Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 592

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nauczyciel
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
PL
W artykule, na tle rozważań teoretycznych nad znaczeniem poczucia własnej skuteczności w pracy współczesnego nauczyciela funkcjonującego w zmiennych warunkach rzeczywistości XXI wieku oraz roli, jaką osobowość (w ujęciu Pięcioczynnikowej Teorii Osobowości Paula T. Costy i Roberta R. McCrae) może odgrywać w kształtowaniu tego kluczowego czynnika, zaprezentowano wyniki badań empirycznych, przeprowadzonych z udziałem nauczycieli polskich i amerykańskich. Analizy dowiodły, że istotnie wyższym ze statystycznego punktu widzenia poziomem poczucia własnej skuteczności charakteryzowały się te osoby badane, które cechowały się jednocześnie takim natężeniem cech osobowości w ujęciu Wielkiej Piątki (neurotyczności, ekstrawertyczności, otwartości na doświadczenia, ugodowości i sumienności), które koresponduje ze wzorcem osobowości nauczyciela, który obecny jest już od lat w dyskursie pedeutologicznym.
2
100%
PL
Celem artykułu jest próba nakreślenia (i) sposobów postrzegania przez dojrzałych nauczycieli ich mocnych stron oraz (ii) wyzwań, przed którymi stają w codziennej pracy szkolnej. Podstawą zaprezentowanych analiz jest 14 indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI) z nauczycielkami, które mają wieloletni staż pracy w szkole (minimum 20) i ukończone 50 lat. W badaniach zastosowałam analizę tematyczną. Dane kodowałam w ramach podejścia indukcyjnego. Wyłoniłam cztery kategorie wątków tematycznych, które określają atuty dojrzałego nauczyciela. Badani określali siebie nie tylko poprzez pryzmat charakterystyk indywidualnych, ale także różnego rodzaju kompetencji (np. dydaktyczno-metodycznych), etosu zawodu i specyfiki okresu życia. Równocześnie wskazali na trudności związane z długoletnią pracą w zawodzie – problemy zdrowotne, wyzwania współczesności oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe.
3
100%
PL
Każdy człowiek przychodzi na świat ze swoim indywidualnym potencjałem. Stąd tak mocno w edukacji podkreślane jest znaczenie indywidualizacji nauczania. Szczególnego znaczenia w tym kontekście nabiera edukacja dziecka zdolnego. Zdolnego, czyli jakiego? Czy wobec wyzwań współczesnej edukacji nauczyciel wie, jak rozpoznać dziecko zdolne w klasie? Czy potrafi zaplanować pracę z uczniem w taki sposób, by jak najpełniej rozwijać jego potencjał i wykorzystywać możliwości, a jednocześnie wspierać podopiecznego w innych sferach? Przeprowadzone badania są próbą odpowiedzi na te i inne pytania.
PL
Książka porusza ważny problem, jakim jest nauczyciel we współczesnej szkole. Proces zmian następujący na świecie, mający poważny wpływ na szkołę, a także kolejne reformy wdrażane w systemie edukacji czynią zawód nauczyciela niezwykle trudnym. Monografia uwzględnia czternaście rozdziałów, poprzedzonych wstępem, w którym Autor formułuje szereg pytań dotyczących nauczyciela.
EN
The book raises an important problem, which is a teacher in a modern school. The change process in the world, having a serious impact on the school, as well as further reforms implemented in the education system make the teaching profession extremely difficult. The monograph includes fourteen chapters, preceded by an introduction, in which the author formulates a number of questions about the teacher.
PL
W artykule zaprezentowano wyniki badań, których celem było poznanie różnych sposobów radzenia sobie z agresją przez nauczycieli, oraz zbadania wiedzy jaką posiadają dzieci na temat agresji i problemów z nią związanych. Sformułowane zostały problemy badawcze, które dotyczyły sposobów niwelowania zachowań agresywnych u dzieci, jakie stosowane są przez nauczycieli w pracy. Jednym z narzędzi badawczych była ankieta skierowana do nauczycieli. Udzielając odpowiedzi musieli oni wykazać się wiedzą na temat różnych rodzajów agresji, którą można zaobserwować wśród dzieci, oraz opisać metody i sposoby radzenia sobie z nią. Zastosowany był też wywiad przeprowadzony z dziećmi za pomocą pacynki, która miała na celu przekształcić go w proces interakcji i zmniejszyć dystans dziecka z badaczem, oraz wywiad skoncentrowany na problemie. Przedstawione wyniki badań ukazały, jak wielkim problemem jest agresja w życiu dzieci w wieku przedszkolnym, które wykazały się dużą wiedzą na ten temat. W artykule zostały również umieszczone cytaty z wypowiedzi dzieci, które dają obraz tego, co myślą, czyją i przeżywają gdy muszą zmierzyć się z agresją. Z badania można wyciągnąć wniosek, że wszyscy nauczyciele, którzy zostali przebadani, zdają sobie sprawę z tego, co może wywołać agresję u dzieci i znają różne metody i sposoby niwelowania zachowań agresywnych. W praktyce nie zawsze jednak potrafią sobie poradzić z tym trudnym i ważnym problemem i potrzebują wsparcia. Badania te mogą być przydatne dla nauczycieli i rodziców, aby mogli lepiej poznać i zrozumieć problem agresji, która jest wszechobecna wśród dzieci, zapoznać się ze sposobami właściwego reagowania w trudnych sytuacjach i sposobami niwelowania zachowań agresywnych.
PL
Poczucie skuteczności w zakresie realizacji różnych zadań i celów jest istotnym czynnikiem, który zwiększa prawdopodobieństwo ich osiągnięcia. Tak jest również w przypadku aktywności nauczycieli. Celem badania prezentowanego w tym artykule było sprawdzenie czy nauczyciele różniący się dominującym wzorem roli zawodowej postrzegają siebie jako bardziej lub mniej skutecznych oraz czy w innych elementach upatrują źródeł swojej samoskuteczności. Interesowało nas przetestowanie hipotetycznego mechanizmu, według którego dominująca rola zawodowa moderuje relacje między źródłami samoskuteczności a poziomem samoskuteczności. W toku badań na licznej próbie polskich nauczycieli (N = 946), odnotowaliśmy różnice w zakresie postrzeganych źródeł samoskuteczności wśród nauczycieli, którzy różnie definiowali swoje role. Choć sam poziom postrzeganej skuteczności był zbliżony w grupach nauczycieli o różnej dominującej roli zawodowej, to odnotowaliśmy moderujące znaczenie roli zawodowej dla relacji między czterema źródłami samoskuteczności a samoskutecznością.
PL
Rozwój cywilizacyjny przyczynił się do kolejnego zweryfikowania podejścia do edukacji pod wpływem nowego statusu wiedzy, wynikającego z eksplozji informacji o nowych mediach. Z jednej strony edukacja dąży do rewitalizacji i kultywowania tradycyjnych wartości, które mieszczą się w szeroko rozumianym nurcie humanizmu, z drugiej strony można zaobserwować podporządkowywanie się w mniejszym lub większym stopniu narastającej fali technologicznej. Uczeń i nauczyciel rozpoczynając wspólną ścieżkę edukacyjną stoją przed wyborem: czy być świadomymi kreatorami, czy biernymi konsumentami „cyfrowej rzeczywistości“?. Jaką ścieżkę wybiorą? Jest to pytanie, na które będę szukała odpowiedzi odwołując się do literatury przedmiotu z zakresu psychologii, socjologii, filozofii i pedagogiki oraz badań własnych.
EN
The development of civilization has contributed to another change in the approach to education under the influence of the new state of knowledge resulting from the information boom in the new media. On the one hand education facilities aim at revitalization and cultivation of traditional values that are included in widely understood humanism trend. On the other hand a higher or lower level of compliance with increasing technological wave may be observed. A student and a teacher when starting a joint educational path face a choice: whether to be conscious creators or passive consumer of ‘digital media. Which path will they chose? These is the questions that I will attempt to answer referring to sources from the field of psychology, sociology, philosophy, pedagogy and own research.
PL
W prezentowanym artykule skoncentrowano się na zagadnieniu kompetencji diagnostycznej nauczyciela. Aby podkreślić ważność poruszanego zagadnienia i zachęcić do naukowej dyskusji, wskazano na wartość kompetencji pedagogicznych współczesnego nauczyciela, wyeksponowano wśród nich kompetencję diagnostyczną, a następnie określono jej znaczenie w pracy z uczniem oraz konsekwencje jej braku, jaką jest marginalizacja ucznia. W konkluzjach wskazano implikacje dla praktyki edukacyjnej.
PL
„Szkoła Powszechna” była kwartalnikiem, który ukazywał się w Warszawie w latach 1920–1928. W trudnym, pierwszym po odzyskaniu państwowości, okresie tworzenia polskiego szkolnictwa pismo odgrywało rolę „informatora” na temat spraw wychowania i nauczania. Poważne w nim miejsce zajmowała problematyka pedeutologiczna. Zamieszczane w tym dziale treści oscylowały między teorią a praktyką pedagogiczno-dydaktyczną. Z jednej strony skupiano się na zarysowywaniu postulowanego „obrazu” nauczyciela wraz ze wskazywaniem jego pożądanych cech, niezbędnych do kierowania edukacją uczniów, a jednocześnie precyzowano liczne zadania stawiane przed wychowawcą klasowym, z drugiej strony koncentrowano się na przygotowaniu zawodowym nauczycieli. Brak stosownego wykształcenia wielu z nich powodowało, że redakcja pisma skupiała się na ukazywaniu dróg zdobywania kwalifikacji niezbędnych w nauczaniu powszechnym, treści na temat dokształcania i doskonalenia w wykonywanej profesji.
10
Content available WYMIARY PROFESJONALIZMU WSPÓŁCZESNEGO NAUCZYCIELA
100%
PL
Celem artykułu jest analiza wymiarów profesjonalizmu współczesnego nauczyciela w kontek-ście specyfiki nauczycielskiej pracy. Przyjęto stanowisko, że profesjonalizm nauczyciela to nie tylko fachowość, ale spełnienie wysokich standardów poznawczych, działaniowych i etycznych. W związku z tym profesjonalizm współczesnego nauczyciela rozpatrzono w trzech wymiarach: 1) wymiar poznawczy, oznaczający kompetencję w zakresie wiedzy nauczyciela; 2) wymiar działaniowy, który jest kompetencją praktyczną nauczyciela; 3) wymiar etyczny, stanowiący o odpowiedniości moralnej nauczyciela. Ta definicyjna droga wyłonienia trzech wymiarów na-uczycielskiego profesjonalizmu została wzbogacona wymiarem czwartym, który współdecyduje o jakości wykonywania zadań: 4) wymiar pasji.
EN
The aim of the article is to analyze the dimensions of the professionalism of the contemporary teacher in the context of the specificity of the teacher's work. It is assumed that the professional-ism of the teacher is not only the competence, but the fulfillment of high cognitive, behavioral and ethical standards. As a result, the professionalism of the modern teacher has been studied in three dimensions: 1) cognitive dimension, meaning competence in the knowledge of the teacher; 2) activity dimension, which is the practical competence of the teacher; 3) ethical dimension, which represents the moral suitability of the teacher. This definitive way to identify the three dimensions of teacher`s professionalism is enriched by the fourth dimension, which co-decides on the quality of making the tasks: 4) dimension of passion.
PL
W dotychczasowych badaniach, dotyczących roli ukrytych teorii osobowości (IPTs) w edukacji, zasadniczo przyjmuje się – jako przedmiotową – perspektywę ucznia. W artykule przyjęto perspektywę nauczyciela, który ma większe – niż uczeń – możliwości nadawania znaczenia sytuacjom społecznym, zachodzącym w klasie szkolnej. Podjęto próbę szczegółowego określenia obrazu zależności pomiędzy IPTs a dyspozycjonizmem nauczycieli o zróżnicowanym stażu. Badania składały się z trzech etapów: pomiar IPTs (etap 1), pomiar dyspozycjonizmu jako przekonania o transsytuacyjnej spójności zachowań (etap 2), pomiar dyspozycjonizmu jako przekonania, że można przewidzieć zachowanie w konkretnej sytuacji na podstawie znajomości odpowiedniej cechy (etap 3). Uzyskane rezultaty informują, że: IPTs oferują mocne wyjaśnienie dyspozycjonizmu nauczycieli w obu jego przejawach (silny efekt główny IPTs). Uzyskano także – słabszy – efekt główny stażu. Wystąpił ponadto efekt interakcji obu zmiennych: IPTs X staż. Ukazano edukacyjne implikacje wyników badań.
PL
Współczesne społeczeństwa żyją w złożonej rzeczywistości, w której jedynym pewnikiem jest narastające tempo zmian. By sprostać wymaganiom współczesności potrzeba gruntownych zmian w zakresie kształcenia młodych ludzi, którzy w przyszłości będą decydować o rozwoju społecznym, gospodarczym i środowiskowym. Odpowiedzią na wyzwania współczesności ma być model zrównoważonego rozwoju, który możliwy jest do osiągnięcia dzięki dobrze zaplanowanej i skutecznie realizowanej edukacji. W artykule podjęto problematykę wiedzy nauczycieli w zakresie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Korzystając z metody sondażu podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Jaki jest poziom wiedzy nauczycieli w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju? Starano się ponadto ustalić, skąd nauczyciele czerpią wiedzę o edukacji dla zrównoważonego rozwoju. W badaniu udział wzięło 337 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących z małopolskich szkół. Wyniki badania pokazują, że wiedza nauczycieli w zakresie edukacji dla zrównoważonego rozwoju jest niewystarczająca.
13
Content available Błędy wychowawcze nauczycieli w opinii studentów
100%
PL
Skuteczność procesu wychowania warunkowana jest m.in. ilością popełnianych błędów przez wychowawców. Celem badań było poznanie opinii studentów na temat błędów wychowawczych nauczycieli. Badania miały charakter sondażu diagnostycznego. Materiał empiryczny zebrano, wykorzystując kwestionariusz ankiety własnej konstrukcji zawierający pytania z kafeterią zamkniętą, półotwartą oraz otwartą.
EN
The effectiveness of the upbringing process depends, among other things, on the number of mistakes made by educators. The aim of the research was to ascertain the opinions of university students on the educational errors of teachers. The research was in the form of a diagnostic survey. Empirical material was collected using a self-created questionnaire containing closed-ended, semi- -open-ended, and open-ended questions.
EN
This article discusses changes in external conditions of the functioning of contemporary man, including the teacher. The author pays attention to the changes connected with the development of media and electronic devices used for the processing of information and for communication. What is more, new information and verified knowledge is constantly added. School, still a traditional place of their transfer, cannot ignore these new knowledge sources. They are accessible and used by pupils, to whom operation of devices does not pose difficulties. With the same, contemporary teachers are expected to raise their qualifications in the field of cyberculture through professional improvement and selfeducation. Numerous researchers of contemporary school and teachers pay attention to the aspect of pedagogical creativity which is an indispensable element of the teacher’s work.Pedagogical creativity appears at the third and fourth stage of professional development, the so called critical realism and non-conformity. A pedagogically creative teacher is a person with vivid imagination, a large body of knowledge (using this knowledge in practice for effective pedagogical work), and non-conformist, heuristic qualities.
PL
Niniejszy artykuł traktuje o zmianie warunkow zewnętrznych, w jakich przychodzi funkcjonować współczesnemu człowiekowi, w tym nauczycielowi. W tekście zwrócono uwagę na ten obszar zmian, ktory związany jest z rozwojem mediów i urządzeń elektronicznych, służących do przetwarzania informacji i komunikowania się. Ponadto w niezwykle szybkim tempie przybywa nowych informacji, ale i sprawdzonej wiedzy. Szkoła będąc w dalszym ciągu tradycyjnym miejscem jej przekazywania, nie może ignorować nowych źródeł wiedzy. Są one dostępne i wykorzystywane przez uczniów, którym obsługa urządzeń nie nastręcza większych trudności. Tym samym oczekuje się od współczesnych nauczycieli ciągłego podnoszenia kwalifikacji w zakresie poruszania się w cyberprzestrzeni poprzez doskonalenie zawodowe i samokształcenie
15
100%
PL
Rodzice kształtują umiejętności interpersonalne dzieci. Podstawą tych umiejętności jest otwartość sprzyjająca budowaniu właściwych kontaktów z innymi osobami. W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań, których celem było określenie, jak uczniowie rozumieją i przejawiają otwartość wobec wychowawców i kolegów w kontekście percypowanych postaw matek i ojców. Wyniki wskazują, że młodzież postrzega postawy rodziców jako umiarkowane. Dostrzeżono istotne statystycznie związki między postawami autonomii, ochraniania i wymagań u matek oraz postawą ochraniania u ojców a rozumieniem otwartości i przejawianiem jej przez uczniów w zachowaniach wobec rówieśników i nauczycieli.
16
100%
PL
Powszechne współcześnie pragmatyczne ukierunkowanie kreuje w nauczycielstwie instrumentalne nastawienie do realizacji zadań zawodowych. Oznacza ono, że osiągnięcie celów ma służyć w wymiarze utylitarnym do bardziej skutecznych działań. Pozytywne nauki społeczne przyjmują inne nastawienie, opierające się o powszechne dążenie człowieka do bycia szczęśliwym. Takie bycie ma miejsce wtedy, gdy człowiek realizuje dobro dla innych i dla siebie, podążając za nadzieją, której kierunek wyznaczają wolność, godność i odpowiedzialność człowieka. Celem artykułu jest wskazanie przesłanek kreujących pedeutologię XXI wieku jako naukę o mocnych stronach nauczycielskiej profesji: jej wartości, sensowności i pięknie. Zwrócono uwagę na agatologiczny i aretologiczny wymiar pedeutologii. Pierwszy dotyczy czynienia dobra. Jest nim optymalny rozwój ucznia, który powinien w związku z tym stanowić priorytet profesjonalnego działania nauczyciela. W związku z tym zagadnieniem scharakteryzowany został instrumentalny i powołaniowy kontekst nauczycielstwa. Drugi wymiar dotyczy sprawności moralnych nauczyciela, zwanych cnotami. Cnota jest centralną kategorią pojęciową pozytywnych nauk społecznych. W związku z tym zagadnieniem wskazana została użyteczność teorii cnoty dla myśli pedeutologicznej. Szczególną uwagę skierowano na cnotę nadziei, uzasadniając jej nieodzowność w procesie wychowania w XXI wieku.
PL
Celem artykułu jest zaprezentowanie teoretycznych podstaw i właściwości psychometrycznych Kwestionariusza Źródeł Poczucia Skuteczności Nauczyciela (Sources of Teacher Efficacy Questionnaire, STEQ), autorstwa C. K. W. Hoi i współautorów w polskiej adaptacji. Próba obejmowała 946 nauczycieli. Przeprowadzona konfirmacyjna analiza czynnikowa pokazała dobre dopasowanie modelu czteroczynnikowego. Analizy potwierdziły rzetelność i trafność skali. Największy wkład w wyjaśnienie źródeł poczucia skuteczności nauczycieli ma doświadczanie mistrzostwa. Poznanie źródeł skuteczności nauczycielskiej pozwala na lepsze zrozumienie ich samoskuteczności, a co z tym związane – zaangażowania w nauczanie.
EN
The aim of this article is to find answers to whether the transformation which is now taking place in the Polish school requires that teachers change their attitude, otherwise known as an ethos? The research was carried out in the beginning of 2016 and involved the schools at the gymnasium and post-gymnasium levels located in urban areas of the Pomorskie and Kujawsko-Pomorskie regions. An analytical-synthesizing method was appliedin the first part of the research. Hence, it was possible to assess the available settlements as far as the issues connected with the understanding of the ethos were concerned. The main tool was an anonymous survey which the students completed on their own. However, the character of the issue tackled required the application of a secondary research method, i.e. an anthropological interview. The study carried out among gymnasium and lyceum students proves the students know little about the very notion of the teacher ethos. That, however, does not change the fact that students realize teachers, in their work and private lives, need to follow certain values which are helpful in becoming a role-model and in the widely-understood development of people within the school environment. According to the surveyed, the teacher ethos is mostly connected to teachers’ moral stance. Although students themselves are not too demanding of their teachers, as far as their flawless moral attitude is concerned the interview showed the students find their teachers’ moral stance worthy and influential upon their upbringing. Students consider educational competence, professional knowledge and the skill of passing the knowledge more desirable than the ethos.
PL
W niniejszym artykule przedstawię nowe założenia systemu kształcenia nauczycieli w Polsce. Zwracam uwagę na istniejące braki w edukacji nauczycieli z perspektywy osób czynnych zawodowo. Wreszcie prezentuję najnowsze propozycje zmian kształcenia nauczycieli realizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kontekście szans na możliwe zmiany.
EN
In this paper, I present the teacher training system in Poland. I point out the existing shortcomings in their education from the perspective of teachers already working in the profession. Finally, I presents the latest proposals for changes of teacher education implemented by Ministry of Science and Higher Education.
EN
Zadowolenie z pracy staje się uzasadnionym celem organizacji w nowoczesnym społeczeństwie. Ze względu na specyfikę i znaczenie pracy szczególnie ważne jest, aby przewidzieć zawodową satysfakcję nauczycieli. Głównym celem tego tekstu było zbadanie wpływu kultury organizacyjnej szkoły i stylu przywództwa na przykładzie zawodowej satysfakcji nauczycieli. Badania przeprowadzono na próbie 109 nauczycieli z 11 szkół podstawowych i średnich w regionie Kragujevac w Serbii, zgodnie z zasadą wyboru losowego. Dane zebrano na podstawie ankiet. Jedno z badań przeprowadzono za pomocą ankiety dotyczącej kultury organizacyjnej „Survey on Organizational Culture” (Stephan Robbins) oraz z wykorzystaniem ankiety dotyczącej satysfakcji z pracy „Satisfaction Survey” (Paul Spector). W drugim badaniu użyto modelu sieci lidera Blake-Mouton do badania stylu przywództwa. Wyniki wykazały, że istnieje silna korelacja między kulturą organizacyjną a satysfakcją zawodową nauczycieli. Nie było bezpośredniego związku między stylem przywództwa a satysfakcją z pracy.
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.