Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 395

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pandemia COVID-19
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
PL
W drugiej części artykułu dotyczącego pracy zdalnej zastanawiamy się, jakie wyzwania stoją przed pracownikami oraz przedsiębiorcami w związku ze zmianą trybu pracy, spowodowanej pandemią koronawirusa.
PL
Firma Webfleet Solutions przeprowadziła badanie ankietowe wśród 1050 osób zarzadzających flotami dostawczymi w firmach europejskich, any ocenić wpływ pandemii COVID-19 na digitalizację działalności związanej z funkcjonowaniem flot. Jak wynika z badania, od wybuchu pandemii 74 proc. flot wdrożyło nowe rowiązania cyfrowe, z czego w Polsce ten odsetek wyniósł 69 proc. Z kolei prawie wszyscy badani - 97 proc.- zgodzili się, że ta inwestycja pomogła im w prowadzeniu działalności w trakcie pandemii.
3
80%
PL
Wizerunek jest jednym z najcenniejszych zasobów pozwalających bankom wyróżnić się na rynku oraz osiągać szereg korzyści. Jego kształt uzależniony jest od rozmaitych czynników, które mogą wywierać nań pozytywny bądź negatywny wpływ. Głównym celem artykułu jest ukazanie znaczenia wizerunku w kontekście funkcjonowania podmiotów bankowych oraz zbadanie wpływu pandemii COVID-19 na postrzeganie banków w Polsce przez ich klientów. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Część teoretyczna powstała w oparciu o dane wtórne i wykorzystanie metody studiów literaturowych oraz metody konceptualnej. Część empiryczna bazuje natomiast na danych pierwotnych, czyli wynikach badań metodą ankietową. W metodzie tej posłużono się narzędziem w postaci elektronicznego kwestionariusza ankiety. Zgromadzone dane poddano następnie analizie i interpretacji. Uzyskane na drodze przeprowadzonego badania rezultaty pozwalają twierdzić, iż pandemia COVID-19 nie wywarła znaczącego wpływu na zmianę sposobu postrzegania banków w Polsce przez ich klientów.
4
Content available remote Stabilność systemu finansowego w Polsce przed wybuchem pandemii COVID-19
80%
EN
The subject of the article is the stability of the financial system in Poland. The main purpose of this work is to present the financial system and its stability in Poland until 2019. The specific goal is to present and classify financial institutions. For the purposes of the study, the following hypothesis was formulated: There is a threat to the stability of the financial system in Poland until 2019. The first part presents the financial system and its theoretical aspects, taking into account the financial system, the functions of the banking system, the institutions of the financial sector, as well as the goals of the country's monetary policy. Conditions for the operation of financial institutions before the outbreak of the pandemic in 2020 are presented.
PL
Tematyką artykułu jest stabilność systemu finansowego w Polsce. Głównym celem niniejszej pracy jest zaprezentowanie systemu finansowego oraz jego stabilności w Polsce do 2019 roku. Celem szczegółowym zaś jest przedstawienie oraz sklasyfikowanie instytucji finansowych. Na potrzeby pracy sformułowano następującą hipotezę: Istnieje zagrożenie dla utrzymania stabilności systemu finansowego w Polsce do 2019 roku. W pierwszej części przedstawiono system finansowy i jego aspekty teoretyczne z uwzględnieniem systemu finansowego, funkcji systemu bankowego, wyróżniono instytucje sektora finansowego, a także cele polityki monetarnej kraju. Przedstawiono uwarunkowania działalności instytucji finansowych przed wybuchem pandemii w 2020 roku. Pracę zakończono ogólnymi wnioskami wynikającymi z przeglądu zaprezentowanych badań w opublikowanych raportach i opracowaniach.
PL
24 lutego br. stanowi datę graniczną dla globalnej polityki i światowych zależności. Inaczej też liczy się czas na kolei. Do tego momentu wydawało się, że największym problemem dla przewoźników jest odbudowanie zaufania pasażerów, a zatem powrót pasażerów do korzystania z ich usług. Przynajmniej na poziomie podobnym do ostatniego, przedpandemicznego 2019 roku. O pobiciu rekordów na razie nikt nie myślał.
PL
Zielone finanse mają ożywić gospodarki krajów Unii Europejskiej po pandemii COVID-19. Wartość inwestycji ma wynieść 1 bln euro. Póki co, nie funkcjonują jeszcze wszystkie przepisy dotyczące ww. finansowania. Jednak każdy kraj członkowski, w tym Polska, będzie miał obowiązek ich implementowania.
7
Content available remote Zaburzenia powierzchni oka związane ze stosowaniem masek ochronnych
80%
PL
Suchość oczu związana ze stosowaniem maski ochronnej (ang. Mask-Associated Dry Eye, MADE), jest nowym rozpoznaniem, będącym pokłosiem pandemii COVID-19. Pierwsze doniesienia dotyczące tego zespołu pochodzą z czerwca 2020 roku, kiedy to amerykański okulista, Darrell E. White, zauważył związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy noszeniem masek ochronnych a objawami ze strony przedniego odcinka oka [1].
PL
Wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądała rzeczywistość, w której żyjemy, gdy skończy się pandemia. Czy świat po zakończeniu pandemii wywołanej przez koronawirusa będzie mógł być taki sam, jak przed tą tragedią? Czy my sami będziemy tego chcieli?
PL
Raport Pekao stanowi ocenę szans i zagrożeń dla rozwoju poszczególnych gałęzi transportu i całej branży TSL w różnych perspektywach czasowych.
PL
Direct Link Worldwide Sp. z o.o. jest częścią największego operatora logistycznego w całej Skandynawii - grupy Post Nord AB. Profil firmy to m.in. dystrybucja nie tylko w Skandynawii, magazynowanie, fulfilment, zapewnienie całościowej obsługi logistycznej klientów z sektora e-commerce. Spółka oferuje obsługę dostaw B2B oraz B2C poza Skandynawią, również na całym świecie – począwszy od atrakcyjnych cenowo serwisów pocztowych, skończywszy na usługach kurierskich.
PL
Jedną ze zmian w nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z lipca 2019 r.1 było wprowadzenie w gminach obowiązkowego segregowania odpadów komunalnych. Do samorządów należy teraz kontrola tego obowiązku oraz ewentualne nakładanie kar na mieszkańców. Problem stanowią kontrolowanie przydomowych kompostowników i frakcja bioodpadów, co było jednym z tematów Kongresu Envicon 2020.
PL
Eliminacja przyczyn dwóch ogromnych problemów cywilizacyjnych - smogu i pandemii choroby COVID-19 - jest trudna i długotrwała. Dlatego utrzymuje się zwiększone zapotrzebowanie na skuteczne i niedrogie rozwiązania techniczne do oczyszczania powietrza w budynkach. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń efektywnie wykorzystujących zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne zdobycze techniki.
PL
Winston Churchill mawiał pod koniec II wojny światowej: „Nie pozwól, aby dobry kryzys się zmarnował”. Podobnie jak tamta wojna przyczyniła się do rozwoju ludzkości, tak i ta, pandemiczna zawierucha może mieć pozytywne efekty. Oczywiście nic nie zrekompensuje upadków całych sektorów gospodarki, ale w globalnym świecie niektóre branże, jak logistyczna, zyskują na stracie innych. Ale trzeba pamiętać o konieczności zmian, co zauważają rozmówcy. Przerwane globalne łańcuchy dostaw, w połączeniu ze wzrostem niestabilności geopolitycznej i społecznej, poprowadzą nas w kierunku regionalizacji produkcji, a co za tym idzie skrócenia i jeszcze większej zwinności procesów logistycznych. Obsługa logistyczna może się stać jeszcze bardziej zdywersyfikowana pod kątem indywidualnych potrzeb klienta, a zarządzanie łańcuchami na stałe przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.
PL
Turystyka stanowi przykład sektora, który w największym stopniu ucierpiał z powodu obostrzeń wdrażanych w warunkach kryzysu wywołanego koronawirusem. Celem artykułu jest analiza funkcjonowania podmiotów turystycznych Dolnego Śląska i Małopolski w trakcie pandemii COVID-19 i ocena roli państwa w przeciwdziałaniu skutkom epidemii w turystyce w świetle opinii przedstawicieli sektora turystycznego. Artykuł opiera się na danych zebranych w trakcie badania jakościowego przeprowadzonego wśród ekspertów specjalizujących się w problematyce turystycznej. Zastosowano technikę zogniskowanych wywiadów grupowych i indywidualny wywiad pogłębiony. Otrzymane wyniki wskazują, że respondenci ocenili dość krytycznie podjęte działania państwa w zakresie przeciwdziałaniu skutkom kryzysu gospodarczego. Uczestnicy wywiadów zaznaczali, że oferowana przez państwo pomoc była niewystarczająca w stosunku do zgłaszanych potrzeb. Występowały także trudności z otrzymaniem wsparcia, a część podmiotów turystycznych ze względu na status prawny lub rodzaj prowadzonej działalności była nawet go pozbawiana. Negatywne wypowiedzi ekspertów dotyczyły także sposobów i szybkości przekazywania istotnych z punktu widzenia działalności gospodarczej informacji dotyczących wprowadzania restrykcji i obostrzeń. Wszystkie biorące udział w badaniach podmioty turystyczne uprawnione do otrzymania pomocy publicznej skorzystały z takiego wsparcia. Pomoc do nich kierowana pochodziła z rządowych tarcz antykryzysowych, realizowanych przez wojewódzkie urzędy pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Polski Fundusz Rozwoju oraz z funduszy regionalnych (urzędów marszałkowskich, urzędów miejskich). Głównym sposobem wydatkowania otrzymanego wsparcia było dofinansowanie wynagrodzeń zatrudnionych pracowników. W toku prowadzonych wywiadów odnotowywano, że analizowana tematyka wzbudziła silne emocje wśród uczestników, co znalazło odzwierciedlenie w zaprezentowanych wypowiedziach.
PL
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na wyzwania i zagrożenia, przed którymi stanęły instytucje pomocy społecznej w obliczu trwającej już drugi miesiąc pandemii COVID-19 w Polsce, ze szczególnym uwypukleniem niepokojących zjawisk i zachowań będących udziałem pracowników tych instytucji. Tekst, z jednej strony poparty przykładami pochodzącymi z doświadczeń osobistych i doniesień samych pracowników socjalnych, z drugiej zaś obserwacjami i refleksją autorki, może służyć przestrodze przed działaniami pochopnymi, chaotycznymi oraz godzącymi w morale i dobre imię instytucji pomocy społecznej. W obecnym bowiem szczególnie trudnym dla wszystkich czasie powinna zdać egzamin dojrzałości w zakresie odpowiedzialnego zarządzania, spójnej współpracy, wypracowywania efektywnych rozwiązań oraz swego misyjnego charakteru – służbie osobom potrzebującym.
EN
The aim of this paper is to present the „Polish Deal” program in the context of its influence on budget management of local government units. The paper puts forward a thesis that changes in the tax system, as specified in the „Polish Deal” programme, will have a negative impact on the finances of local government units. The study was based on selected literature, documents on the financial perspective for 2021–2027, the „Polish Deal” programme, financial information on the state of finances of local government units in 2018–2020 and opinions of the Union of Polish Metropolises and the Association of Polish Cities to the draft Polish Deal programme. The period of the SARS-CoV-2 pandemic coincided with the beginning of the next financial perspective in the European Union for the years 2021–2027. EU institutions have prepared a number of instruments relevant to the post-pandemic era, including the Next Generation EU. At the same time, they imposed on Member States the obligation to prepare their own post-pandemic plans. Poland prepared the National Recovery Plan. This was followed by the government’s presentation of the „Polish Deal” program, which is a promise of socio-economic reforms. The projects included in the „Polish Deal”, in many areas will require the activity and involvement of local authorities. The effects of these activities will be not only financial but also organizational, which will translate into increased spending. Changes in the tax system, especially in the personal income tax, will considerably affect revenues from PIT shares, which will disturb the stability of territorial self-government units’ financial system. Therefore, it is necessary that the government and self-government representatives jointly work out solutions, which will guarantee the compensation of losses for the self-governments in a long-term, and a stable way to restore the principle of adequacy.
PL
Zmiany pod kątem globalnym przebiegały w różnym czasie, w zależności od wystąpień pierwszych ognisk koronawirusa. Wpływ pandemii na poszczególne sektory gospodarki znalazł odzwierciedlenie w procesach logistycznych, gdzie praktycznie zahamowane zostały przepływy surowców i komponentów.
PL
Wpływ sektora transportowego na tworzenie PKB w Polsce to około 6%, a z kolei nasz udział w pracy przewozowej EU to 18%, który jest najwyższy ze wszystkich państw wspólnoty. Ta pozycja transportu pokazuje jak ważna to branża dla Polski. Siłą polskiego transportu są sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa z nowoczesną flotą, skutecznie konkurujące o kontrakty za granicą.
PL
Wprowadzenie: Główną kategorią, wokół której skonstruowano problematykę badawczą jest kategoria zmiany, która nastąpiła w przedszkolnej praktyce edukacyjnej w czasie pandemii Covid- 19. Cel badań: Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie wyników badań opartych na triangulacji analiz ilościowo- jakościowych. W artykule poruszono zagadnienie percepcji zmian przez nauczycieli wychowania przedszkolnego jakie dokonały się w trzech kategoriach: • funkcjonowania i organizacji przedszkola jako instytucji, • zachowania dzieci i aktywności zabawowej przedszkolaków, • relacji dzieci w grupie przedszkolnej i relacji nauczyciela z dziećmi oraz rodzicami. W badaniach poddano również analizę obszarów, w których nauczyciele wychowania przedszkolnego angażowali się i aktywnie współtworzyli przestrzeń edukacyjną w stale zmieniającej się rzeczywistości. Przyjęto założenie, że nauczyciele będący z jednej strony odbiorcami a z drugiej kreatorami zmian w edukacji przedszkolnej zaprezentują przemyślenia, spostrzeżenia, przekonania, doświadczenia, opinie, oceny zgromadzone w czasach zmiany wywołanej pandemią i aktywnej adaptacji do nowej rzeczywistości edukacyjnej. Materiał badawczy został zebrany z wykorzystaniem ankiety do nauczycieli i poddany analizie. Pozwoliło to na „oddanie głosu” kadrze pedagogicznej, która na co dzień zmagała się z problemami i zadaniami pojawiającymi się w czasie pandemii i zdalnej edukacji na poziomie małego dziecka. Stan wiedzy: Nauczyciele refleksyjnie podchodzili do analizy zastanej rzeczywistości funkcjonowania przedszkoli jako instytucji i wszystkich podmiotów. Dostrzegali zmiany w: organizacji placówek, działaniach na rzecz ochrony zdrowia dzieci i pracowników, relacjach społecznych, sposobie pracy nauczycieli, dzieci i rodziców, rozwoju i doskonaleniu zawodowym nauczycieli, obciążeniu pracą i niepewnością jutra. Nauczyciele wskazywali na obszary, w których udało się kreatywnie wypracować rozwiązania i aktywnie dostosować się do nowych pandemicznych obostrzeń prawnych i wyzwań społecznych, zdrowotnych oraz technologiczno- metodycznych.
20
Content available remote Innowacyjne spojrzenie czy technologiczny konceptualizm?
80%
PL
Pandemia COVID-19 istotnie przyspieszyła rozkwit nowych technologii w medycynie. Teleporady już dzisiaj wykorzystują analizy algorytmów i danych w oparciu o sztuczną inteligencję. Badania diagnostyczne i schematy terapeutyczne stają się bardziej precyzyjne, stosowane są nowe, nieznane dotychczas rozwiązania i materiały.
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.