Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  transport przyszłości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Removing the human factor from transport (in the direct sense) is still a plan, reaching into the future. However, this plan does not require so much imagination - autonomous vehicles can already be found on the roads. Currently, they are not only autonomous but also independent, i.e. decisions about traffic parameters are made in the vehicle. In the future, with more autonomous vehicles, there will be a need to connect them with a communication network, which will eliminate a number of telematic problems. It remains an open question how to make this network? Is it based on the modern Internet network? What and which data will be necessary to achieve the “right relations” between autonomous vehicles (hosts of network)? The article presents one aspect of the mentioned problem; the amount of data generated by an autonomous vehicle is presented in light of the processing capabilities of modern ICT systems.
PL
Postęp technologiczny zazwyczaj niesie ze sobą duże możliwości i zmiany. Żyjemy obecnie na początku wielkiej rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją (AI) i powszechną automatyzacją coraz większej ilości działań wykonywanych przez ludzi. Dotyczy to również transportu. Automatyzacja i skuteczność AI zależą głównie od nowych algorytmów, ale również dostępu do mocy obliczeniowej i danych. Mówi się, że „dane to nowa ropa” (zasilająca AI), mogą mieć olbrzymią wartość i istotnie wpływać na rozwój każdej gałęzi gospodarki, jeśli tylko są odpowiednio analizowane. W przeciwieństwie do ropy, zasoby danych będą się powiększać, o ile tylko będą istniały sposoby, aby dane zbierać, przechowywać i przetwarzać. Olbrzymie ilości danych trzeba gdzieś przechowywać, stąd powstaje coraz więcej centrów danych, usprawniane są też metody ich przechowywania i przetwarzania, np. pojawiają się pomysły zapisywania danych w DNA.
PL
Jeszcze kilka lat temu transport w logistyce ograniczał się w praktyce do dosyć prostej koncepcji transportu ciężarowego, który poruszał się po drogach, wioząc na sobie palety. Przyjęcie towaru do magazynu i jego wydanie odbywało się według schematu, zwanego przez wielu „paleta weszła – paleta wyszła”. Po przyjęciu wózki widłowe odwoziły palety do regałów paletowych, a po wywołaniu zamówienia pobierały je z regałów i odwoziły do rampy. Dopiero dynamiczny rozwój handlu internetowego, rozwój omnichannel, a także modyfikacja jednostki zamówieniowej z poziomu palety do sztuki spowodowały, że transport musi nadążyć za zmianami w logistyce i rosnącymi oczekiwaniami klientów. Ponadto nie tylko w drodze do i z magazynu mamy do czynienia z transportem. Sam magazyn to teraz miejsce, w którym instalujemy niekiedy kilometry przenośników, sortery połączone ze stacjami pakującymi, sortery rozdzielające gotowe już paczki na poszczególne destynacje, a także autonomiczne roboty kompletujące i coboty, które pracują razem z ludźmi. Możemy sobie wyobrazić, że transport przyszłości, to bezosobowe przemieszczanie się towarów, począwszy od dostaw, aż po dostawę do klienta końcowego. Jak to możliwe? Spróbujmy odwzorować łańcuch dostaw w przyszłości (rys. 1.)
PL
Elektromobilność i mikromobilność to trendy, o których coraz mocniej słychać w dzisiejszych rozważaniach na temat przyszłości rozwoju transportu. Nie tylko samego transportu (rozumianego jako idee czy też strategie miast i państw), ale tego jak będziemy w niedalekiej przyszłości się przemieszczać. Zarówno na wakacje (elektryczny samolot?), nad polskie morze, ale przede wszystkim - do pracy, na zakupy, na wieczorne wyjście.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.