Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 190

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  seniorzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
2
Content available Poczucie sensu życia osób starszych
100%
PL
W artykule podjęto problematykę poczucia sensu życia wśród osób w wieku senioralnym. Powstał on na podstawie fragmentu projektu badawczego przeprowadzonego w ramach pracy magisterskiej, którego przedmiotem jest poczucie sensu życia w percepcji badanych seniorów. Celem przedstawionej części badań jest opis sensu życia seniorów i przedstawienie wiedzy na temat starości i starzenia się. Zastosowaną strategią badawczą były badania jakościowe, a zbieraniu danych posłużyły wywiady narracyjne zgodnie z założeniami wywiadu według Steinara Kvale.
3
Content available remote WOLONTARIAT SENIORÓW W INSTYTUCJACH POLITYKI SPOŁECZNEJ
100%
XX
The article contains the results of studies conducted in the institutions of social policy. The results include information about expectations of organizations to volunteer seniors. Representatives of the institutions are mostly interested in the work of volunteer seniors. The expectation from volunteer seniors are: ability to organize free time, pedagogical skills, manual skills, computer skills and artistic skills. Volunteers are expected to work up to five hours per week. With volunteer seniors there are some concerns.
PL
Artykuł zawiera wyniki badań przeprowadzonych wśród zarządzających instytucjami polityki społecznej dotyczących oczekiwań wobec wolontariuszy seniorów. Przedstawiciele badanych instytucji w przeważającej większości zainteresowani są pracą wolontariuszy seniorów. Najbardziej oczekiwanymi umiejętnościami wobec wolontariuszy seniorów są umiejętność organizowania czasu wolnego, umiejętności pedagogiczne, umiejętności manualne, obsługa komputera oraz umiejętności artystyczne. Wolontariusze seniorzy powinni przeznaczyć na pracę do pięciu godzin tygodniowo. Z przyjęciem wolontariuszy seniorów łączą się różnego rodzaju obawy.
4
Content available Obiektywne środowisko edukacyjne seniorów w Polsce
100%
EN
The article analyses the educational environment of the elderly. First, the term of educational environment is discussed and the elements constituting the objective educational environment of seniors are highlighted. Next, each of the distinguished elements is described with the use of examples taking into account the specifics of Polish conditions.
PL
W artykule przedstawiono rozważania na temat środowiska edukacyjnego osób starszych. Na wstępie omówiono pojęcie środowiska edukacyjnego oraz wyróżniono elementy składające się na obiektywne środowisko edukacyjne seniorów. Następnie opisano każdy z wyodrębnionych elementów, posługując się przykładami uwzględniającymi specyfikę warunków polskich.
5
Content available E-senior
100%
EN
Social participation now forces everyone to live and communicate in a virtual way. Whoeverdoes not take it becomes an excluded person. A lot of stereotypes and prejudices arose on this canvas,including the universal about the exclusion of seniors because of their age. Meanwhile, this is notentirely true. In the discourse below, the author cites facts and argues with the existing myth.
PL
Partycypacja społeczna współcześnie zmusza wszystkich do życia i komunikacji wirtualnej. Kto jej nie podejmuje, staje się wykluczony. Na tej kanwie narosło wiele stereotypów i uprzedzeń, w tym powszechny o wykluczeniu seniorów ze względu na wiek. Tymczasem nie jest to do końca prawda. W poniższym dyskursie autor przytacza fakty i polemizuje z istniejącym mitem.
PL
Celem przeprowadzonych badań było rozpoznanie i interpretacja przyczyn zamieszkania seniorów w domu pomocy społecznej, najbardziej docenianych standardów pomocowych w kontekście poprawy jakości życia i oczekiwań pensjonariuszy wobec instytucji. Przedmiot badań stanowiły wypowiedzi seniorów zamieszkujących tę placówkę powyżej pięciu lat, jak i umiejących odnieść się do swojego położenia i doświadczeń życiowych w sposób retrospektywny. Użytą strategią były badania jakościowe. Zbieraniu danych posłużyły wywiady narracyjne. Opracowanie wyników badań stworzono w perspektywie postawionych problemów badawczych.
PL
Starzenie się społeczeństw wpływa na rynek usług wolnoczasowych, a zwłaszcza w istotny sposób determinuje rozwój turystyki. Jak każda dziedzina życia społecznego, także obraz współczesnej turystyki kształtowany jest poprzez narzędzia, jakimi dysponuje polityka i inne formy zarządzania społecznego. Autorzy artykułu analizują modele oddziaływania na segment rynku turystycznego seniorów. Przegląd literatury naukowej i innych źródeł dowodzi, że segment turystyki senioralnej staje się istotnym elementem we współczesnym rynku turystycznym, i co więcej – jego rola będzie sukcesywnie wzrastała. Celem opracowania jest przedstawienie wybranych działań realizowanych na różnych szczeblach i przez różne podmioty na rzecz zwiększania aktywności turystycznej seniorów w Europie, wskazanie możliwości wykorzystania tych doświadczeń i uzasadnienie podejmowania tego typu inicjatyw w Polsce. W artykule posłużono się metodą badań określaną jako desk research. Przeprowadzono w tym zakresie analizę przekrojową dostępnych treści. Wykorzystano dane zastane. Na podstawie zaprezentowanego materiału sformułowano zalecenia dla polskiej polityki turystycznej. Wykazano, że przedsięwzięcia na rzecz zwiększania aktywności turystycznej seniorów są dość popularne i jednocześnie zróżnicowane. Mają one charakter zarówno międzynarodowy, jak i krajowy, podejmowane są również przez pojedyncze podmioty branży turystycznej. Z uwagi na postępujące zmiany, głównie demograficzne, ale wynikające także ze skutków pandemii COVID-19, rysuje się potrzeba implementacji podobnych rozwiązań w Polsce. Należy założyć, że tego typu przedsięwzięcia mogą zdywersyfikować polską politykę turystyczną i poszerzyć ją o stosunkowo nowe, dotychczas niepodejmowane inicjatywy. Dodatkowo należy mieć na uwadze inne wymierne korzyści: pobudzenie aktywności turystycznej seniorów oraz aspekty ważne dla poszczególnych destynacji, zwiększenie ruchu turystycznego i wpływów z turystyki.
8
Content available Stary człowiek i pies
100%
PL
Tekst prezentuje analizę potencjalnego pozytywnego wpływu zwierząt i terapii z udziałem zwierząt na poczucie dobrostanu seniorów. W kontekście starzejących się populacji współczesne społeczeństwa zachodnioeuropejskie napotykają coraz większe wyzwania dbania o wiekową kohortę, jaką stanowią seniorzy. W tekście zaprezentowano specyfikę wieku senioralnego oraz wynikające z niej trudności. Szczególny nacisk został położony na wagę relacji społecznych, w tym relacji człowiek – zwierzę, mogących w znaczący sposób redukować poczucie osamotnienia wśród seniorów.
PL
Przedmiotem artykułu jest analiza sytuacji osób starszych funkcjonujących w ich środowisku lokalnym, na przykładzie miejscowości Żabia Wola. Prezentację wyników badań własnych poprzedza przegląd istotnych teorii dotyczących starości, w tym charakterystyki stylów funkcjonowania seniorów oraz przedstawienie najważniejszych badań dotyczących ich sytuacji. W części empirycznej przeprowadzono diagnozę społeczności lokalnej miejscowości Żabia Wola. Badania miały na celu poznanie przyjaznych miejsc i ofert skierowanych do seniorów, poznanie barier w dostępie do nich, poszukiwanie zasobów oraz rozpoznanie postaw i stylów funkcjonowania w starości, prezentowanych przez seniorów w badanym środowisku. Na potrzeby badań zastosowano triangulację, czyli połączenie metod badawczych: analizę danych zastanych, obserwację uczestniczącą, wywiady i ankiety. Postawione hipotezy badawcze sprawdziły się tylko częściowo: nie potwierdziła się hipoteza, że seniorzy są osobami biernymi oraz że przeważa wśród nich postawa zależności od rodziny i najbliższego otoczenia. Z przeprowadzonych badań wynika, iż osoby starsze rzadko są uwzględniane w ofertach i usługach skierowanych do wszystkich mieszkańców. Badani seniorzy mają jednak duży potencjał, który mogliby spożytkować, biorąc udział w specjalnie przygotowanych dla nich wydarzeniach i korzystając z dedykowanych im ofert, które obecnie nie zawsze zaspokajają ich oczekiwania i potrzeby. Wnioskiem płynącym z badań, który stanowi również rekomendację dla lokalnych władz, jest potrzeba integracji międzypokoleniowej w celu uwrażliwienia całej społeczności lokalnej na potrzeby osób starszych.
11
Content available remote Prezbiopia okiem seniora
100%
PL
Jednym z podstawowych zadań optometrystów jest opieka nad prezbiopami. Wcale nie tak rzadko zdarza się, że pacjenci przychodzą do naszych gabinetów na swoje pierwsze poważne badanie wzroku z powodu problemów z czytaniem. Na zadane pytanie „Co Pana do nas sprowadza?” odpowiadają: „Popsuł mi się wzrok, a nigdy nie nosiłem okularów” lub żartobliwie „Mam już za krótką rękę”. Od razu podejrzewamy, że chodzi o prezbiopię, ale czy tak naprawdę rozumiemy, jakie znaczenie ma ten proces dla komfortu życia naszych pacjentów? Artykuł powstał z myślą głównie o studentach optyki i optometrii, którzy na każdym roku kształcenia zdobywają wiedzę na temat opieki nad prezbiopami. Autorki wyruszyły w podróż po domach seniora z badaniami wzroku i wykładami na temat zmian zachodzących w układzie wzrokowym wraz z wiekiem. Głównym celem tych paru dni było wysłuchanie osób w wieku prezbiopijnym i zrozumienie, jaki wpływ na ich życie ma starczowzroczność.
PL
Artykuł analizuje jakość życia seniorów w środowisku naturalnym oraz w placówce na przykładzie doświadczeń słowackiego obywatelskiego stowarzyszenia „Familiaris”. Przedstawiono w nim rodzaje usług opiekuńcze/pielęgniarskich, wsparcie i opiekę nad seniorami. Omówione zostały standardy i kontrola jakości świadczenia usług społecznych, udział rodziny w świadczeniu usług pielęgniarskich w formie terenowej, finansowanie usług społecznych (modele finansowania), kwalifikacje opiekunów czy nadzór i ustawiczne kształcenie w ramach usług opiekuńczych.
|
|
tom nr 2
1552--1558, CD2
PL
Seniorzy w najbliższych latach odgrywać będą coraz większą rolę w procesach rynkowych w Polsce. Przegląd literatury tematu wskazuje na dynamiczne i różnokierunkowe zmiany gospodarstw domowych seniorów - dostrzegany jest proces "odmłodzenia starości"; pojawiają się nowi konsumenci - entuzjastycznie nastawieni do życia, zainteresowani korzystaniem z nowych produktów i usług. Celem artykułu jest identyfikacja barier wprowadzania innowacji przeznaczonych dla konsumentów seniorów – ograniczeń o charakterze ekonomicznym, zdrowotnym, społecznym oraz psychologicznym. Najistotniejsze do pokonania bariery rozwoju innowacji związane są bowiem z poziomem dochodów konsumentów, zmianą struktury wydatków, spadkiem ogólnego poziomu zdrowia oraz konserwatyzmem wyrażanym w niechęci do nowości.
EN
In the coming years seniors will play an increasingly important role in the market processes in Poland. A review of literature on the subject suggests dynamic and multi-directional changes of households of seniors. A process of ‘rejuvenation of the old age’ can be observed, there are new consumers appearing: keen about life and interested in using new products and services. The purpose of the article is to identify barriers to introducing innovations designed for senior consumers – limitations of economic, health-related, social or psychological nature. It is because the most significant barriers to the development of innovations that need overcoming are connected to the level of income of consumers, changing the expenditure structure, generally declining health and conservatism expressed in reluctance towards the new.
EN
In the article the Author tends to present elderly as a new and separate customer segment on the retail banking in the nearest feature. This general assumption leads to define the main goal of the article as an analyse and identification main problems concerned with seniors protection on the retail banking market. The considerations are connected with the sustainable finances. Concluding, elderly protection will be possible when the market reach greater transparency, the banking agreement will be more readable and the financial education will be more popularize among the elderly segment.
PL
W niniejszym artykule seniorzy zostają przedstawieni jako nowy i odrębny segment klientów na rynku bankowości detalicznej, którym mogą się stać w niedalekiej przyszłości. To ogólne założenie prowadzi do zdefiniowania głównego celu artykułu, którym jest przeanalizowanie i identyfikacja głównych problemów związanych z ochroną seniorów na rynku bankowości detalicznej. Rozważania umiejscowione są w temacie zrównoważonych finansów. Dochodzi się do konkluzji, że o ochronie seniorów można mówić w przypadku zwiększonej przejrzystości rynku, czytelnych umów bankowych oraz popularyzacji edukacji finansowej wśród seniorów.
PL
Wiek senioralny przestaje być wiekiem emerytury, a staje się czasem aktywności. Rower dla seniorów to także ważny środek transportu.
EN
The issues addressed in this paper concern the perception of the urban space of Płock among senior citizens who are 60 years old and older. An analysis of selected, characteristic urban spaces were conducted with respect of their urban perception and meaning in senior citizens’ social life. The term of space quality has to be perceived from the angle of opinions of all social groups. As a result, the most important lacks and needs of Płock urban spaces in the context of their usefulness for the old have been presented.
PL
Problematyka podjęta w pracy dotyczy percepcji przestrzeni miejskiej Płocka wśród osób starszych, powyżej 60-tego roku życia. Dokonano analizy wybranych, charakterystycznych przestrzeni publicznych pod kątem ich odbioru urbanistycznego oraz ich znaczenia w życiu społecznym seniorów. Zagadnienie jakości przestrzeni postrzegane musi być przez pryzmat opinii wszystkich grup społecznych. W związku z tym ukazano również najważniejsze braki i potrzeby przestrzeni publicznych Płocka w kontekście ich przydatności dla osób starszych.
PL
W artykule przedstawiono demograficzne uwarunkowania konsumpcji w odniesieniu do osób starszych. Wśród przesłanek zachodzących w polskim społeczeństwie na rynku dóbr i usług wymieniono proces starzenia się ludności, wzrost świadomości konsumenckiej oraz wzrost aktywności seniorów. Podjęte badania bazowały na danych pochodzących z GUS. Omawianym w artykule obiektem są osoby starsze, które zaczynają stanowić dominujący segment konsumencki. Z prognoz GUS wynika, iż w 2050 roku ok. 47% społeczeństwa polskiego stanowić będą osoby starsze. Zmiany te wywołują konieczność obrania nowych strategii przez producentów, którzy dotychczas nie traktowali poważnie seniorów jako konsumentów.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.