Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 520

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pompy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
PL
Dekarbonizacja gospodarki wymusza rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznych w celu efektywnej obsługi odnawialnych źródeł energii. Konieczna i nieunikniona jest integracja systemów energetycznych ze źródłami ciepła. Pompy ciepła woda/woda pobierające ciepło z wód podziemnych oraz pompy solanka/woda czerpiące ciepło z gruntu (górotworu) nazywane są w Polsce geotermalnymi pompami ciepła, jednak ich potencjał jest znacznie większy niż tylko pozyskiwanie energii Ziemi. Wykorzystanie wody oraz jej niezamarzających roztworów jako medium dla górnego i dolnego źródła umożliwia przenoszenie ciepła z budynków o dodatnim bilansie energetycznym do obiektów o bilansie ujemnym. W najbliższych latach kluczowe będzie wsparcie rozwoju geoenergetyki oraz budowy sieci ciepłowniczych 5. generacji. Pompy ciepła woda/woda i solanka/woda będą wraz z górotworem pełnić kluczową funkcję. Warstwy geologiczne staną się buforem umożliwiającym równoważenie podaży i popytu ciepła (chłodu) poprzez magazynowanie energii w skałach i/lub warstwach wodonośnych.
2
Content available remote Prawidłowa gospodarka pompowa przy eksploatacji tłoczni ścieków
PL
Czy dzisiejsze 83 zielonogórskie tłocznie ścieków to eksploatacyjna beczka miodu, czy w beczce miodu będzie kilka łyżek dziegciu? Jakie problemy wystąpiły podczas wieloletniej eksploatacji tłoczni ścieków, jak je rozwiązywać, aby pracowały bezawaryjnie i z dużą sprawnością przepompowywały ścieki?
3
Content available remote Potencjał efektywności energetycznej pompowania
PL
Konsumenci energii powinni ograniczać zapotrzebowanie na centralnie wytwarzaną i rozprowadzaną energię elektryczną i ciepło przez znacznie większe niż dotąd wykorzystanie potencjału efektywności energetycznej we wszelkich procesach produkcyjnych i eksploatacyjnych, m.in. w instalacjach pompowych.
4
Content available remote Analiza pracy pompy normowej w ruchu pompowym (PAP) i turbinowym (PAT)
PL
Wykorzystanie pomp do pracy turbinowej, mimo że nie jest zagadnieniem nowym [1, 2, 4, 6÷17] nadal nie zostało do końca zbadane. Przedstawiony materiał zwraca uwagę na wybrane aspekty i zagadnienia związane z pracą pompy jako pompy (PAP) oraz pompy jako turbiny (PAT) w ujęciu analizy struktury przepływu i uzyskanych parametrów energetycznych. Artykuł jest rozszerzeniem i kontynuacją materiału opublikowanego w czasopiśmie Pompy Pompownie nr 2/2022 [19].
5
Content available remote Pompa jako źródło energii
PL
Pompa jest maszyną przepływową, która głównie kojarzy się z wykorzystaniem energii elektrycznej. Firma KSB już od 45 lat zajmuje się tematyką dotyczącą pomp pracujących jako turbiny, które nie zużywają energii elektrycznej, ale ją produkują.
PL
Wody powierzchniowe, mimo upływu setek lat, nadal pozostają cennym darem natury. Pobór wód podziemnych ma również wielowiekową tradycję.Wraz z postępem technologicznym zmianie ulega sposób ujmowania i uzdatniania wody. Siła ludzkich rąk zostaje ograniczona do minimum, a ocena jakości wody jest wspomagana systemami biomonitoringu, działającymi w czasie rzeczywistym (on-line).
PL
W ostatnich latach opublikowane zostały obszerne doniesienia o korzystnym wpływie zaostrzenia łopatek wirnika odśrodkowego po stronie biernej na parametry pracy pompy [1, 2], w szczególności zaś o wzroście wysokości podnoszenia pompy.
8
Content available remote Zastosowanie pomp do pracy turbinowej
PL
Pompy można wykorzystać jako źródło energii i – użyte w specyficzny sposób – zaliczyć do OZE. Z roku na rok rośnie globalne zużycie energii i powoli wykorzystywane są nieodnawialne zasoby paliw kopalnych. Wzrasta także presja społeczno-polityczna, aby używanie tych zasobów ograniczać poprzez m in. inwestowanie w takie źródła energii (w szczególności elektrycznej), które przynajmniej zmniejszyłyby znacząco zużycie paliw kopalnych lub, najlepiej, całkowicie je zatrzymały. Jednym z takich źródeł w skali lokalnej mogłyby być właśnie pompy wykorzystywane jako turbiny wodne (PAT – Pump as Turbine).
9
Content available remote Wpływ warunków ssania na efektywność energetyczną pomp
PL
Powszechnie wiadomo, że w celu uzyskania redukcji zużycia energii pompy powinny pracować z wysoką sprawnością energetyczną. Natomiast nie zawsze równie oczywisty jest fakt, że na poziom zużycia energii mogą również wpływać warunki panujące na ssaniu pompy. W tym zakresie znaczenie mają dwa czynniki: rozkład prędkości cieczy na wlocie do pompy oraz dostępna nadwyżka antykawitacyjna.
10
Content available remote Jakie pompy w neutralnej klimatycznie gospodarce Polski w 2050 r.?
PL
W Unii Europejskiej obowiązuje uchwalony w grudniu 2019 r. Europejski Zielony Ład – strategia służąca osiągnięciu neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku. To ogromne wyzwanie dla przemysłu, w tym także dla pomp funkcjonujących w całej gospodarce.
11
Content available remote Inwestowanie w pompy – realizacje, plany i oczekiwania
PL
Pompy są powszechnie użytkowane w różnych gałęziach gospodarki. Ich złożoność oraz postęp technologiczny sprawiają, że co pewien czas wymagają remontów, modernizacji, a także wprowadzenia całkiem nowych rozwiązań. O dokonanych i planowanych inwestycjach, kryteriach wyboru, oczekiwaniach i cechach „idealnej pompy” mówią przedstawiciele kilku zakładów wykorzystujących układy pompowe w codziennej pracy.
12
Content available remote Koszty odwadniania kopalń
PL
Kopalnie głębinowe wymagają odwadniania, to znaczy wypompowania na powierzchnię wody napływającej do podziemnych wyrobisk. Woda ta pochodzi zarówno z naturalnego wypływu z górotworu, jak i z procesów technologicznych prowadzonych w podziemiach kopalni (na przykład rozpylanie wody w pobliżu pracującego kombajnu). Gdyby zaprzestać odwadniania, to po pewnym czasie kopalnia zostałaby wypełniona wodą do poziomu odpowiadającego położeniu zwierciadła wód gruntowych. Odwadnianie musi być prowadzone również w kopalniach, w których wstrzymano wydobycie, jeśli sąsiadują one z kopalniami czynnymi. W celu zapewnienia bezpieczeństwa sąsiednich kopalń czynnych odwadnianie kopalń zlikwidowanych musi być kontynuowane, tak aby utrzymać w nich poziom wody na określonym, bezpiecznym poziomie
13
Content available remote Erozja kawitacyjna pomp : zapobieganie i ograniczanie jej skutków
PL
Typowy zapas NPSHA względem NPSH3 nie zawsze zapewnia bezkawitacyjną pracę pomp wirowych, co jest związane z dużą wartością proporcji NPSHi/NPSH3. Omówiono stosowane w przemyśle nowoczesne materiały odlewnicze oraz powłoki ceramiczne i elastomerowe o wysokiej odporności na erozję kawitacyjną.
EN
Typical NPSHA margin not always ensures non-cavitation operation of centrifugal pumps, which is related to the large ratio NPSHi/NPSH3. The article discusses the materials for cavitation erosion resistance. Modern casting materials used in industry as well as ceramic and elastomeric coatings with high resistance to cavitation erosion are presented.
14
Content available remote Zastosowanie pomp w ruchu turbinowym w MPEC Kraków
PL
W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Krakowie od kilku lat prowadzone są prace badawcze dotyczące możliwości odzysku energii mechanicznej z sieci ciepłowniczej. Jednakże parametry hydrauliczne przepływu wody w sieciach ciepłowniczych są wielokrotnie mniejsze niż parametry spotykane w hydraulice elektrowni wodnych. Po przeanalizowaniu dostępnych urządzeń na rynku podjęto decyzję o tymczasowym zastosowaniu pomp wodnych w ruchu turbinowym, jako zastępczego urządzenia do zamiany energii mechanicznej na energię elektryczną.
15
Content available remote Pompy o swobodnym przepływie
PL
Artykuł przedstawia badania układów przepływowych pomp o swobodnym przepływie z wirnikami o łopatkach prostych, o różnych szerokościach komory przepływowej.
16
Content available remote Podcięcie łopatek wirnika a parametry energetyczne pompy
PL
Metodą regulacji pozwalającą na podwyższenie zbyt niskich parametrów pracy pompy jest m.in. podcinanie łopatek wirnika. Jak grubość łopatki wirnika wpływa na efektywność zastosowania podcięcia jego łopatek po stronie biernej w części wylotowej?
17
Content available remote Modernizacja pompy wody chłodzącej w elektrociepłowni
PL
Firma P.B.W. Hydro-Pomp Sp. z o.o. Łódź przeprowadziła modernizację pompy wody chłodzącej w elektrociepłowni, wskutek czego wyeliminowano wiele niekorzystnych zjawisk hydraulicznych.
18
Content available remote Dobór pomp do pracy z przemiennikiem częstotliwości
PL
Stosowanie przemienników częstotliwości w celu regulacji prędkości obrotowej pomp stało się obecnie niemal standardem w technice. Niestety nadal występują poważne błędy w doborze pomp do pracy w takim trybie. Z tego powodu celowe jest ponowne przypomnienie podstawowych zasad doboru pomp do pracy ze zmienną prędkością obrotową, pomimo tego, że literatura na ten temat jest już obszerna.
EN
Mine drainage pump is the most important load in mining which requires high reliability when operating. Currently, the power supply of a mine drainage pump is connected to the same power line with many nonlinear loads, and is equipped with power electronic converters, which makes the power supply nonsinusoidal. During the working process of a mine drainage pump, the load-carrying factor often changes, and many types of failures occur, among which single-phase voltage loss is the most common problem. In the case of a nonsinusoidal power supply, if a single-phase voltage loss occurs in different load modes, it will greatly affect the working mode of the mine drainage pump leading to influences on the working efficiency, the life of the pump, and sometimes it is necessary to recalculate the protection parameters. This paper studies the influence of single-phase voltage loss and load carrying mode on the working mode of mine drainage pump motor in case the of nonsinusoidal power supply. Research results show that, in the case of nonsinusoidal power supplied with single-phase voltage loss, copper losses in the rotor and stator circuits increase with increases in voltage total harmonic distortion (THD) and load-carrying factor, 5th order reverse harmonic increases copper loss in asynchronous motor the most, and higher harmonic components have less effect on copper loss in the motor. At the same time, the speed ripple decreases with the increase of the motor load factor and decreases in the presence of the 5th order negative sequence harmonic, and increases significantly in the presence of the 7th order positive sequence harmonic. 5th order negative sequence harmonic increases, the torque ripple increases, while the 7th order positive sequence harmonic reduces the torque ripple in the case of single-phase voltage loss. The results of the paper will help improve the operational efficiency of the mine drainage pump in Vietnam's mines.
PL
Problematyka hydraulicznego transportu ciał stałych w rurociągach jest typowo interdyscyplinarna, zróżnicowana i obszerna. W ramach publikacji zdecydowano ograniczyć się do zagadnień dotyczących transportu cząstek stałych drobnoziarnistych, a zwłaszcza pylistych.
first rewind previous Strona / 26 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.