ŚOI chroniące przed upadkiem z wysokości zalicza się do środków ochrony indywidualnej o złożonej konstrukcji (III kat.). Stąd bezwzględnym wymogiem w razie stwierdzenia zagrożenia upadkiem jest wyposażenie pracowników w zabezpieczenia przeciwupadkowe i przeciwurazowe.
Praca na podestach należy do prac szczególnie niebezpiecznych, gdyż wykonywana jest na wysokości. Pracownik wykonuje prace remontowe i wykończeniowe (np. tynkowanie, malowanie) na różnego rodzaju obiektach. W związku z nieraz dużą wysokością, na jakiej wykonywane są prace, konieczne jest zapewnienie skutecznej asekuracji i ewakuacji. Podesty powinny być wyposażone w antypoślizgową podłogę i balustrady.
Przez pracę na wysokości, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), rozumie się pracę, która jest wykonywana co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
Druga część artykułu poruszającego kwestię pracy na wysokości. Autor prezentuje rodzaje obrażeń kręgosłupa i narządów wewnętrznych oraz zasady pierwszej pomocy.
Czym należy się kierować przy wyborze indywidualnego sprzętu zabezpieczającego pracowników? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w drugiej części artykułu na temat bezpiecznej pracy na wysokości. Dowiesz się także, jakie są skutki zagrożeń podczas prac budowlanych.
W trakcie eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych istnieje konieczność wykonywania wielu prac na wysokości. Andrzej Terpiłowski, koordynator ds. BHP, ochrony środowiska i ppoż., przedstawia dobre praktyki w PGE Dystrybucja S.A.
Prace prowadzone powyżej 1 m są już uznawane za prace na wysokości. Podlegają one konkretnym zasadom organizacji. O czym zatem powinien pamiętać pracodawca, by stworzyć bezpieczne warunki przy pracach szczególnie niebezpiecznych?
Prace na wysokości należą do szczególnie niebezpiecznych. Dodatkowe ryzyko pojawia się zimą, zwłaszcza przy odśnieżaniu dachów. Co należy do obowiązków pracodawcy, jakie są procedury bezpieczeństwa i ergonomii?
Prace przy urządzeniach i instalacjach energetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Należy je wykonywać na polecenie oraz przez co najmniej dwie osoby. Jakie dodatkowe warunki powinien spełnić pracodawca w przypadku prac wysokościowych na linii wysokiego napięcia?
Upadek z wysokości jest bardzo często przyczyną ciężkich lub śmiertelnych wypadków, dlatego prace te zostały zakwalifikowane do prac szczególnie niebezpiecznych. Prace wykonywane na wysokości możemy spotkać niemal w każdym zakładzie pracy, dlatego stosowanie i przestrzeganie odpowiednich zasad, przepisów jest bardzo ważnym elementem wykonywania prac na wysokości.
11
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Prace na wysokościach określone są licznymi przepisami i instrukcjami precyzyjnie definiującymi, jak należy je wykonywać. Nie tylko wyznaczone są narzędzia i sprzęt, których wolno używać do prac wysokościowych, ale również warunki, w jakich prace te powinny być prowadzone.
Zagrożenie upadkiem z wysokości jest najpoważniejszym niebezpieczeństwem, na które narażeni są pracownicy korzystający z pionowych wejść drabinowych na kominy, maszty, wieże oraz inne podobne konstrukcje. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy są jednoznaczne i nakładają na pracodawców i kierowników robót obowiązek zapewnienia pracownikom środków chroniących przed upadkiem z wysokości.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.