Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  industrial automatics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W artykule przeanalizowano pracę technologii OPC, używanej jako standard komunikacyjny w systemach automatyki przemysłowej. Pomimo licznych zalet tej technologii, ujawniają się również jej wady. Jednym ze sposobów eliminowania tych wad jest zastosowanie tunelowania. Jednakże tunelowanie technologii OPC przyczynia się do innych negatywnych skutków w pracy systemu komputerowego. W związku z tym, w artykule zaprezentowano właściwości technologii OPC, jej specyfikacje oraz zasady współpracy aplikacji tunelujących w procesie przesyłania informacji za pomocą sieci komputerowych.
EN
This article presents an analysis of the work OPC technology, used as a standard for communication in industrial automation systems. Despite the many advantages of this technology are revealed also its disadvantages. One way to eliminate these disadvantages is the use of tunnelling. However, OPC tunneling contribute to other negative effects on the work of the computer system. Therefore, the article presents the characteristics of OPC technology, its specifications and application tunnelling principles of co-operation in the process of information transmission through a computer network.
2
Content available remote Autonomiczny moduł pomiarowy
PL
Powszechnie występująca tendencja związana z wykorzystywaniem w obszarze automatyki przemysłowej (do sterowania i nadzoru) systemów rozproszonych wymusza konstruowanie rozwiązań autonomicznych charakteryzujących się rozbudowanymi możliwościami komunikacyjnymi. Artykuł omawia koncepcję wykonania w technice mikroprocesorowej niewielkiego modułu pomiarowo-sterującego pozwalającego na dołączanie różnorakich elementów lub układów pomiarowych oraz wyposażonego w dedykowany interfejs sieciowy dla komunikowania się z urządzeniami zewnętrznymi.
EN
Referring to the very popular idea of distributed control systems the conception of small data acquisition module is presented in this paper. Thanks to the microelectronic technique rapid growth it is possible to use the popular microprocessor and it's components as universal and powerful diagnostic tool. The proposal for construction simple data module and it's implementation to the real laboratory environment is provisionally illuminated.
3
Content available remote Najbardziej innowacyjna generacja komputerów przemysłowych B&R APC620
PL
B&R rozwija i produkuje komputery dla zastosowań przemysłowych od ponad dziesięciu lat. W odróżnieniu od szybko przeistaczającego się rynku konsumenckiego, ciągłość i kompatybilność utrzymywana przez wiele lat oraz możliwość śledzenia wszystkich wersji produktów ma w dziedzinie automatyki kluczowe znaczenie. Setki tysięcy systemów komputerowych B&R zainstalowanych u naszych klientów na przestrzeni wielu lat dowodzą, że B&R spełnia wymagania branży.
PL
W układach automatyki przemysłowej - np. obrabiarek, maszyn pakujących, maszyn dla przemysłu tekstylnego itd. - nierzadko zachodzi potrzeba wykonania określonej pracy mechanicznej, np. przesunięcia lub podniesienia detalu. Ostatnio przedmiotem zainteresowania konstruktorów stają się elektromagnesy, które w pewnych okolicznościach mogą śmiało konkurować ze stosowanymi dotychczas siłownikami - zespołami z pewnością bardziej od tych pierwszych uciążliwymi w eksploatacji. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie głównych aspektów i kryteriów doboru elektromagnesów do konkretnych zadań w automatyce przemysłowej.
PL
Integracja systemów informatycznych w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest zadaniem niełatwym ze względu na różnorodność stosowanych standardów sieci i protokołów komunikacyjnych oraz interfejsów komunikacyjnych oprogramowania aplikacyjnego i baz danych. W artykule tym przedstawiono aktualne rozwiązania komunikacyjne dla systemów automatyki przemysłowej oraz systemów baz danych, takie jak OPC. Szczególną uwagę zwrócono na problem integracji urządzeń automatyki przemysłowej z bazami danych na potrzeby systemów SCADA oraz MES. Przedstawiono wyniki badań systemów komunikacyjnych OPC oraz interfejsów ODBC, które wskazały na słabe punkty w procesie integracji systemów informatycznych.
6
Content available remote Urządzenia sterownicze Giovenzana
PL
Włoska firma Giovenzana jest liderem w produkcji urządzeń sterowniczych do dźwigów i suwnic – 80% wind w Europie Zachodniej wykorzystuje produkty firmy Giovenzana. Produkty te spełniają surowe normy bezpieczeństwa dotyczące urządzeń dźwigowych, co świadczy o ich jakości i niezawodności. Urządzenia Giovenzana znajdują także szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej, gdzie bezpieczeństwo i niezawodność są jednymi z najważniejszych parametrów. Seria PEGASUS zawiera takie urządzenia, jak: przyciski sterownicze, przełączniki obrotowe, łączniki kluczykowe, przyciski wielofunkcyjne, joysticki operacyjne, lampki sygnalizacyjne, a także szeroką gamę przycisków bezpieczeństwa.
7
Content available remote Targi Hannover Messe 2007. Kompleksowa ekspozycja światowego przemysłu
PL
Najnowsze technologie dla sektora przemysłowego, automatyka przemysłowa, napędy i sterowanie, technologie płynów, energetyka, usługi i dostawy oraz technologie jutra będą kluczowymi tematami tegorocznej edycji Targów Hannover Messe, które odbędą się w dniach 16–20 kwietnia.
8
Content available remote Seminarium Naukowo-Techniczne WISŁA WAN odbyło się już po raz XVIII
PL
Przedsiębiorstwo PPHW PROLOC z Katowic już po raz XVIII zorganizowało w dniach 15-18 maja br. Seminarium Naukowo-Techniczne WISŁA WAN, które podobnie jak w roku ubiegłym miało miejsce w Rezydencji Prezydenta RP Zamek Dolny w Wiśle Czarnem.
9
Content available remote Rozwiązania B&R dla maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych - cz. I
PL
Ciągły i dynamiczny rozwój przemysłu tworzyw sztucznych skłonił firmę B&R do poszukiwania rozwiązań pozwalających w jak najszerszym zakresie zaspokoić potrzeby tej branży. Na przestrzeni wielu lat firma B&R zdobyła pozycję lidera w zakresie dostawy rozwiązań automatyzacji dla maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, co potwierdzają szerokie referencje obejmujące m.in. producentów wtryskarek, wytłaczarek, maszyn do rozdmuchu, manipulatorów i innych.
10
Content available remote PROFInet
PL
PROFInet jest nowoczesnym standardem opracowanym przez organizację PROFIBUS International do budowy zintegrowanych i zwartych systemów sieciowych w automatyce przemysłowej, opartym na sieci Industrial Ethernet. PROFInet pozwala na integrację w jednej sieci prostych urządzeń polowych oraz aplikacji krytycznych czasowo. Umożliwia on również budowę rozproszonych systemów automatyki opartych na modelu komponentów (Component based automation).
11
Content available remote INWENCJA 2007. Schneider Electric buduje nowy elektryczny świat
PL
Automatyka przemysłowa, efektywność energetyczna oraz osprzęt i systemy elektroinstalacyjne to trzy filary, na których oparła się tematyka INWENCJI 2007 - części ogólnoświatowej wystawy zorganizowanej przez firmę Schneider Electric. Ekspozycja podróżuje od początku 2007 r. i zanim zawitała do Warszawy, odwiedziła Francję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chiny, a organizatorów czeka jeszcze wyprawa do Indii i Brazylii. Warszawskie spotkanie odbyło się w dniach 18-21 czerwca br. w salach Centrum Murator EXPO. Na powierzchni prawie 5000 m2, przy 42 stoiskach można było dowiedzieć się wszystkiego na temat najnowszych produktów i rozwiązań firmy Schneider Electric.
12
Content available remote Dotykowe panele operatorskie rodziny DOP
PL
Współczesny rynek aplikacji oraz inwestycji przemysłowych i modernizacyjnych to nieustanna potrzeba monitoringu oraz wizualizacji procesów produkcyjnych, w których dotykowe panele operatorskie stanowią kluczowe komponenty systemów automatyki. Apator Control Sp. z o.o. jako producent i dystrybutor dla rynku techniki napędowej oraz automatyki przemysłowej poszerza obecnie swoją ofertę o nową rodzinę ekonomicznych cenowo dotykowych paneli operatorskich rodziny DOP.
13
Content available remote Automation University 2006. Kompleksowe rozwiązania dla zmiennych potrzeb rynku
PL
Wykłady, prezentacje i praktyczne warsztaty pokazujące najnowsze osiągnięcia w branży automatyki przemysłowej oraz informatyki - tak w skrócie można opisać jedno z bardziej prestiżowych wydarzeń w branży, czyli Automation University, który po raz pierwszy gościł w Polsce. Ubiegłoroczna edycja spotkania organizowanego przez firmę Rockwell Automation miała miejsce w Warszawie, w dniach 6-7 grudnia 2006 r., a uczestników podejmowało Centrum EXPO XXI.
PL
Operator - człowiek zatrudniony do obsługi produkcji w procesie przemysłowym – pełni dwie funkcje, pozwalające mu świadomie oddziaływać na ten proces. Z jednej strony musi mieć możliwość obserwacji przebiegu procesu za pomocą swoich zmysłów (głównie wzroku i słuchu), dzięki obecności odpowiednich wskaźników, z drugiej strony, obecność odpowied­nich elementów nastawczych pozwala mu poruszać je swoimi mięśniami. Elementy nastawcze służą do uruchamiania odpowiednich serwonapędów, siłowników i wzmacniaczy mocy, stanowiących elektryczne, hydrauliczne lub pneumatyczne urządzenia wykonawcze, pozwalające dzięki dostarczanej z zewnątrz mocy znacznie ograniczyć fizyczny wysiłek człowieka i powinny być rozmieszczone tak, by móc skutecznie zmieniać stan procesu.
PL
Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne mają stosunkowo niewielką odporność na udary napięciowe lub prądowe dochodzące do tych urządzeń z sieci zasilającej. Stopień zagrożenia jest potwierdzany przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które ponoszą znaczne koszty naprawy ubezpieczonego sprzętu elektronicznego. Poprawna i niezawodna praca tych urządzeń wymaga sprawnego i właściwie zaprojektowanego systemu ochrony przed przepięciami. Bardzo ważnymi elementami takiego systemu ochronnego są zewnętrzne urządzenia piorunochronne oraz układy połączeń wyrównawczych między uziemieniem odgromowym oraz instalacjami technicznymi wchodzącymi do obiektu. Celem artykułu jest analiza obowiązujących przepisów i zasad praktycznych dotyczących zagadnień związanych z projektowaniem i budową systemów uziemień odgromowych oraz połączeń wyrównawczych instalacji zasilających i sygnałowych w obiektach budowlanych.
PL
Opisywany w poprzenich numerach kwartalnika system WAGO I/O to rozwiazanie dedykowane nie tylko do sektora automatyki przemysłowej, lecz dzięki wykorzystaniu sterowników z komunikacją Ethernet i LON mozna rozwiazać wiele problemów "energetycznych", które do tej pory wymagały zaangazowania specjalistycznego sprzętu, oprogramowania i znacznych srodków fibabsowych. ponizej przedstawiono dwa pomysły na prostą komunikację, które znalazły zastosowanie w branży elektroenergetycznej.
EN
This article describes new WAGO suggestions of use WAGO I/O SYSTEM for simple and cheap communication in LON and Ethernet networks.
PL
We współczesnej automatyce przemysłowej coraz większe wymagania stawiane są rozwiązaniom technicznym. Wskutek ciągłych działań w kierunku decentralizacji coraz szerzej stosowane są sieciowe systemy sterowników, jak również układy magistralowe. Zarządzanie tego typu systemami wymaga zwykle wielowarstwowych narzędzi programowych. Współczesne narzędzia programowe muszą obsłużyć skomplikowane rozwiązania systemów automatyki oraz powinny posiadać prostą strukturę i być przyjazne dla użytkownika.
PL
Najnowszym trendem w automatyce przemysłowej jest sterowanie urządzeniami i maszynami za pomocą magistrali komunikacyjnych. Wykorzystanie m.k. daje praktycznie nieograniczone możliwości również w sterowaniu przemiennikami częstotliwości. Poprzez m.k. możemy nie tylko wydawać komendy sterujące, takie jak: start, stop, rewers, zadawanie częstotliwości i inne, ale również monitorować aktualny stan napędu (silnika, falownika) i odczytywać oraz zmieniać parametry konfiguracyjne falownika. Przemienniki częstotliwości Vacon mogą współpracować z wszystkimi ważniejszymi protokółami komunikacyjnymi: Interbus-S, Modbus, Device Net, LonWorks, CANopen, Profibus DP, C-Bus.
20
Content available remote Automatyka w strefach zagrożonych wybuchem Ex
PL
W otaczającej nas rzeczywistości czyha na nas wiele niebezpieczeństw i zagrożeń. Podobnie jest w procesach przemysłowych - substancje, które w normalnych warunkach pracy nie stwarzają zagrożenia, po wymieszaniu z innymi substancjami, na skutek podwyższonej temperatury lub wystąpienia innych czynników stwarzają zagrożenie wybuchowe. Z tego względu zostały określone strefy zagrożone wybuchem Ex, zaś urządzenia dopuszczone do pracy w tego typu obszarach muszą spełniać bardzo surowe normy, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.