Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 716

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  zużycie energii
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
PL
przedstawiono światowe zużycie energii w latach 1970 - 1995 oraz prognozowanie w latach 2000 - 2020. Zamieszczono równiwż dane liczbowe doczycące struktury zużycia energii oraz jej związku z PKB w ujęciu światowym i regionalnym.
PL
W latach 70. XX w. zaczęła dominować na świecie tendencja racjonalizowania zużycia energii na oświetlenie. Około 10 lat później Stowarzyszenie Inżynierów Oświetleniowców Ameryki Północnej zaleciło ograniczanie mocy instalowanej wykorzystywanej na oświetlenie. Podano limity mocy, zróżnicowane ze względu na rodzaje aktywności i odniesione do całych budynków oraz przyległych stref. W europejskiej literaturze przedmiotu pojawiło się pojęcie „oświetlenia wydajnego energetycznie” (Energy-Efficient Lighting).
PL
Omówiono różne metody zarządzania energią. Przedstawiono model fizyczny z wyszczególnieniem powiązań logicznych pomiędzy elementami systemu zarządzania energią (SZE).
PL
Przedstawiono wielkość i strukturę pozyskiwanej i zużytej energii pierwotnej w Polsce w latach 1990-1998 oraz energochłonność polskiej gospodarki w odniesieniu do PKB. Zamieszczono również dane dotyczące krajowego bilansu energii elektrycznej oraz jej zużycie ogółem i po przeliczeniu na jednego mieszkańca.
PL
Omówiono produkcję i zużycie energi elektrycznej w świecie z podziałem na regiony. Przedstawiono prognozę zużycia paliw pierwotnych i zużycia energii elektrycznej do 2020 roku
PL
Przedstawiono zużycie różnych mediów energetycznych w Australii,wydatki finansowe z budżetów domowych Austriaków na ogrzewanie 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkań oraz tendencje zmian tych wskaźników. Stwierdzono ,że energia elektryczna stanowi gówny składnik całkowitych wydatków finansowych Austriaków na media energetyczne.
PL
W artykule przedstawiono system sterowania ogrzewaniem w budynku administracyjno-biurowym, który ma minimalizować zużycie energii cieplnej. Budynek podzielono na sekcje grzewcze i sterowanie nimi tak dobrano, aby maksymalnie wykorzystywać wszelkiego rodzaju zyski ciepła. Przeanalizowano również efekty wynikające z przedłużania czasu trwania obniżeń temperatury. Zwrócono uwagę na możliwości obniżenia kosztów ogrzewania budynków poprzez wykorzystanie nowoczesnych metod zarządzania energią opartych na systemie komputerowym, realizującym algorytm minimalizacji zużycia energii cieplnej.
PL
Energooszczędne technologie oświetleniowe pozwalają zmniejszyć zużycie energii o 70-80%. Zastąpienie jednej tradycyjnej żarówki świetlówką energooszczędną pozwala zaoszczędzić w ciągu roku ponad 26 zł i ograniczyć emisję CO2 o 62 kg.
PL
W artykule zaprezentowano rozszerzoną wersję referatu, który wygłosiłem na konferencji „Fotowoltaika w Polsce - co przyniesie 2013 r.?”. Konferencja została zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Elektroinstalator” w dniu 21 lutego b.r. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Spotkała się z dużym zainteresowaniem, stąd pojawił się pomysł, aby prezentowane zagadnienia przedstawić w osobnym opracowaniu oraz dodatkowo rozszerzyć je o te kwestie, które z racji ram czasowych konferencji nie mogły zostać podniesione.
PL
W artykule przedstawiono charakterystyczne wskaźniki ekologiczne efektu cieplarnianego, głównie wskaźnik śladu węglowego. Zasygnalizowano konieczność podjęcia działań, w celu ograniczenia negatywnego wpływu branży chłodniczo-klimatyzacyjnej na środowisko. Omówiono zasady konstruowania systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych mające wpływ na oszczędność energii. Wskazano usprawnienia umożliwiające ograniczenie zużycia energii, bez dodatkowych kosztów, poprzez racjonalne użytkowanie urządzeń i instalacji chłodniczo-klimatyzacyjnych.
PL
Kontrola wskaźników energetycznych jest jedną z podstawowych technik oceniania poprawności prowadzonej gospodarki energetycznej przy wdrażaniu procedur zarządzania energią. Prawidłowo prowadzona kontrola pozwala na wczesną identyfikację przypadków nadmiernego zużycia i określenie ich przyczyn. Przedstawiono podstawowe rodzaje wskaźników energetycznych, sposoby ich wyznaczania i procedury bieżącej analizy.
EN
The monitoring of energy use factors is one of the key energy management techniques. The on-line monitoring of energy factors enables early identification of energy over-uses. In the paper, the basic energy use factors and the procedures of on-line factors monitoring are presented.
PL
Obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się do ograniczenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko przyrodnicze. Tak wynika z polityki energetycznej UE (rozwój odnawialnych źródeł energii, ograniczenie emisji CO2, zmniejszenie energochłonności), a także wiele państw, zwłaszcza rozwiniętych gospodarczo, stawia sobie ambitne cele w zakresie troski o środowisko przyrodnicze.
PL
Gospodarka rynkowa wpływa na racjonalne zużycie energii, również w odniesieniu do budynków mieszkalnych. Powołane instytucje (Agencja Poszanowania Energii, Polska Korporacja Termorenowacji, Fundacja Poszanowania Energii) byty inicjatorami ustawy „o wspieraniu inwestycji termomodernizacyjnych”, która sprzyja termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz budowie nowych - energooszczędnych. Zagadnieniu termomodernizacji obiektów budowlanych poświęcono wiele artykułów. W większości z nich zwraca się uwagę na modernizację układów grzewczych, wymianę okien i drzwi oraz na docieplanie przegród budowlanych. Natomiast w niewielkim zakresie zostały omówione problemy oddziaływania termomodernizacji budynku na działanie wentylacji.
PL
Efektywność energetyczna oznacza efektywne używanie energii, która jest potrzebna do dostarczania produktów i usług. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale przede wszystkim odbiorców przemysłowych. Istotną rolę odgrywa bowiem szereg technologii i urządzeń, które znajdują zastosowanie w przemyśle, pozwalając na obniżenie poziomu zużycia energii.
PL
Zalety i wady rozwiązania układu typu DCV oraz porównanie z klasycznymi układami były już szerzej opisane na łamach miesięcznika "Ch&L". W niniejszym artykule przedstawione zostaną podstawowe funkcje automatyki oraz warianty regulacji uwzględniające parametry zmierzone w pomieszczeniach.
PL
Cyfrowe narzędzia i aplikacje mają do odegrania istotną rolę przy tworzeniu nowoczesnych sieci energetycznych, w transporcie, magazynowaniu i zużyciu energii możliwie wolnej od CO2. Jednocześnie mogą one znacząco pomóc w obniżaniu zużycia energii pierwotnej, otwierając drzwi do wykorzystania istniejącego potencjału w zakresie efektywności energetycznej i ograniczenia emisji CO2. Już dziś są uznawane za kluczowy element poprawy efektywności energetycznej w sektorach przemysłowym, handlowym i gospodarstw domowych. Przejdźmy jednak do konkretów - jak wygląda optymalizacja zużycia energii w budynku przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi?
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.