Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 547

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ewolucja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
1
Content available Obliczenia ewolucyjne : geneza i zastosowanie
100%
PL
W artykule omówiono stan wiedzy z zakresu symulowanej ewolucji oraz przedstawiono bieżące kierunki jej rozwoju. Pokazano przykładowe jej zastosowania. Załączono obszerny wykaz literatury związanej z tematem.
EN
Vast presence and diversity of viruses is the driving force in the evolution of higher organisms. The bulk of nature’s genetic information resides in viral genomes. Viruses are the most creative genetic entities. Forterre believes that viruses were immediate agents in evolution of RNA-based life into DNA-based life, and they may have helped shape all three major domains of life.
PL
Przedmiotem rozważań jest analiza rozumności jako mechanizmu adaptacyjnego Homo sapiens. Rozumność rozpatrywana z ewolucyjnego punktu widzenia jest uniwersalnym mechanizmem adaptacyjnym, dzięki któremu w rozwoju ziemskiej biosfery zaistniał kulturowy wymiar ewolucji i pojawiła się antroposfera. Tezą artykułu jest twierdzenie, że rozumność jako mechanizm adaptacyjny gatunku ludzkiego podlega pośrednio działaniu doboru naturalnego. Sukces ewolucyjny mógł sterować rozwojem antroposfery tak, aby ewolucja świata ludzkiego miała chrakter rozwoju zrównoważonego.
EN
Threats of growth and sustainable development possibility. The article subject is the ability to reason as a Homo Sapiens adaptive machnism. The reasoning ability considered from an evolutionary point of view is a versatile adaptive mechanism which made it possible the cultural dimension of the evolution to occur in the biosphere development and anthroposphere to appear. The thesis of the article is that the reasoning ability as the mankind's adaptive mechanism subject indirectly to natural selection. The evolutionary success of mankind depends on the question if man would be able to control the anthroposphere in such a way that world's evolution was of sustainable development type.
10
80%
PL
Jednym z aspektów reformowania oświaty w Polsce jest reforma programowa. Od 1999 r. do chwili obecnej ukazały się cztery podstawy programowe kształcenia ogólnego (1999, 2009, 2014, 2017) i kilkadziesiąt programów kształcenia zintegrowanego. Celem prezentowanych badań było pokazanie zmian zachodzących w programach edukacji wczesnoszkolnej w XXI wieku. W badaniach posłużono się analizą treściową dokumentów: podstaw programowych i programów nauczania. Prezentowany tekst zawiera syntezę badań nad programami, jakie autorka prowadziła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Z przeprowadzonych badań wynika, że najwięcej nowych programów nauczania pojawiło się w 1999 r., jednak ilość nie zawsze szła w parze z jakością. Autorom brakowało podstaw teoretycznych i doświadczeń praktycznych w konstruowaniu programów. Badania pokazują, że autorzy programów mają coraz większą świadomość paradygmatów, jakie powinny być obecne w edukacji dziecka, stąd preferowane miejsce przyznają konstruktywizmowi. Do pozytywnych zmian w programach zaliczam: indywidualizację procesu kształcenia, stosowanie różnorodnych metod w pracy z dzieckiem, zmianę pozycji nauczyciela przejawiającą się w odchodzeniu od przekazywania wiedzy, na rzecz diagnozowania i wspierania rozwoju dziecka oraz animowania procesu odkrwania wiedzy, zaznaczenie roli rodziców jako partnerów szkoły. Na szczególną uwagę zasługują programy, które powstały w wyniku konkursów i projektów realizowanych w naszym kraju. Niestety, zbyt szybkie tempo zmian powoduje, że nie zostały one upowszechnione, a ciekawie opracowane do nich platformy e-learningowe zniknęły z internetu. Analiza programów, które powstały w 2017 r. pokazuje, że nastąpił ich regres.
11
Content available Współczesna wersja metody QFD
80%
EN
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena współczesnej wersji metody QFD. Przesłanką podjęcia tej problematyki jest wydanie przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną normy ISO 16355:2015 dedykowanej tej metodzie i brak publikacji na temat współczesnego QFD w krajowej literaturze przedmiotu. Na podstawie analizy literatury przedmiotu zidentyfikowanej po kwerendzie baz danych czasopism i materiałów dostępnych w Internecie zidentyfikowano i opisano QFD, z uwzględnieniem mechanizmów ewolucji, oraz scharakteryzowano podstawowe elementy tej metody, tj. tok postępowania i metody pomocnicze. Ocena współczesnej wersji QFD z perspektywy jej rozwoju doprowadziła do wniosku dotyczącego wstępnej fazy ewolucji (faza młodości). Stwierdzono, że od dalszego wsparcia instytucjonalnego i badawczego, skutkującego opracowaniami naukowymi publikowanymi w czasopismach, a także od popularności w biznesie zależy dalszy rozwój metodyczny współczesnego QFD.
12
80%
PL
artykule zaprezentowano wybrane przeobrażenia otoczenia determinujące zmianyw funkcjonowaniu organizacji gospodarczych. Dokonano charakterystyki i porównania otoczeniaorganizacji na początku i końcu XX wieku. Przedstawiono również przykładowe formy organizacjii zarządzania w zmieniającym się otoczeniu.
PL
W artykule opisano, jakie czynniki i w jaki sposób wpłynęły na zmianę przepisów regulujących funkcjonowanie administracji w pierwszej dekadzie XXI w.
EN
This paper describes factors and ways of evolution of public administration in the first decade of XXI century.
14
Content available Philosophia perennis Romualda Balaweldera
80%
EN
System philosophy of Romuald Balawelder assumes that reality is a unity and multiplicity. The unity expresses the spirituality and multiplicity – phenomenality, which is subject to constant variation and therefore does not have its own identity, spirituality is invariability, and therefore is a full (real) existence. The purpose of conscious beings in the entire universe, due to their dual nature, is a transformation of consciousness by gradual rejection the multiplicity (phenomenality). The rejection of multiplicity is a desire to unity. Achieving unity is identical to the achievement of a pure life, which is identical with spirituality. The process of reaching spirituality occurs in cyclical transformation of reality in a natural and spontaneous way. All rights of spiritual evolution boils down to one basic law of universal creation.
PL
Systemowa filozofia Romualda Balaweldera przyjmuje, że rzeczywistość jest jednością i zarazem wielością. Jedność wyraża duchowość, zaś wielość – zjawiskowość, która podlega ciągłej zmienności, a zatem nie ma własnej tożsamości. Duchowość jest niezmiennością, a zatem jest pełnym (prawdziwym) istnieniem. Celem istot świadomych w skali całego wszechświata, ze względu na podwójną ich naturę, jest przemiana świadomości przez stopniowe odrzucanie wielości (zjawiskowości). Odrzucenie wielości jest dążeniem do jedności. Uzyskanie jedności jest tożsame z osiągnięciem czystego życia, które jest identyczne z duchowością. Proces dochodzenia do duchowości występuje w cyklicznej przemianie rzeczywistości w sposób naturalny i spontaniczny. Wszystkie prawa duchowej ewolucji sprowadzają się do jednego podstawowego prawa powszechnego tworzenia.
15
Content available Wokół sporów o teorię ewolucji
80%
PL
Poniższy esej składa się z dwóch części. W pierwszej części dyskutowany jest rzekomy konflikt miedzy teorią ewolucji a wiarą religijną. Teoria ewolucji jest naukową, biologiczną teorią wyjaśniającą, za pomocą naturalnych mechanizmów, takie zjawiska, jak różnorodność gatunków, ich zmienność w czasie oraz ich zróżnicowane podobieństwo. Dla ludzi religijnych (do których także należę) źródłem ewolucji Wszechświata, łącznie z ewolucją Życia, jest Bóg. Ten pogląd nie wynika, ale też nie stoi w sprzeczności z naukową teorią ewolucji i jakąkolwiek teorią naukową. Druga część tekstu poświęcona jest niektórym przykładom filozoficznych (w większości raczej pseudofilozoficznych) interpretacji teorii ewolucji. Należą do nich m.in. darwinizm społeczny, eugenika i rasizm. Podkreślono, że prawidłowość teorii naukowej nie przesądza o poprawności jej filozoficznych interpretacji. Z kolei, fałszywość niektórych (pseudo)filozoficznych interpretacji, przekraczających granice biologii, nie pociąga za sobą falsyfikacji teorii ewolucji.
17
Content available Ewolucja systemów obrony antyoksydacyjnej
80%
Kosmos
|
2016
|
tom 65
|
nr 2
207-215
PL
Życie na Ziemi rozwijało się w drodze ewolucji przez około 3,5 miliarda lat. Procesowi temu towarzyszyły zmiany składu atmosfery, w tym zmiany zawartości tlenu. Pierwotne organizmy rozwinęły się w warunkach, kiedy zawartość tlenu w atmosferze oscylowała wokół poziomu 0,02%. Nabycie przez organizmy zdolności do pozyskiwania energii na drodze reakcji fotosyntezy i katalizowania rozszczepienia cząsteczki wody z wykorzystaniem energii słonecznej zapoczątkowało stopniowe zwiększenie się zawartości tlenu w atmosferze i umożliwiło wykształcenie metabolizmu tlenowego. Wzrastająca zawartość tlenu, ze względu na jego właściwości utleniające, była toksyczna dla ówcześnie żyjących organizmów. Stało się to przyczyną promowania w toku ewolucji rozwoju wczesnych mechanizmów antyoksydacyjnych oraz wykształcenia nowych sprawniejszych układów mających na celu usuwanie nadmiaru niebezpiecznych reaktywnych form tlenu. Przez lata organizmy nabyły zdolność do regulowania ilości powstających reaktywnych form tlenu oraz wykorzystywania ich obecności w procesach sygnalizacji i przekazywania informacji.
EN
Life on Earth had evolved about 3.5 billion years ago. Evolutionary processes were accompanied by changes in the composition of the atmosphere, including changes in oxygen level. Primitive organisms have evolved in an environment in which the atmospheric oxygen content was fluctuating around 0.02%. These organisms, after having acquired the ability to generate energy through the process of photosynthesis and to catalyze splitting of water using solar energy, gave rise to gradual increase of the oxygen level in the atmosphere and provided a basis for the evolution of aerobic metabolism. The increased oxygen level, due to its oxidizing properties, appeared toxic to living organisms. This led to the development of early antioxidant mechanisms and their further evolution to more efficient systems for removal of dangerous reactive oxygen species. In the course of the evolution, organisms have acquired ability to control the amount of generated reactive oxygen species and to use them in signaling processes and transduction of information.
PL
W przypadku systemów sztucznej inteligencji dwoma rozpatrywanymi najczęściej procesami inspirowanymi odkryciami w zakresie nauk przyrodniczych są ewolucja gatunków oraz zdolność do uczenia się poszczególnych osobników. Jest rzeczą interesującą, że oba wymienione procesy mogą w pewnym stopniu oddziaływać na siebie. W szczególności wprowadzenie uczenia osobników może wywierać widoczny wpływ na tempo ewolucji, jednakże związane z tym zjawiska są jeszcze stosunkowo słabo poznane i jak dotychczas brak jest wyjaśniającej je ogólnej teorii. W artykule rozpatrzono przypadek wpływu uczenia ze stałym krokiem (systematyczne przesuwanie osobników o stałą wartość w kierunku globalnego optimum) na tempo ewolucji w przypadku monotonicznej funkcji dopasowania. Przeprowadzone przez autora symulacje numeryczne wykazały, że w takim przypadku wprowadzenie uczenia prowadzi do spowolnienia tempa zmian ewolucyjnych, co może być tłumaczone zmniejszeniem presji selekcyjnej występującej podczas doboru naturalnego w badanej populacji.
EN
In the case of the artificial intelligence systems the two most commonly examined processes, which are inspired by the discoveries in the field of biological sciences, are evolution of the species and learning of individuals. It is a really interesting fact that these two processes can interact with each other to a certain extent. Especially learning of individuals can have a visible impact on the rate of the evolution, but correlated with this phenomena are still weakly understood and there is no general theory, which could explain them sufficiently. In the paper the impact of constant learning (the individuals are systematically moved over a constant value toward the global optimum) on the rate of the evolution is examined in the case of a monotonic fitness function. The numerical simulations, which were conducted by the author, demonstrated that in the case of the constant learning the evolution is decelerated. This fact can be explained by reducing the selection pressure during the natural selection within the examined population.
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.