Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  fundusz unijny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote OLAF – Urząd ds. zwalczania nadużyć finansowych UE
PL
Niewłaściwe wykorzystanie funduszy unijnych, z których finansowanych jest wiele programów i projektów, szkodzi państwom członkowskim i często przesądza o realizacji danego projektu. Dlatego tak istotną rolę w procesie kontroli prawidłowego wykorzystania środków unijnych i ochronie interesów finansowych UE odgrywają instytucje krajowe i unijne.
2
Content available remote Finansowanie działalności rozwojowej samorządów terytorialnych
PL
Rozważania niniejszego artykułu poświęcono problemom z zakresu finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego. Niski poziom rozwoju infrastruktury technicznej, wynikający z wieloletnich zaniechań inwestycyjnych wymaga obecnie bardzo dużych nakładów finansowych. Niestety brak adekwatności dochodów do zakresu własnych możliwości finansowych realizacji zaplanowanych zadań wpływa często na powstanie deficytu budżetowego i konieczność zaciągania nowych zobowiązań. Istotne bariery finansowego zasilania jednostek samorządu terytorialnego determinują poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania inwestycji. Najczęściej podmioty te wykorzystują kredyty i pożyczki oraz emitują papiery dłużne. W ostatnich latach wzrasta także rola dotacji rozwojowych w formie funduszy unijnych. Przedmiotem dociekań naukowych niniejszego artykułu jest analiza źródeł finansowania rozwoju samorządów terytorialnych. Okres badawczy obejmuje lata 2004-2009, co dodatkowo umożliwiło ocenę tendencji zmian analizowanych miar w czasie.
EN
Considerations of this paper were devoted to the problems of financing the activities in local self-government units. Lower rate of growth in technical infrastructure, resulting from years of investment inactivity, requires large financial expenditures. Sadly, lack of adequacy of revenues for the scope of own financial capacities to implement the planned tasks often impacts on appearance of budget deficit and the necessity of incurring more debt. Some important barriers of financing local self-government units determine searching for alternative sources to finance expenditures. These entities utilize credits and loans and issue debt securities. Recent years have also seen an increasing role of development subsidies in the form of EU funds. The focus of scientific considerations of the present study is analysis for finance resources of development in local self-governments. Study period covered the years 2004-2009, which allowed for additional assessment of tendencies for the analysed measures to change in time.
3
Content available Inwestycje kolejowe z funduszy unijnych
PL
1 maja 2004 r. Polska oficjalnie stała się członkiem Unii Europejskiej. Już wówczas nikt nie miał wątpliwości, że podpisanie traktatu akcesyjnego wpłynie w ogromnym stopniu na stan polskiej gospodarki oraz transportu. Li.czono oczywiście na to, że będzie to wpływ korzystny. Tak też się stało - pomoc finansowa pochodząca ze środków unijnych pozwoliła na rozwój wielu gałęzi infrastruktury. Zmiany zapowiadano również na rynku kolejowym.
PL
Unia Europejska przyznała Polsce na lata 2007-2013 ponad 67 mld euro (ok. 260 mld zł) wsparcia w ramach funduszy unijnych. Za te pieniądze mają powstać nowe drogi, linie kolejowe i lotniska, zostaną zmodernizowane największe miasta i wybudowane nowoczesne oczyszczalnie ścieków oraz spalarnie odpadów. Na miliardy euro mogą także liczyć przedsiębiorcy, pracownicy, rolnicy i osoby szukające pracy. W latach 2007-2013 przedsiębiorcy działający w sektorze rolno-spożywczym będą mogli skorzystać zarówno z programów regionalnych, jak i krajowych. Jednym z takich programów jest Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny.
PL
Wydatkiem kwalifikowalnym określa się koszt poniesiony przez beneficjenta (lub podmiot upoważniony do jego ponoszenia, wskazany w umowie o dofinansowanie) w związku z realizacją projektu w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" (PO IiŚ), który kwalifikuje się do refundacji ze środków przeznaczonych na realizację tego Programu w trybie określonym w umowie o dofinansowanie.
PL
Już ponad 3 tys. osób wzięło udział w cyklu szkoleń, które od kwietnia ub.r. organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla obecnych i przyszłych beneficjentów unijnej pomocy dla projektów realizowanych ze środków Funduszu Spójności. W połowie września br. odbyła się już 23. konferencja szkoleniowa z tego cyklu, tym razem pod hasłem "Finansowanie projektów Funduszu Spójności w sektorze środowiska Tuczno 2007".
PL
110 lat tradycji, ponad 450 km sieci wodociągowej, ok. 300 km sieci kanalizacyjnej i kolejnych 300 km w budowie, 15 mln m3 sprzedanej wody rocznie, a także wzorcowe pozyskiwanie funduszy unijnych - tak najkrócej można scharakteryzować Toruńskie Wodociągi.
PL
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie Instytucją Wdrażającą działania 10.1, 10.2 i 10.3 w ramach osi priorytetowej X w Programie Operacyjnym "Infrastruktura i Środowisko" (PO IiŚ) na lata 2007-2013. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w Warszawie 5 października br. pomiędzy Ministerstwem Gospodarki jako Instytucją Pośredniczącą a Narodowym Funduszem jako Instytucją Wdrażającą.
PL
Dziś kończymy spory - obwieściła triumfalnie Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego (MRR) na konferencji prasowej 12 października br. - Dziś podpisuję obwieszczenie MRR w sprawie listy projektów indywidualnych i kieruję je do publikacji w Monitorze Polskim.
PL
Problemy związane z procesem przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej przy udziale funduszy unijnych dotykają wielu beneficjentów. Brakuje nam solidnej i rzetelnej wiedzy w tej mierze, by nie popełniać błędów stricte proceduralnych. Musimy również dokonać bieżącej oceny sytuacji pod względem prawnym i formalnym oraz opracować strategie przygotowania tych inwestycji i konkretnych rozwiązań systemowych.
PL
Programy Funduszu Spójności (FS) i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) czy Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) Unii Europejskiej dają duże możliwości uzyskania dodatkowych środków do współfinansowania remontów budynków, których funkcje są związane z rozwojem regionalnym i lokalnym, zwiększeniem konkurencyjności przedsiębiorstw i z poprawą warunków bytowych mieszkańców. Jednak ze względu na złożoność procesu pozyskiwania środków z UE wykorzystanie ich wymaga istotnej aktywności ze strony osób zainteresowanych.
PL
W dniach 22-23 marca br. w Toruniu odbyła się 26 Konferencja Beneficjentów Funduszu Spójności. Jej tematem była identyfikacja problemów związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji z udziałem funduszy unijnych w zakresie gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi.
PL
Pierwsze zapisy dotyczące budowy systemu wodociągowego w Płocku sięgają już XIV w. W 1892 r. podpisano umowę pomiędzy inżynierem Selewką Chessinem a magistratem miasta Płocka na budowę wodociągów. Od tego momentu datuje się początek istnienia Wodociągów Płockich, które jako podmiot prawa handlowego funkcjonują od 1998 r.
PL
Od początku br. nastąpiło zdecydowane przyspieszenie realizacji przedsięwzięć, które w latach 2001-2005 otrzymały decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności - powiedział 13 września br. minister środowiska Jan Szyszko na konferencji prasowej poświęconej stanowi zaawansowania projektów inwestycyjnych w ochronie środowiska.
PL
Zasady udzielania i umarzania pożyczek, udzielania dotacji oraz dopłat do oprocentowania preferencyjnych kredytów i pożyczek ze środków Narodowego Funduszu na 2005 r. zostały dostosowane do maksymalnego wykorzystania środków unijnych przeznaczonych na ochronę środowiska i terminowej realizacji zobowiązań zapisanych w Traktacie Akcesyjnym.
PL
Kiedy masz największą szansę na otrzymanie dotacji? Najprostsza odpowiedź brzmi: występuj o wsparcie na przedsięwzięcia, które i tak planujesz zrealizować, bez względu na to, czy otrzymasz pomoc, czy nie.
PL
Pierwsze projekty przeznaczone do finansowania z Funduszu Spójności są gotowe do przekazania Komisji Europejskiej. Zarząd Narodowego Funduszu, jednostki odpowiadającej za przygotowanie wskazanych przez ministra środowiska przedsięwzięć do finansowania ze środków unijnych, podjął uchwałę o przekazaniu 13 wniosków do akceptacji resortu i skierowania ich do Brukseli.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.