Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 228

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  warunki techniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
PL
W tablicy została przedstawiona wersja zamienna uaktualniona wg projektu nowelizacji WT z 16 maja 2016 roku.
PL
Od ponad czterech lat pod egidą Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki (SNB) działa szerokie grono specjalistów - wolontariuszy przygotowujących propozycje dotyczące udoskonalania zapisów zawartych w WT. Propozycje te są następnie sukcesywnie przekazywane przez SNB ministerstwu odpowiadającemu za sprawy budownictwa. Obecnie od listopada 2011 r. jest to Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
PL
Celem badawczym artykułu jest określenie zakresu i celu ograniczeń swobody zapewnienia dostępu do usług telekomunikacyjnych. Badania objęły przepisy prawa budowlanego, w tym ustawę Prawo budowlane oraz akty wykonawcze do tej ustawy. Badania zostały przeprowadzone metodą analityczno-dogmatyczną. Badania wykazały, że swoboda zapewnienia dostępu do usług telekomunikacyjnych jest ograniczona przez przepisy prawa budowlanego w sposób proporcjonalny do potrzeby ochrony bezpieczeństwa oraz przyrody i środowiska. Wyróżnia się dwa rodzaje ograniczeń: obowiązek spełnienia warunków technicznych przez obiekt budowlany oraz reglamentację rozpoczęcia robót budowlanych. Obowiązek spełnienia warunków technicznych przez ten obiekt jest wypełniony przez projektanta na etapie projektowania. Inwestor wypełnia obowiązek reglamentacji rozpoczęcia robót budowlanych poprzez złożenie wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy.
PL
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 31 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, porządkuje wymagania dla przewodów wentylacji bytowej, łagodząc ich dotychczasową klasę reakcji na ogień.
PL
Budujesz nowy dom? Zastanawiasz się, jakie rozwiązania techniczne powinieneś zastosować, aby spełnić wymagania, jakie stawiają przed nami Warunki Techniczne od 1 stycznia 2021 roku? Obawiasz się, że aby spełnić podwyższone wymogi, wydasz fortunę na nowoczesne i drogie rozwiązania? W tym artykule postaramy się przedstawić optymalne i kompleksowe eozwiązanie, które pozwoli zbudować nowoczesny dom zgodnie z rozporządzeniem WT2021, bez ponoszenia nadmiernych nakładów inwestycyjnych, z nastawieniem na oszczędności eksploatacyjne.
PL
Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.
EN
The aim of the paper is an analysis of the energy performance of a sample office building from a perspective of the national regulatory requirements in years 2017–2021. There were considered the selected items that influence non-renewable primary energy demand for heating, ventilation, tap hot water and cooling of the building. The paper indicates the options to improve energy performance of the building and meet the maximum reference values.
PL
Opracowanie zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku zamieszkania zbiorowego o funkcji hotelowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważano w niej wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano na przyczyny rozbieżności między wartościami obliczeniowymi a referencyjnymi oraz zaproponowano usprawnienia pozwalające na poprawę charakterystyki energetycznej i umożliwiające osiągnięcie wartości wskaźników EP zgodnych z obowiązującym i przyszłym standardem.
EN
The aim of the paper is an analysis of the energy performance of a sample hotel building from a perspective of the national regulatory requirements in years 2017–2021. There were considered the selected items that influence non-renewable primary energy demand for heating, ventilation, tap hot water and cooling of the building. The paper indicates the issues that con-tribute to the difference between the calculated and the reference values, as well as the options to improve energy performance of the building and meet the maximum EP values with respect to the actual and future standards.
PL
Nowe „Warunki techniczne”, które obowiązują od grudnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) [1] wprowadziły również znaczne zmiany w instalacjach gazowych w porównaniu do „Warunków technicznych z 1994 r. [2]. Część z tych zmian (łącznie ze zmianą nazwy rozdziału) została podana w rozporządzeniu z 1997 r. [3] oraz w obwieszczeniu z 1999 r. [4], a także w rozporządzeniu z 1999 r. [5]. W nowych „Warunkach technicznych” uwzględniono również szereg uwag i propozycji zmian w obowiązujących przepisach dotyczących instalacji gazowych podanych przez R. Zajdę w RI 4/2000 [6].
PL
Od początku 2017 roku zacząt obowiązywać jeden z zapisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie (Dz. U. z 2G15 r., poz. 1422). Dotyczy on zmian standardu energetycznego budynku i stawia zarówno projektantów, jak i branżę HVACR przed licznymi wyzwaniami.
PL
Z uwagi na szeroki zakres problematyki w referacie omówiono najważniejsze zagadnienia związane z budową i eksploatacją kotłowni o łącznej mocy cieplnej kotłów do 2000 kW, w których temperatura wody nie przekracza 373 K (100°C). Przedmiotem warunków technicznych są wymagania dotyczące kotłowni zasilanych gazem ziemnym przewodowym oraz gazem płynnym. Obecnie w RP nie ma ustanowionych odpowiednich przepisów i Polskich Norm w tym zakresie. Obowiązująca norma PN-87/B-02411 określa jedynie wymagania w odniesieniu do kotłowni wbudowanych na paliwo stałe. Aktualnie istnieje projekt Polskiej Normy Pr PB-02431 Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwa gazowe o gęstości względnej mniejszej niż 1. Wymagania [9]. Kompleksowo obejmującym ten problem opracowaniem są: „Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Kotłowni Na Paliwa Gazowe i Olejowe" wydane przez Polską Korporację Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji, 00-656 Warszawa, ul. Śniadeckich 10 [1]. W 1994 r. w Instytucie Górnictwa Naftowego i Gazownictwa - Kraków zostały opracowane „Warunki Techniczne i Eksploatacyjne dla kotłowni zasilanych gazem płynnym" [2] - warunki te opracowano wykorzystując przepisy angielskie, francuskie i niemieckie przy uwzględnieniu opracowań i doświadczeń krajowych w tym zakresie. Ponadto istnieje szereg rozproszonych wycinkowych opracowań, nie załatwiających problemu kompleksowo. Niniejsze opracowanie obejmuje w skróconym zakresie w/w publikacje.
12
Content available remote Ekonomika stosowania dachowych pasm świetlnych w procesie inwestycyjnym
80%
PL
Z punktu widzenia racjonalnie działającego inwestora projektowane na planowaną inwestycję pasmo świetlne powinno spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, musi być zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi i zasadami projektowania, tak by zagwarantowane zostały bezproblemowa realizacja i odbiór inwestycji. Po drugie, przy spełnieniu pierwszego warunku, zaprojektowane pasmo świetlne musi być ekonomiczne, zarówno z punktu widzenia ceny zakupu, jak i, w najszerszym możliwym kontekście, wpływu na przyszłe koszty eksploatacji przedmiotu inwestycji. Proste? Niestety nie. W praktyce spełnienie tych warunków nastręcza projektantom nie lada problemów, a dla inwestorów często oznacza niepotrzebne podwyższenie realnych kosztów inwestycji.
13
Content available remote Omówienie normy PN-B-02151-4:2015-06 przywołanej w warunkach technicznych 2018
80%
PL
W artykule omówiono podstawowe wymagania wynikające z normy PN-B-02151-4:2015-06 oraz wyjaśniono pojęcia z zakresu izolacyjności akustycznej.
EN
The article discusses the basie requirements arising from PN-B-02151-4-:2015-06 and clarifies certain concepts in the field of soundproofing.
14
Content available remote Warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych
80%
15
Content available remote Zmiany w przepisach i normach w zakresie cech energetycznych budynków
80%
16
Content available remote Certyfikacja po polsku
80%
PL
Uwagi do znowelizowanego rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 6 listopada zeszłego roku ostatecznie wdrożono w naszym kraju zapisy dyrektywy 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Tego dnia przyjęto [czego wymagała nowelizacja Prawa budowlanego z września 2007 r. [2]] rozporządzenie w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku sta.nowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej [3]. Znowelizowano również rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego [4] oraz rozporządzenie w sprawie warunków technicz.nych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [5]. W uchwalonych przepisach jest, niestety, tak wiele nieścisłości, a nawet błędów, że trudno jest przewidzieć, jakie będą skutki tego wdrożenia.
PL
Dziękuję Panu mgr inż. Sławomirowi Pykaczowi za uwagi zamieszczone w art. „Dyskusji o wentylacji i klimatyzacji cg dalszy” (RI 9/03, s. 51) [4] nawiązujące do mojego artykułu „Wentylacja i klimatyzacja w nowych Warunkach technicznych a praktyka” (RI 7-8/03, s. 80) [5]. W artykule tym kwestionowałem niektóre zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. [1], ich zasadność i poprawność. Do zawarcia tych uwag skłoniło mnie także doświadczenie z kilkunastu lat pracy w pracach komisji egzaminacyjnej na uprawnienia energetyczne oraz komisji na uprawnienia budowlane. Możliwości interpretacji błędnych lub nieprecyzyjnych przepisów przez projektantów poznaję także na co dzień opiniując rocznie ok. 500 projektów jako rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych i rzeczoznawca ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Poniżej przedstawię ponownie niektóre swoje uwagi i postaram się je szerzej uargumentować. Poprzednio pisałem zwięźle, a okazało się, że zbyt hasłowo.
PL
W artykule podjęto próbę wskazania rozwiązań umożliwiających spełnienie minimalnych wymagań prawnych obowiązujących w latach 2017–2021 na podstawie projektu typowego o powierzchni użytkowej 126,86 m2.
PL
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie - omówienie rozporządzenia
20
Content available remote Odchylenie w ocenie równości podłużnej nawierzchni
80%
PL
Według obecnie obowiązujących normatywnych dokumentów można na kilka sposobów zbierać dane pomiarowe i je interpretować. Jest to skutek zbyt ogólnego określenia procedur oceny stanu nawierzchni.
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.