Życie współczesnych dzieci jest bardzo silnie związane ze środkami masowego przekazu, a media stały się niezwykle ważnym ogniwem procesu socjalizacji. Zasięg i wpływ mediów jest nie tylko coraz większy, ale też zupełnie inny niż miało to miejsce dawniej. Prócz wielu funkcji, jakie spełniają media, są one również ważnym nośnikiem przekazu reklamowego. Dzieci i młodzież mogą być zarówno odbiorcą reklamy, jak i jej aktywnym uczestnikiem. Reklama wpływa na ważną sferę poznawczą dziecka oraz na jego stosunki interpersonalne i społeczne. Dziecko pozostawione na oddziaływanie reklamy, bezkrytycznie przyjmuje jej treści. Doprowadza to do kształtowania się u dziecka wielu wadliwych i trwałych przekonań, wpływających na rozwój jego osobowości, sytemu przekonań i wartości. Skutki rozwojowe i wychowawcze związane z oddziaływaniem reklamy wywołują wiele kontrowersji. Tekst ma na celu przedstawienie, na podstawie literatury przedmiotu, szerokiego spektrum oddziaływania reklamy na dziecko, ze szczególnym uwzględnieniem reklamy telewizyjnej. Moim założeniem jest ukazanie problemu z perspektywy nauk społecznych, w tym socjologii. Z tego względu nie koncentruję się jedynie na psychologicznym wymiarze zjawiska, a staram się nakreślić również istotne aspekty rzeczywistości społeczno-kulturowej, w jakiej przebiega proces socjalizacji konsumpcji dzieci.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Na współczesnym rynku reklamowym kobieta jest podstawowym przedmiotem ilustracji przekazu reklamowego. Kobiety występują w większości emitowanych reklam. W literaturze przedmiotu odnaleźć można wiele sposobów ukazywania wizerunku kobiety w reklamie oraz jak jest postrzegana we współczesnym świecie. Można stwierdzić, że rynek reklamowy „opiera się na kobiecie”, która jest przedstawiana w różnych sytuacjach związanych z jej życiem. Współczesna reklama coraz częściej przekracza granice tabu, co powoduje, że możliwości ukazywania kobiety w reklamie stają się nieograniczone. Założeniem autora jest identyfikacja stereotypów związanych z „wykorzystaniem” kobiety oraz ich znaczenie we współczesnej reklamie. W opracowaniu zwrócono uwagę na stereotypy wykorzystania kobiety we współczesnej reklamie, nowe trendy związane z wizerunkiem kobiety w reklamie oraz konsekwencje przedmiotowego ujęcia kobiety w przekazach reklamowych.
EN
In the present advertising market a woman is the primary object employed to illustrate the advertising message. Women appear in most of the issued advertisements. Reference books describe several ways of presenting females in advertisements and the ways in which females are perceived by the contemporary world. One can argue that the advertising market is “based on a woman” who is shown in various situations connected with her life. Contemporary advertisements are frequently transgressing taboos and, as a result, the ways of depicting women in advertisements become limitless. The author intends to identify the stereotypes connected with “using” women in advertisements and the stereotypes’ meaning for contemporary advertising. The case study pays attention to the stereotypical ways of incorporating women in contemporary advertisements, new trends connected with the image of the female in advertising, and the consequences of treating her as an object in the advertising messages.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.