Wybór systemu kształcenia dla dziecka z niepełnosprawnością już na etapie edukacji przedszkolnej jest dla rodziców trudnym i stresującym doświadczeniem, które bez względu na finalną decyzję rodzi wiele wątpliwości. Pojawiają się pytania, gdzie w systemie edukacji jest miejsce dla dziecka z orzeczeniem, gdzie będzie mogło się najlepiej rozwijać, ale też gdzie poczuje się po prostu szczęśliwe i nie doświadczy wykluczenia. Wiele zależy od poziomu funkcjonowania dziecka, determinantów wyboru rodziców i jakości współpracy zarówno w relacji trójstronnej rodzic – terapeuta – dziecko, jak i w diadach rodzic – dziecko, terapeuta – dziecko. Z coraz większą otwartością rodzice decydują się na edukację dziecka w systemie inkluzyjnym, gdzie może rozwijać się w towarzystwie pełnosprawnych rówieśników. Artykuł jest poświęcony przede wszystkim roli rodziców i terapeutów w procesie włączania dziecka z niepełnosprawnością do systemu edukacji, potencjałowi wzajemnej współpracy, ale też towarzyszącym obu stronom lękom, trudnościom, oczekiwaniom.
The study describes the volunteering work undertaken during the global health, social and economic crisis caused by the coronavirus pandemic. The situation affects almost the entire world; therefore, it requires fast, community and prudent actions. The provided support carries health risks for both those in need and those who help. Aid activities are undertaken by all generations, which makes it possible to search for the essential features of a volunteer of the X, Y, Z generation. In times of a pandemic, we observe a different specificity of volunteering. The material was prepared on the basis of the analysis of the literature on the subject, the interpretation of the available analyses and reports.
PL
Opracowanie jest charakterystyką podejmowanego wolontariatu w czasie światowego kryzysu zdrowotnego, społecznego, gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. Sytuacja dotyczy niemalże całego świata, wymusza zatem działania szybkie, wspólnotowe oraz rozważne. Udzielane wsparcie jest obarczone ryzykiem zdrowotnym zarówno dla osób potrzebujących, jak i pomagających. Działania pomocowe są podejmowane przez wszystkie generacje, co daje możliwości poszukiwania cech istotnych wolontariusza pokolenia X, Y, Z. W czasach pandemii obserwujemy inną specyfikę wolontariatu. Materiał został przygotowany na podstawie przeglądu literatury przedmiotu, interpretacji dostępnych analiz oraz raportów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.