Przemysł motoryzacyjny jest największym reklamodawcą na świecie, a samochód idealnym przedmiotem reklamy. Zadaniem artykułu jest przedstawienie kulturowych uwarunkowań reklamy samochodów - jednego z głównych składników cywilizacji XX wieku. .
EN
The subject of interest of the foregoing paper is cultural limitations of advertisements. They are not unconnected with the growth of mass consumption and culture. The vehicle is one of the main constituents of 20* century civilization and is an example of a product, which for almost 100 years has been advertised, both in the print media and on television. Both, advertisements and mass media, influence the creation and strengthening of cultural values. They create the image of given social roles and groups, of companies and products while exploiting stereotypical forms. These simple and easily accepted pictures influence not only the acceptance of stereotypical images of men and women in advertisements but also the issue of who is better at advertising given products - man or woman. (original abstract)
To, jak postrzegają nas inni sprawia, że zachowujemy się w określony sposób, starając się też patrzeć oczyma drugiej osoby. Te i podobne sytuacje wzięte wprost z życia mają też konkretne przełożenie na świat reklamy i niełatwej sztuki komunikowania. Gdyby uważniej wsłuchiwać się w głosy klientów, inspiracji i argumentów przemawiających do naszej wyobraźni w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości oraz zbijających opinie życzliwych inaczej, byłoby znacznie więcej. (abstrakt autora)
Klucz do skuteczności reklamowych nagłówków leży w doborze słów. Nie mogą one być zbyt bombastyczne, bo automatycznie będą wydawać się zbyt przesadzone. Nie mogą też być zbyt stonowane, bo nie oddadzą właściwego ducha przekazu. Tym niemniej treści zawarte w nagłówku powinny wywoływać emocje. Natomiast przygotowanie nagłówka w wersji perswazyjnej wymaga już sporych umiejętności, być może też wielu nieudanych prób. I z całą pewnością daru szybkich, błyskotliwych skojarzeń oraz finezji. (abstrakt autora)
Wolny czas jest dobrem, którego potrzebuje każdy człowiek. Zwykle wszyscy mamy go za mało a wiele marek o niego konkuruje. Odwoływanie się wprost do tego aspektu naszego życia w komunikacji może w sposób istotny zwiększyć lub zmniejszyć skuteczność działań marketingowych. Wiele marek np. w swoich działaniach komunikacyjnych odwołuje się do czasu wolnego i kreśli obraz sielankowej ucieczki od nużących, mało lubianych obowiązków. Tymczasem metodę tę należy stosować ostrożnie i z umiarem a każdy spot reklamowy w tym obszarze powinien być dokładnie przemyślany. (abstrakt autora)
Niewątpliwie branding emocjonalny i kulturowy w większym niż kiedyś stopniu odpowiadają na zapotrzebowanie dzisiejszego konsumenta. Jednak przystępując do brandingowego procesu zawsze warto przemyśleć, czy współczesny klient nie oczekuje w danej kategorii produktowej marek właściwości, które będą zbudowane na bardziej pragmatycznych i racjonalnych wartościach. Branding kulturowy daje największe możliwości, aby stworzyć markę ikoniczną, ale i on nie jest złotym środkiem do stworzenia pożądanych cech marki. (abstrakt autora)
Wielu marketerów, jak również agencji nie docenia roli, jaką sami odgrywają w dzisiejszym świecie. Nie zawsze zdają sobie oni sprawę ze swojej mocy i z siły wpływu społecznego, który również sami generują. A marketing i reklama kształtują konsumenckie zwyczaje oraz nawyki, jak również w znaczący sposób kreują nasze potrzeby i pragnienia. Moralne kwestie marketingowych działań w dużym stopniu odnoszą się do narzędzi i technik stosowanych przez branże. Dotyczy to np. schematu dziecięcości odkrytego przez laureata Nagrody Nobla - Konrada Lorenza. (abstrakt autora)
W czasach obecnych konsumenci są zwykle dobrze poinformowani i nie są już bezwolnymi ofiarami marketingowej strategii. Działają jeszcze co prawda mody i snobizm, ale kto więcej płaci za metkę, ten robi to świadomie. Marka jako znak sama stała się towarem, podobnie jak towarem stał się pieniądz. Tak jak w polityce liczą się programy, czasem wspólnota kulturowa, również w marketingu buduje się zainteresowanie i zaangażowanie poprzez merytoryczne treści. Ale to co się naprawdę liczy, to wiarygodność i zaufanie, które wynikają z uczciwości i przejrzystości. (abstrakt autora)
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.