Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  safety food
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
Background: Nanotechnology is applied in the food industry to ensure food safety, and it is used both in the processing of food and detection of contaminants. The assurance of quality and safety of food has become an important issue for authorities and food supply chain actors. In order to protect consumers from contamination, adulteration and spoilage, it is absolutely necessary to conduct analyses of food, as it is exposed to numerous chemical substances, which may be harmful to human beings and the environment. Methods: This work presents an overview of the literature concerning nanosensors with metal nanoparticles, which are used to detect the presence of chemical contaminants, pathogens and toxins, as well as to monitor food quality status. Such solutions will undoubtedly contribute to maintaining the safety and quality of food. Results and conclusion: At present, food supply chains are becoming more complex, environmental constraints are becoming stricter, and consumers are changing the way in which they select and consume food, and all those factors inspire modern societies to be more concerned about the harmful substances that could be present in food products. Application of nanoparticles in the food production industry are farreaching and more research in this space is warranted. As developments in the research and development of nanotechnologies continue, so will the opportunities for the food industry to benefit from nanoscience.
PL
Wstęp: Nanotechnologia jest stosowana w przemyśle spożywczym w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności i jest wykorzystywana zarówno w przetwórstwie żywności, jak i wykrywaniu zanieczyszczeń. Zapewnienie jakości i bezpieczeństwa żywności jest ważną kwestią w łańcuchu dostaw żywności. Aby chronić konsumentów przed skażeniem, zafałszowaniem i psuciem, absolutnie konieczne jest przeprowadzenie oceny jakości żywności, ze względu na narażenie na substancje, które mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska. Metody: W pracy przedstawiono przegląd literatury dotyczącej nanosensorów zawierających nanocząstki metali, które służą do wykrywania obecności zanieczyszczeń chemicznych, patogenów i toksyn, a także do monitorowania stanu jakości żywności. Takie rozwiązania niewątpliwie przyczynią się do utrzymania bezpieczeństwa i jakości żywności. Wyniki i podsumowanie: Obecnie łańcuchy dostaw żywności stają się coraz bardziej złożone, ograniczenia środowiskowe stają się coraz surowsze, a konsumenci zmieniają sposób, w jaki wybierają i spożywają żywność. Wszystkie te czynniki powodują zainteresowanie i coraz większą dbałość o jakość i bezpieczeństwo żywności. Zastosowanie nanocząstek w przemyśle spożywczym daje szerokie perspektywy, w związku z tym uzasadnione są dalsze badania w tym obszarze. Wraz z rozwojem badań i rozwoju nanotechnologii będą również rosnąć możliwości, jakie przemysł spożywczy może czerpać z nanonauki.
PL
W l części artykułu opublikowanego w numerze 4/2001 "PS" przedstawiono projekty regulacji przygotowanych przez Komisję Europejską w zakresie prawa żywnościowego. Omówiona w poprzednim numerze propozycja regulacji, skierowana do rozpatrzenia przez Parlament i Radę UE, zawiera ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego oraz propozycje powołania Europejskiego Urzędu ds. Żywności. WII części artykułu omawiany jest drugi pakiet propozycji Komisji, składający się z 4 regulacji, a dotyczy bezpieczeństwa higieny żywności. Nowe regulacje łącza się w sposób harmonijny oraz upraszczają dotychczas obowiązujące wymogi higieniczne zawarte w obowiązujących 17 dyrektywach. Przedstawiając propozycję nowych rozwiązań organizacyjnych w UE w zakresie bezpieczeństwa żywności należy dodać, że wspomniane regulacje są "stosowane bezpośrednio" - to znaczy staja się prawem w krajach członkowskich z chwilą ich przyjęcia. Sądy w krajach członkowskich muszą je stosować jak prawo krajowe (regulacje Unii są ponad prawem krajowym, jeżeli jest ono niezgodne). Podmioty gospodarcze łańcucha żywnościowego muszą się do nich stosować nawet w wypadku, gdy prawo krajowe określonych kwestii nie reguluje.
PL
W prasie fachowej i codziennej ukazują się artykuły poświecone procesowi dostosowania polskiego prawa do przepisów i pryncypiów Unii Europejskiej. Proces dostosowawczy uległ w ostatnim okresie przyspieszeniu. Poprzez harmonizację prawa następuje przeniesienie dyrektyw i regulacji UE do praktyki dnia codziennego. Tą drogą Polska dostosowuje instytucjonalne standardy bezpieczeństwa i jakości do życia przeciętnego obywatela Europy. Proces ten coraz pozytywniej powinien być odbierany przez społeczeństwo.
PL
System HACCP to bardzo pomocne narzędzie w zarządzaniu bezpieczeństwem żywności. Korzyści z niego są następujące: zwiększenie pewności produkcji żywności bezpiecznej; zmniejszenie liczby reklamacji i zwrotów; obniżenie kosztów produkcji z tytułu mniejszej ilości produktów wadliwych; systemowe doskonalenie procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie; tworzenie podstaw zapewnienia konkurencyjności przedsiębiorstwa na długi czas; dostarczenie klientom dowodów świadczących o produkcji bezpiecznej żywności; możliwość eksportu: jasny podział kompetencji i odpowiedzialności; usprawnienie obiegu informacji w przedsiębiorstwie, lepsze zarządzanie przedsiębiorstwem itp. [5. 6, 7. 9].
EN
In the present article observations and conclusions above prerequisites which are essential to successful implementation and maintaining quality system in food industries in Poland were analyzed. Special attention was given to knowledge, devotion.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.