Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  akredytacja laboratoriów badawczych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Akredytacja laboratoriów badawczych jest zazwyczaj wykonywana przez krajowe jednostki akredytujące (w Polsce – Polskie Centrum Akredytacyjne). Podstawową rolą tych organów jest zapewnienie oceny laboratoriów zgodnie z normą ISO 17025.
2
PL
W artykule omówiono wybrane zapisy DAB-09, tj. wymagania Polskiego Centrum Akredytacji dotyczące akredytacji laboratoriów badawczych wykonujących testy urządzeń radiologicznych, a w szczególności testów specjalistycznych w rentgenodiagnostyce. Niektóre wymagania zawarte w dokumencie DAB‑09 wydają się być nie w pełni uzasadnione i mogą prowadzić do trudności wykazania kompetencji nawet przez te laboratoria, które wykonują testy zgodnie z normami lub zaleceniami, na których opierano się, tworząc polskie przepisy. W procesie akredytacji laboratorium musi wykazać kompetencje do wykonywania wszystkich testów wymaganych przez prawo, natomiast zakres uzyskanej akredytacji obejmuje jedynie część z nich. Akredytacja laboratorium badawczego z zasady nie może stanowić potwierdzenia kompetencji w wykonywaniu niektórych testów ze względu na ich charakter. Różnica między zakresem testów wykonywanych a zakresem testów akredytowanych może być z czasem coraz większa w miarę wdrażania testów charakterystycznych dla radiologii cyfrowej.
PL
Akredytacja laboratoriów w okresie ostatnich kilku lat stała się tematem modnym, wokół którego trwa wiele dyskusji. Dla jej zwolenników akredytacja była wyzwaniem i celem, do którego dążyli. Dla jej przeciwników była czymś zbędnym, zwiększającym zakres obowiązków przy jednoczesnej generacji dodatkowych kosztów. Niezależnie od poglądów na ten temat, należy zdać sobie sprawę z tego, że rola laboratoriów nie objętych systemem akredytacji, na rynku usług badawczych, będzie malała. W artykule tym pozwalam sobie przybliżyć najistotniejsze zagadnienia związane z akredytacją laboratoriów badawczych, ze szczególnym odniesieniem do laboratoriów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
PL
W przededniu akcesji do Unii Europejskiej pierwszoplanowym problemem staje się uznawanie wyników badań laboratoryjnych, wykonywanych przez polskie laboratoria, przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego zajmujące się importem produktów żywnościowych i sprzedażą polskich wyrobów na eksport, Po wejściu Polski do UE transfer polskich wyrobów do państw Unii powinien być ułatwiony pod względem formalnym, co jednak nie oznacza, że nie będą wymagane wyniki badań produktów spożywczych, pochodzące z akredytowanego laboratorium.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.