie. Kategoryzacja tego zjawiska oraz ocena jego skutków wymyka się niejako metodologii badań, trudno przewidzieć trendy rozwoju tego zjawiska, a cóż dopiero skutecznie z nim walczyć. Z terroryzmem jak z przestępczością, sens ma jedynie walka z przyczynami, a nie skutkami tego zjawiska. Opracowanie zawiera krótką genezę zjawiska terroryzmu na podstawie znanych przypadków w historii od XIII wieku do współczesności oraz omówienie specyfiki tego zjawiska w stosunku do Polski i Polaków. Wskazuje również na źródła terroryzmu, ze szczególnym podkreśleniem uwarunkowań społeczno-ekonomicznych. Prezentuje również, klasyfikację form tego zjawiska według kryteriów określonych przez polski autorytet prawny. Część końcowa zawiera próbę uogólnienia istoty zjawiska terroryzmu jako propagandy przez czyn oraz tezę, że w walce biednych z bogatymi współczesny terroryzm z metody walki stał się ideologią
PL
Jak chronić własnych żołnierzy przed działaniami psychologicznymi nieprzyjaciela? Co powinno stanowić istotę obrony psychologicznej własnych wojsk? Na czym polega przygotowanie żołnierza do warunków pola walki? Jakie obowiązują zasady skutecznej obrony psychologicznej? Jaka jest rola morale w obronie własnych wojsk przed działaniami psychologicznymi przeciwnika? Kto może dowódcy pomóc w przygotowaniu żołnierza do warunków pola walki?
PL
Czym będzie się charakteryzowało przyszłe pole walki? Na czym właściwie polega walka informacyjna? Jakie środki walki informacyjnej mogą być wykorzystane w konfliktach zbrojnych w przyszłości? Jakie systemy broni mogą skutecznie oddziaływać na psychikę przeciwnika? W jakich kierunkach rozwijają się badania nad środkami walki w przyszłych operacjach psychologicznych?
PL
Przeprowadzenie charakterystyki działań psychologicznych w koncepcji walki informacyjnej oraz studia nad literaturą przedmiotu skłaniają do postawienia na wstępie pięciu następujących pytań: Jakie znaczenie ma informacja we współczesnych działaniach zbrojnych prowadzonych przez NATO i USA? Co się kryje pod pojęciem walki (wojny) informacyjnej i jaka jest jej geneza? Czym szczegółnie charakteryzuje się walka informacyjna, w jakim celu jest prowadzona, jakie stawia się jej zadania i jakie przyjmuje ona formy? Jakie miejsce zajmują działania i operacje psychologiczne w koncepcjach walki informacyjnej według doktryn wojennych USA i NATO? Jak problematykę walki informacyjnej ujmują w swoich koncepcjach wojennych Rosjanie?
EN
Characteristic features necessary to perform military pilot’s job have been discussed in the article. Flying abilities have been defined as a whole set of quite stable mental individual characteristics of personality that decide on the airman’s efficiency and work. The best method to examine flying abilities is to compare the data received from pedagogical, clinical, experimental and psychological tests of the candidate with the data gained from objective assessment of his flights in practical training. The methods of candidates’ selection for military pilots in practical air training have been presented in the article in a historical approach.
7
Content available remote Rekrutacja kandydatów do sił powietrznych : dawniej i dziś
EN
The article deals with the candidates recruitment for the Air Force both at present and in the past. The first part describes pre-war years when the French aviation experiences and the search to find our own criteria to select candidates for the Air Force were the basis of the pilot’s training system in Poland. This led to define conditions to be fulfilled by a candidate for a military pilot. Much attention was focused on physical and mental health of the candidate and also on his education, motivation and so called the spirit of flying (i.e. courage, patriotism, honour and so on). Apart from collecting our own experiences, also methods applied by our closest neighbours were taken into account. The second part of the article concerns the present times. Admitting candidates to the Air Force Academy is conducted through Recruitment Centres which carry out the introductory selection consisting in the evaluation of formal criteria (age, citizenship, marital status), the state of health and the candidate’s serviceableness to the air service. Then the candidate takes entrance examination (Mathematics, Physics, Foreign Language, Physical Education). The Examination Board makes, in agreement with the qualification procedure, an official record which is the basis for admitting the candidates to the academy. Their number is conditioned by a limit. The number of candidates taking the entrance examination varies.
PL
W pracy przedstawiono ideę ekstrakcji do fazy stałej (SPE), a także konstrukcję i zasadę działania wyparki do zatężania analitów, zawartych w matrycach ciekłych o niewielkich objętościach, rzędu kilku mililitrów. Wykazano szczególną przydatność wyparki w połączeniu z zestawem do SPE.
EN
The essence of solid phase extraction (SPE) and construction as well as action principle of evaporator for the concentration of analytes contained in liquid matrices at small volumes of the order of a few mililiters is demonstrated. A special usefulness of the evaporator in connection with the equipment for SPE is indicated.
PL
Potrzeba oznaczania w żywności wielu substancji na poziomie śladów, w tym substancji toksycznych sprawia, że do ich analizy stosuje się wyrafinowane techniki analityczne. Złożoność matrycy próbek oraz obecność domieszek interferencyjnych powoduje, że wiele tradycyjnych metod analitycznych jest mało przydatnych do tego celu z powodu braku specyficznych i czułych sposobów detekcji. W artykule przedstawiono najnowsze osiągnięcia w chromatografii cieczowej, kolumnowej i cienkowarstwowej, które obecnie są najczęściej stosowanymi technikami w analizie żywności. Za ich pomocą analizuje się w żywności kwasy organiczne, lipidy i fosfolipidy, węglowodany, aminokwasy i peptydy, pozostałości pestycydów w zbożach, leki weterynaryjne i steroidy anaboliczne w mięsie i produktach mięsnych, mykotoksyny, antyutleniacze i środki konserwujące, pigmenty naturalne i barwniki syntetyczne, flawonoidy, substancje przyprawowe i zapachowe, witaminy i inne. Dzięki znacznemu postępowi w metodach przygotowania próbek oraz w samej chromatografii cieczowej zmniejszeniu uległ całkowity czas analizy próbek żywności oraz w wielu przypadkach obniżyły się koszty jej wykonania. Aby uzyskać wystarczającą dokładność i czułość pomiarów chromatografię cieczową sprzęga się często z innymi technikami.
PL
Na tle ogólnych technik, stosowanych w chromatografii cienkowarstwowej, omówiono szczegółowo: podstawy teoretyczne, aparaturę oraz zastosowanie rotacyjnej chromatografii planarnej. Zwrócono szczególną uwagę na zalety tej metody, podając szereg przykładów zastosowań do rozdziałów analitycznych i preparatywnych, zarówno substancji naturalnych, jak i syntetycznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.