Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2015
|
tom Nr 6 (81)
55-57
PL
Komunalne osady ściekowe, to pochodzący z oczyszczalni ścieków osad z komór fermentacyjnych oraz innych instalacji służących do oczyszczania ścieków komunalnych oraz innych ścieków o składzie zbliżonym do składu ścieków komunalnych. Zgodnie z kata logiem odpadów, klasyfikuje się je do grupy 19 - odpady z instalacji i urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów, z oczyszczalni ścieków oraz z uzdatniania wody pitnej i wody do celów przemysłowych. Tym samym, osady ściekowe podlegają legislacji odpadowej.
|
2016
|
tom nr 1
33--35
PL
Istnieje szereg elementów, które podczas realizacji określonej inwestycji w znacznym stopniu mogą wpłynąć zarówno na wysokość nakładów inwestycyjnych, jak i na późniejsze koszty eksploatacyjne. Należy pamiętać jednak, że ostatecznie za cały proces i tak zapłaci konsument. Trzeba więc trzymać się żelaznej zasady „nie przeinwestować", jednocześnie inwestując w obiekt na lata.
|
2016
|
tom nr 4
52--53
PL
Instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów z założenia i ogólnej definicji przeznaczone są do przygotowania odpadów do składowania. Zarówno oznaczenie głównych procesów, jak i wskazanie „produktów” przetwarzania w obowiązującym do 23 stycznia 2016 r. rozporządzeniu w sprawie MBP (oraz we wszystkich kilkunastu wersjach projektu nowego rozporządzenia) potwierdza ten fakt.
PL
Na plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego 9 lipca br. przeważającą liczbą głosów przyjęto propozycje dotyczące wprowadzenia bardziej ambitnych celów związanych z gospodarką w obiegu zamkniętym oraz gospodarką odpadami. Oznacza to m.in. podjęcie efektywnych działań na rzecz znaczącego ograniczenia strumienia wytwarzanych odpadów, w szczególności zmieszanych.
PL
Po reformie gospodarki odpadami, jaka miała miejsce w Polsce w 2012 r., obserwujemy dynamiczne kształtowanie się na nowo tego sektora gospodarki. Niewątpliwie stwierdzić można, że „sercem” stają się instalacje regionalne (RIPOK-i) i to wokół nich budowane są systemy. A może by tak… spróbować inaczej?
PL
Zadeklarowane moce przerobowe instalacji przetwarzania odpadów komunalnych ponad 2,5 razy przekraczają w Polsce faktyczne zapotrzebowanie wynikające z ilości wytwarzanych odpadów (wg różnych źródeł wartość ta jest nieco różna). Jednocześnie w całej Polsce powstają nowe obiekty, niejednokrotnie za olbrzymie pieniądze – i to pieniądze publiczne, które te zdolności przetwarzania jeszcze powiększają.
PL
W kontekście prac nad zmianami wojewódzkich planów gospodarki odpadami (WPGO) już proste porównanie techniczne instalacji pozwala stwierdzić, że bez rzetelnego przeglądu pod kątem nie tylko mocy przepustowych, ale też stosowanych procesów i wykorzystywanych technologii jakakolwiek próba tworzenia wymaganych planów inwestycyjnych będzie co najmniej wątpliwa.
PL
Po lekturze wojewódzkich planów gospodarki odpadami można stwierdzić, że w gospodarce odpadami panuje bałagan. Tymczasem potrzebna jest rzetelna diagnoza, zwłaszcza dotycząca gospodarki odpadami ulegającymi biodegradacji.
|
2016
|
tom nr 3
49--52
PL
Zagospodarowanie odpadów organicznych poprzez kompostowanie jest niczym innym jak recyklingiem odpadów organicznych i może istotnie poprawić gospodarkę odpadami, wzbogacając zarazem glebę w substancję organiczną.
|
2016
|
tom nr 6
26--27
PL
W Polsce funkcjonuje już blisko 1900 punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Niestety, tylko nieliczne z nich powstawały w oparciu o rozpoznanie realnych potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnych, z uwzględnieniem specyfiki środowiska społecznego samych zainteresowanych. A przecież tylko we współpracy z mieszkańcami możliwe będzie osiągnięcie zakładanych w perspektywie do 2020 r. poziomów odzysku i recyklingu.
PL
A dokładnie - ile placić i kto ma płacić? Bo jak nie wiadomo, o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. W 2018 r. chodzi o duże pieniądze, w latach kolejnych zaś o gigantyczne pieniądze.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.