Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available Kontrola jakości w ultrasonografii
PL
Kontrola jakości w rentgenodiagnostyce funkcjonuje już od wielu lat. Weryfikacja parametrów fizycznych urządzeń radiologicznych pozwoliła na poprawienie stanu technicznego aparatury rentgenowskiej oraz jakości wykonanych badań. Przy coraz większym zastosowaniu fal ultradźwiękowych pojawia się ryzyko postępującej degradacji, która może ingerować w jakość obrazu, a co za tym idzie – może wpływać na diagnozę medyczną. Wykonując testy rutynowe, możemy obserwować stopniowe zmiany w pracy systemu, co pomoże wykryć wcześniej problemy w prawidłowym funkcjonowaniu systemu. Testy mogą pomóc w procesie podejmowania decyzji o wymianie lub zamówieniu nowych sond. W przypadku aktualizacji systemów lub zmiany modalności systemu, testy potwierdzają poprawność działania urządzenia. Testy dają pewność, że system działa w sposób spójny i prawidłowy. Podczas użytkowania ultrasonografów może dochodzić do częściowej degradacji systemów z powodu ich transportu np. z oddziału na oddział. Wydaje się zatem, iż warto jest zainteresować się sprawnością ultrasonografów jako jednych z podstawowych narzędzi diagnostycznych w placówkach ochrony zdrowia. Istnieje kilka międzynarodowych zaleceń dotyczących kontroli jakości aparatów ultrasonograficznych. Niektóre z nich opracowane zostały kilkanaście lat temu, inne doczekały się już aktualizacji. W artykule przytoczono przykładowe testy urządzeń USG, zgodnie z zaleceniami towarzystw międzynarodowych, a następnie przedstawiono własne propozycje testów aparatury.
PL
Rak piersi staje się coraz większym problemem społecznym. Obecnie na nowotwór chorują coraz młodsze kobiety, nawet krótko po 30. roku życia. W artykule przedstawiono stan wiedzy pacjentek i personelu medycznego na temat raka gruczołu piersiowego.
EN
Breast cancer becomes a frequent social problem. Nowadays, women suffer from cancer at an increasingly young age, even just after 30 years old. The actual state of knowledge of patients and medical personnel, concerning the carcinoma of the mammary gland, was introduced in the article.
3
Content available remote Rodzaje sond w ultrasonografii
PL
W obrazowaniu ultrasonograficznym stosuje się fale ultradźwiękowe o częstotliwościach od pojedynczych MHz do ok. 30 MHz. Jeżeli nie jest wymagana wysoka rozdzielczość, jak np. w badaniu jamy brzusznej, używa się niskich częstotliwości – ich tłumienie jest stosunkowo niewielkie, co umożliwia wykonanie badań struktur zlokalizowanych głębiej wewnątrz ciała. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej rozdzielczości, np. podczas obserwacji zmian rakowych skóry lub oka, gdzie zasięg fali może być krótki, zachodzi konieczność stosowania fal o najwyższych częstotliwościach. Miarą sprawności zamiany energii elektrycznej w energię akustyczną jest współczynnik sprzężenia elektromechanicznego.
4
Content available remote Kliniczne zastosowanie pomiarów ultrasonograficznych
PL
Pomiary wykonywane w ultrasonografii mogą decydować o rozpoczęciu lub niepodejmowaniu leczenia. Istnieje zatem konieczność wykonywania pomiarów na niezależnych fantomach, co zauważyli już Amerykanie, Anglicy oraz kilkanaście towarzystw naukowych z innych państw. Stowarzyszenia zawodowe przygotowały swoje zalecenia do kontroli jakości w ultrasonografii, niestety Polska, na chwilę obecną, jeszcze takich nie opracowała.
5
Content available remote Dyrektywa Rady 2013/59/Euratom z dnia 5 grudnia 2013 roku – co nowego?
PL
Dyrektywa Rady 2013/59/Euratom ustanawia jednolite podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony zdrowia osób poddanych narażeniu medycznemu i zawodowemu oraz ludności cywilnej przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego.
PL
Wraz z wdrożeniem kontroli jakości w diagnostyce obrazowej oraz rozwojem aparatury diagnostycznej, także w Polsce wprowadzono odpowiednie procedury badawcze. Opierają się one w dużej mierze na sprawdzonych, podobnych procedurach wdrożonych nawet ponad dekadę temu w krajach zachodnich (m.in. USA [1], Wielka Brytania [2], kraje Beneluxu [3]).
7
Content available remote Podstawy obrazowania USG. Cz. 4 Analiza widmowa sygnałów dopplerowskich
PL
W 4 części cyklu dotyczącego ultrasonografii zostaną przedstawione składowe widma sygnału dopplerowskiego oraz sposób przedstawienia widma sygnału na monitorze.
8
Content available remote Podstawy obrazowania USG. Cz. 3. : Pomiary kliniczne
PL
W poprzednich częściach cyklu dotyczącego ultrasonografii omówiono podstawowe pojęcia dotyczące ultrasonografii oraz metody dopplerowskie. W części trzeciej omówimy pomiary kliniczne realizowane za pomocą USG.
9
Content available remote Podstawy obrazowania USG. Cz. 2
PL
W metodach dopplerowskich wykorzystuje się informację zakodowaną w postaci zmiany częstotliwości fali odbitej względem fali nadanej. Równoczesne stosowanie przetwornika impulsowo-echowego czasu rzeczywistego i przetwornika dopplerowskiego, umożliwia obserwację ruchu badanego narządu i dokonywanie pomiarów dynamicznych. Wprowadzenie do obrazowania koloru dodatkowo umożliwia zmniejszenie błędów związanych z techniką pomiaru. Wśród metod dopplerowskich wyróżnia się metodę fali ciągłej i metodę impulsową.
10
Content available remote Podstawy obrazowania USG. Cz. 1
PL
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest najczęściej wykorzystywaną metodą diagnostyki chorób wnętrza ciała. Pozwala na obserwację przestrzeni anatomicznych oraz wielkości, kształtów i położenia organów oraz ich wnętrza. Zaletą tej metody jest nieinwazyjność oraz bezpieczeństwo stosowania dla pacjenta, nawet w krótkich odstępach czasowych pomiędzy badaniami. Diagnostyczna możliwość zobrazowania odpowiedniej struktury uwarunkowana jest w dużej mierze zastosowaniem dedykowanej sondy. Potrzeba poprawiania obrazu USG ciągle wymusza konstruowanie nowych, anatomicznie dopasowanych konstrukcji sond. W artykule przedstawiono zasady działania aparatu USG oraz wyjaśniono zjawiska występujące podczas badania ultradźwiękami.
PL
W grudniu ubiegłego roku pojawiło się nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych (Dz. U. 2012 r., poz. 1534), które opublikowano w Dzienniku Ustaw z dnia 31 grudnia 2012 r. [1]. Regulacja ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. Jakie zmiany niesie w porównaniu z poprzednim Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 1 grudnia 2006 r. w sprawie nadawania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej w pracowniach stosujących aparaty rentgenowskie w celach medycznych (Dz. U. Nr 239, poz. 1737) [2]?
12
Content available remote Pomiar średniej dawki gruczołowej w mammografii
PL
Wiele nowych aparatów rentgenowskich wyposażonych jest w systemy mierzące lub podające wartości dawek. W przypadku radiologii ogólnej, zabiegowej i pantomografii jest to najczęściej iloczyn dawki/kermy i powierzchni pola promieniowania (DAP/KAP). W tomografach rentgenowskich, w dokumencie generowanym po badaniu pacjenta podawane są indeksy dawek oraz iloczyny dawki i długości (DLP). W odniesieniu do mammografii jest to wartość średniej dawki gruczołowej AGD ( Average Glandular Dose) lub MGD (Mean Glandular Dose), rzadziej dawki wejściowej ESD (Entrance Skin Dose).
13
Content available remote Mammografia - kontrola jakości „punktowa” czy długoterminowa?
PL
Obecnie kontrola jakości skupia się na sprawdzeniu parametrów wyszczególnionych w załączniku nr 6 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18.02.2011 r. [1] interpretowanych jako parametry niezależne, wzajemnie niepowiązane. Równie ważna jak bieżąca sprawność jest kontrola stałości tak zwanej długotrwałej. W obecnej sytuacji, gdy w ramach akredytacji wprowadzono obowiązek porównań międzylaboratoryjnych, jest ona możliwa nawet w przypadku przeprowadzania sprawności technicznej aparatury rentgenowskiej każdorazowo przez inne laboratorium badawcze. Dla celów porównawczych przedstawiono wyniki sprawności technicznej mammografu z okresu trzech kolejnych testów specjalistycznych. Na potrzeby opisu pominięto nazwy aparatu oraz użytych błon mammograficznych.
14
Content available remote Jak przygotować pracownie RTG do testów specjalistycznych?
PL
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz.U. z 4 września 2013 r., poz. 1015.) nakłada obowiązek wykonywania w pracowniach RTG testów specjalistycznych, które wchodzą w skład testów eksploatacyjnych. Nowo instalowane urządzenia radiologiczne muszą posiadać testy odbiorcze.
PL
W artykule przedstawiono aspekty techniczne i ekonomiczne procesu nawaniania gazu ziemnego. Scharakteryzowano stosowane środki i urządzenia nawaniające (nawanialnie). Omówiono problemy związane z uzyskaniem wymaganej koncentracji nawaniacza w gazie ziemnym. Dla wybranych typów nawanialni przedstawiono analizę ekonomiczną ich zastosowania na wybranych stacjach redukcyjno pomiarowych. Analizę ekonomiczną przeprowadzono przy założeniu, że nawanianie jest usługą świadczoną przez operatora systemu przesyłowego na rzecz operatora systemu dystrybucyjnego. Uwzględniono nakłady ponoszone na zakup urządzeń nawaniających, koszty eksploatacji tych urządzeń oraz przychody ze świadczenia usługi.
EN
The paper presents the technical and economic analysis of the natural gas odorizing process. The odorizing agents and devices have been described. Problems with achieving the required concentration of odorant in natural gas have been analyzed. An economic analysis has been performed for selected types of odorizing stations installed at chosen pressure reduction stations. The economic analysis has been done assuming that gas odorizing is a service offered by the transmission company to the distribution one. The analysis accounted for the investment cost, the operation cost and the income from the offered odorizing service according to the current Polish transmission operator tariff.
PL
Przystąpienie Polski do krajów Wspólnoty Europejskiej spowodowało zaostrzenie dotychczasowych norm prawnych dotyczących sposobów postępowania i zagospodarowania odpadów poubojowych wytwarzanych w przemyśle mięsnym i drobiarskim. W świetle wymogów unijnych utylizacja odpadów poubojowych stała się kosztowna, a producenci odpadów zobowiązani są do ponoszenia kosztów utylizacji. Stworzyło to potrzebę opracowania skutecznej i taniej technologii przeróbki odpadów. Procesy beztlenowego rozkładu zanieczyszczeń organicznych wydają się być nowatorskim rozwiązaniem pozwalającym na częściową biodegradację odpadów poubojowych z jednoczesną produkcja biogazu. Wykorzystywanie biogazu jako źródła energii pozwoli na redukcję kosztów ponoszonych przy utylizacji uciążliwych odpadów z branży mięsnej.
EN
Poland's access to the European Union resulted in sharpening the legal rules concerning slaughterhouse wastes - procedures of transformation and utilization. Taking into account new requirements, utilization process became expensive and the producers of slaughterhouse wastes are obliged to cover the costs of utilization. It was the reason to look for effective and cheap technology of utilization slaughterhouse wastes. Treatment that wastes by anaerobic digestion process appears to be the optimal way to convert organic waste into useful product - biogas. Using biogas as energy source will allow to reduce costs of utilization slaughterhouse wastes.
PL
Problem eliminacji fosforu ze ścieków można rozwiązać wykorzystując procesy korozyjne elementów stalowych, które są źródłem jonów żelaza odpowiedzialnych za zmniejszenie koncentracji związków fosforu. Istnieją dane literaturowe potwierdzające wysoką skuteczność tej metody. Skłoniło to zatem do podjęcia badań nad wykorzystaniem procesu roztwarzania kształtek stalowych w środowisku ściekowym reaktorów beztlenowych.. Stalowe wypełnienie komory reakcji bioreaktorów anaerobowych wydaje się bowiem skutecznym sposobem eliminacji związków fosforu ze ścieków mleczarskich.
EN
Problem of phosphorus elimination from wastewaters can be solved by using corrosive process of steel elements which are the source of iron ions responsible for decreasing of phosphorus concentration. There are many publications confirming high efficiency of this method. It encouraged investigating corrosive process of steel elements in wastewater in anaerobic reactors. Steel fulfillment of anaerobic reactors appears as the effective method of phosphorus elimination from dairy wastewater.
EN
The usability of a mesophilic upflow anaerobic sludge blanket (UASB) reactor containing steel elements for the treatment of organic compounds and sulphate-rich effluent from the yeast industry was evaluated. The experiment was conducted on a laboratory scale in two UASB digesters. The first of the digester reaction tanks contained anaerobic activated sludge, the second one was additionally packed with steel elements. The results obtained indicated that removal efficiency of organic compounds (expressed as COD) in the reactor without steel elements approached 38%, while in the reactor containing steel elements it was on the level of 50%. The sulphate reduction effectiveness was 50% and 89%, respectively.
PL
Celem badań było określenie wpływu stalowego wypełnienia bioreaktora UASB na proces redukcji zanieczyszczeń ze ścieków drożdżowych. Ekspery-ment przeprowadzono w skali laboratoryjnej, w dwóch reaktorach typu UASB. Komora jednego reaktora zawierała beztlenowy osad czynny, podczas gdy wy-pełnienie drugiego stanowiły dodatkowo kształtki stalowe. Zanieczyszczenia organiczne, wyrażone jako ChZT, w reaktorze bez elementów stalowych były usuwane w 38%, natomiast w reaktorze z kształtkami stalowymi - w 50%. Efektywność redukcji siarczanów wyniosła odpowiednio 50 i 89%.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.