Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  F-gases
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Po wielu miesiącach trudnych negocjacji 11 marca obecnego roku weszło w życie Rozporządzenie 2024/573 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 i uchylające Rozporządzenie (UE) nr 517/2014. Jest to trzecie Rozporządzenie dotyczące F-gazów, które wprowadza wiele istotnych zmian dla całej branży chłodniczej, klimatyzacyjnej oraz pomp ciepła.
PL
Urząd Dozoru Technicznego, jako jednostka certyfikująca przedsiębiorców, już od ponad ośmiu lat wydaje certyfikaty F-gaz dla przedsiębiorców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami certyfikaty F-gaz są bezterminowe (nie ma obowiązku przedłużania tych kwalifikacji), jednak co najmniej raz na 7 lat trzeba przeprowadzić kontrolę okresową, weryfikującą wymagania stawiane certyfikowanemu przedsiębiorcy. Kontrole okresowe są nieodpłatne.
PL
Wraz ze wzrostem zainteresowania pompami ciepła, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych instalatorów. W branży związanej z montażem i eksploatacją tego rodzaju urządzeń pojawia się zatem coraz więcej nowych osób. Jednym z podstawowych pytań zadawanych przez kandydatów na instalatorów jest pytanie o zakres uprawnień, jakie trzeba posiadać, aby wykonywać określone czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
PL
Europejska (KE) przedstawiła projekt nowelizacji Rozporządzenia PE i Rady nr 517/2014 w sprawie F-gazów, w którym zaproponowała znaczące zmiany szeregu przepisów, w tym odnoszących się bezpośrednio lub pośrednio do pomp ciepła. W wyniku negocjacji w październiku roku 2023. powstała propozycja kompromisowego tekstu nowego rozporządzenia, odbiegająca w dużym stopniu od tego, co pierwotnie proponowała KE. W artykule przedstawiono zaproponowane zmiany aktualnych przepisów w kontekście pomp ciepła.
PL
Przewiduje się, że bez kompleksowego i trwałego nadzoru oraz szeregu regulacji prawnych emisje gazów cieplarnianych mogą wzrosnąć od 12% do 1269% między rokiem 2005 a 2100, w zależności od podjętych kroków [4]. Naukowcy od lat poszukują optymalnego medium termodynamicznego, niejako zataczając koto i wracając do naturalnych rozwiązań.
PL
Wydział Elektromobilności i Nowych Technologii, Departament Techniki Urząd Dozoru Technicznego W artykule przedstawione zostały wymagania dotyczące certyfikatów dla osób realizujących czynności na urządzeniach zawierających SZWO lub F-gazy. Omawiamy kategorie tych certyfikatów oraz do czego uprawniają. Należy pamiętać, że również przedsiębiorstwa podlegają certyfikowaniu. Szczególnie dotyczy to obszarów działania w zakresie między innymi instalowania, konserwacji lub serwisowania, ale nie tylko. Przedstawiamy system nadawania certyfikatów, kontrole UDT i ich zakres.
PL
Unia Europejska konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do ograniczania emisji substancji wpływających destrukcyjnie na warstwę ozonową oraz wywołujących efekt cieplarniany Działania te polegają na ograniczaniu emisji i wycofywaniu substancji zubożających warstwę ozonową oraz ograniczaniu dostępności czynników chłodniczych z grupy gazów fluorowanych tak zwanych F-gazów, które są gazami cieplarnianymi. Aktywność UDT wpisuje się w ten kierunek.
PL
Z zastosowaniem nowych zamienników czynników chłodniczych wiąże się szereg problemów. Autor przedstawia w artykule własności termofizyczne, cieplne i ekologiczne nowych czynników chłodniczych R466A, R454C, R470A i porównuje je z własnościami innych popularnych zamienników, zwracając uwagę na to, że same wartości GWP i ODP mogą nie być wystarczającym warunkiem do dokonania zmiany.
PL
Fluorowane gazy cieplarniane (F-gazy), które znajdują zastosowanie jako czynnik roboczy w pompach ciepła, negatywnie i znacząco wpływają na klimat i efekt cieplarniany. W związku z tym na świecie powstały przepisy nakładające na właścicieli urządzeń (operatorów) obowiązki związane z zapobieganiem wyciekom tych gazów z urządzeń, dotyczące obowiązkowych i terminowych kontroli szczelności.
PL
W kwietniu bieżącego roku został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia UE 517/2014 i przesłany do Państw członkowskich, w celu zebrania opinii, w oparciu o które rozpocznie się w Radzie UE proces negocjacyjny. Dotychczasowe przepisy dotyczące F-gazów były już dość restrykcyjne, ale i efektywne, jak pokazują to dane KE oraz krajowej Bazy Danych Sprawozdań. Zatem co spowodowało, że po konsultacjach z europejskim przemysłem, KE zaproponowała daleko idące ich zaostrzenie i jakie będą tego efekty i konsekwencje dla branży HVACR?
PL
Za oknem środek lata i upał wlewa się do domu. Klimatyzacja uruchomiona i mało kto myśli o zimowych chłodach i ogrzewaniu. A to paradoksalnie najlepszy czas, aby przygotować się do sezonu grzewczego. Sezonu, który ze względu na sytuację geopolityczną będzie inny niż dotychczasowe. Z jednej strony rosnące ceny paliw kopalnych w konsekwencji zmniejszania uzależnienia od paliw kopalnych (przede wszystkim z Rosji), z drugiej - pojawiające się wyzwania i szanse dla całej branży chłodniczo-grzewczej. Aby uświadomić sobie, jak wiele pracy nas czeka na polu wdrażania pomp ciepła, jak wiele trzeba jeszcze zrobić, aby móc dokonać konwersji energetycznej z powszechnego spalania kopalin w kierunku odnawialnych źródeł energii (w tym pomp ciepła) powinniśmy przyjrzeć się kilku poniższym zagadnieniom.
PL
Zakład Chłodnictwa i Energetyki Budynku, Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska W artykule przedstawiono analizę przebudowy instalacji chłodniczej z uwzględnieniem wybranych alternatywnych czynników chłodniczych o niskim potencjale zwiększania efektu cieplarnianego. Przeanalizowano budowę pomieszczenia chłodni wraz z systemem chłodniczym i na podstawie sporządzonego bilansu cieplnego wyznaczono zapotrzebowania na chłód. W efekcie prac wytypowano dwa czynniki chłodnicze i dobrano urządzenia, w oparciu o które porównano oba rozwiązania i wyznaczono rozwiązanie najbardziej efektywne.
PL
Co wynika z danych dostępnych w bazach BDS i CRO? Czy nastąpił spadek ilości czynników chłodniczych na bazie HFC przywożonych do Polski i wywożonych z Polski luzem oraz w urządzeniach? Jakie są tendencje? Co niepokoi, co wskazuje na potrzebę podjęcia działań? Jak się do tego mają kolejne przepisy wprowadzane przez UE? Na te i inne pytania podjęli się poszukać odpowiedzi autorzy tego artykułu.
PL
Wprowadzenie nowej polityki klimatycznej zaowocowało rozporządzeniem UE 517/2014, w którym zdefiniowano proces redukcji emisji gazów cieplarnianych stosowanych jako czynniki chłodnicze. Jako punkt docelowy na rok 2030 ustalono redukcję tej emisji o 80%, jako wielkość referencyjną przyjmując wartości z roku 2015. Celem rozporządzenia było wprowadzenie pojęcia F-gazów, wprowadzenie rejestru osób uprawnionych do obsługi urządzeń, certyfikacji przedsiębiorstw, rejestru obrotu czynnikami chłodniczymi oraz rejestracji urządzeń w systemie teleinformatycznym - CRO. Z perspektywy producentów, rozporządzenie wymusiło redukcję GWP czynników wprowadzanych do obrotu w nowych urządzeniach chłodniczych, takich jak pompy ciepła.
PL
W klimacie o umiarkowanym zapotrzebowaniu na ogrzewanie i chłodzenie, jak np. w Polsce, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem systemu grzewczego lub grzewczo-chłodzącego są pompy ciepła. Stosowane są zarówno w instalacjach domowych, jak również przemysłowych i komercyjnych (m.in. w sieciach marketów). Podobnie jednak jak urządzenia klimatyzacyjne, czy też chłodnicze wykorzystujące popularne czynniki chłodnicze, pompy ciepła podlegają odpowiednim ograniczeniom i przepisom F-gazowym.
PL
W artykule dokonano przeglądu przepisów dotyczących ograniczeń w stosowaniu fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazów) w produkcji pianek i systemów poliuretanowych (PUR) na poziomie światowym (Poprawki z Kigali do Protokołu montrealskiego), europejskim [Rozporządzenie (UE) nr 517/2014] i krajowym (znowelizowana Ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową i o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych). Omówiono obowiązki podmiotów prowadzących działalność w sektorze pianek i systemów PUR odnoszące się do F-gazów, wynikające z przepisów Unii Europejskiej i przepisów polskich. Przedstawiono F-gazy i ich zamienniki stosowane obecnie w piankach PUR, prognozę dotyczącą zwiększenia ich zapotrzebowania na świecie, a także procentowy udział poszczególnych F-gazów w całkowitej ilości F-gazów wykorzystanych w produkcji pianek i systemów PUR w Polsce.
EN
The paper contains a review of limitations in the use of fluorinated greenhouse gases (F-gases) in production of polyurethane foams and systems (PUR) at a global level (Kigali Amendment to the Montreal Protocol), European level [Regulation (EU) No. 517/2014] and national level (revised Act on substances that deplete the ozone layer and on certain fluorinated greenhouse gases). The obligations of entities conducting activities in PUR foam and systems sector that relate to F-gases and result from European Union and Polish legislations are described. The list of F-gases and their alternatives which are currently used in PUR foams and systems is revealed and the forecast of the increase of global demand for those substances as well as percentage of share of individual F-gases in total quantity of F-gases applied in production of PUR foams and systems in Poland is presented.
PL
Zmiany klimatu na Ziemi w przeciągu wieków wywołane były różnymi przyczynami. Najistotniejsze z nich, między innymi, dotyczyły efektu cieplarnianego, wybuchu wulkanów o co za tym idzie emisji gazów (dwutlenku węgla, tlenki azotu, metan i innych) do atmosfery. Rozwój przemysłu spowodował większe stosowanie gazów w chłodnictwie początkowo zawierających chlor a obecnie F-gazów zawierający fluor. Dotyczy to wszystkich urządzeń chłodniczych w naszych domach. Wpływ tych gazów z grupy HCFH czy F-gazów jest różny na niszczenie warstwy ozonowej wokół Ziemi co z kolei wpływa na efekt cieplarniany a co za tym idzie na globalne ocieplenie.
EN
Changes in the Earth's climate over the centuries were caused by different causes. The most important of them, among other things, related to the greenhouse effect, the explosion of volcanoes as a result of greenhouse gas (carbon dioxide, nitrous oxide, methane and others) into the atmosphere. The development of industry led to increased use of gas in refrigeration initially containing chlorine and now F-gases containing fluorine. The impact of these gases from the group HCFH or F-gases is different to the destruction of the ozone layer around the Earth, which in turn influences the greenhouse effect and hence global warming.
PL
Artykuł jest rozszerzeniem opublikowanych w nr 9/2010 "Przemysłu Spożywczego" obszernych wyjaśnień dotyczących obowiązków użytkowników urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych, które pozostają wciąż aktualne. Według unijnego rozporządzenia nr 842/2006, już od 4 lipca 2011 r. w Polsce powinny funkcjonować certyfikaty personalne oraz certyfikaty firmowe w odniesieniu do wszystkich osób i przedsiębiorstw realizujących usługi instalacyjno-serwisowe w dziedzinie chłodnictwa. A jakie są realia? Oprócz odpowiedzi na to pytanie, w artykule omówiono także inną ważną kwestię - rozliczanie opłat za korzystanie ze środowiska z tytułu emisji czynników chłodniczych.
EN
The present article constitutes the development of the comprehensive explanations published in "Przemysł Spożywczy" no. 9/2010 regarding the obligations of operators of refrigeration and air-conditioning equipment, which are still valid. According to the Regulation (EC) No. 842/2006 of the European Parliament and of the Council of 17 May 2006 on certain fluorinated greenhouse gases, as early as since the 4th of July 2011 all persons and companies providing installation and maintenance services in the refrigeration sector shall be obliged to possess F-gas certificates. And what are the realities? Apart from the answer to this question, we will also present valuable information on other important issue: calculation and settlement of the so-called "fees for using the environment" due to emission of refrigerants.
PL
W artykule przedstawiono uregulowania prawne dotyczące F-gazów wykorzystywanych w ochronie przeciwpożarowej. Omówiono stosowanie F-gazów oraz konsekwencje nowych uregulowań dla branży przeciwpożarowej. Zarysowano prognozy rozwoju urządzeń gaśniczych wykorzystujących F-gazy oraz przedstawiono rozwiązania alternatywne.
EN
In the article there are described legal regulations concerning F-gases used in fire protection. F-gases use is discussed together with consequences of new regulations of fire protection industry. Forecasts of development of firefighting devices using F-gases are outlined and alternative solutions are presented.
PL
Na firmach stosujących w swej działalności urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne spoczywa wiele obowiązków wynikających z europejskiej legislacji ekologicznej. Użytkownicy urządzeń pracujących na bazie czynników z grupy HFC (tzw. F-gazów) muszą zapobiegać wyciekom czynnika chłodniczego, m.in. przez zapewnienie regularnych kontroli szczelności oraz jak najszybszą naprawę wykrytych wycieków. Choć większość tych zobowiązań ciąży na użytkownikach instalacji, to legalny dostęp do instalowania oraz serwisu urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych mają wyłącznie osoby i firmy dysponujące stosownymi certyfikatami.
EN
The companies which employ refrigeration and air-conditioning (RAC) equipment have numerous obligations resulting from the European ecological legislation. End-users of the said equipment, functioning on the ground of HFC refrigerants (the so-called F-gases) must prevent emissions of refrigerants, i.a. by ensuring regular leakage controls and swift repairs of any identified leaks. Even though most responsibilities are imposed on end-users of RAC gear, according to the law – the installation and service of refrigeration and air-conditioning equipment may be performed only by duly certified personnel and companies.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.