Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  sensor chemiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zapachy już od wielu tysięcy lat pełniły ważną rolę w kulturze, a olejki zapachowe były nieodzownym elementem tradycyjnej kąpieli podczas obrządku ślubnego w starożytnej Mezopotamii. Popyt na perfumy utrzymuje się do czasów współczesnych, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, a noszenie na sobie drogich zapachów wiąże się z niejakim prestiżem. Markowe perfumy uzyskiwane są z naturalnych składników, najczęściej w laboratorium, np. w procesie ekstrakcji czy destylacji. Skomponowanie idealnego zapachu to prawdziwa sztuka. Podróbki perfum często wytwarzane są ze związków chemicznych, których woń jest bardzo zbliżona do oryginalnych kompozycji, lecz są o wiele mniej trwałe. Rozwój technologii komputerowych oraz technik pomiarowych pozwolił na opracowanie specjalnych sensorów-nosów elektronicznych, które umożliwiają odróżnienie oryginalnych perfum od ich podróbek. Elektroniczny nos jest analogicznym do zmysłu powonienia, układem czujników selektywnie reagujących na związki zapachowe bądź ich grupy zawarte w badanej próbce. Nosy elektroniczne konstruowane są najczęściej w oparciu o czujniki konduktometryczne i piezoelektryczne. W niniejszej pracy zaproponowano zastosowanie nosa elektronicznego PEN3, z szykiem dziesięciu różnych czujników tlenków metali z pojedynczą grubą warstwą, w celu rozpoznania markowego produktu, którego wzorzec trzeba uprzednio wprowadzić do bazy danych urządzenia. Sygnał analityczny podrobionych produktów nie będzie pokrywał się z sygnałem pochodzącym od oryginału, ze względu na różny skład chemiczny.
PL
Artykuł przedstawia najważniejsze aspekty związane z budową robota mobilnego śledzącego ścieżkę zapachową. Przestawiono problemy wynikające z ograniczeń obecnie dostępnych sensorów chemicznych jak również z samej natury zjawiska. Pokazano sposób utworzenia aktywnego układu sensorycznego opartego na ruchomych czujnikach i wymuszonym przepływie gazu. Przedstawiono zarys odpowiedniego algorytmu sterowania i jego skuteczność.
EN
The paper presents main issues related to the construction of a mobile robot path tracking odor. The problems arising from the limitations of currently available chemical sensors as well as from the nature of gas diffusion is considered. Developed way to create an active sensing system based on the moving sensors and forced gas flow is shown. A suitable control algorithm for solving problems of uncertainty and incompleteness of information, and its effectiveness is demonstrated.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.