Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 178

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  uwarunkowania ekonomiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
PL
Celem artykułu było zaprezentowanie ekonomicznych uwarunkowań funkcjonowania biogazowej instalacji prosumenckiej oraz perspektyw rozwoju tej działalności. Stwierdzono, że przy obecnych cenach energii i funkcjonującym systemie wsparcia produkcji z odnawialnych źródeł (OZE), inwestycja w mikrobiogazownie ma niewielkie uzasadnienie ekonomiczne. Przewidywany okres zwrotu z inwestycji przekracza 15 lat, a wskaźnik IRR jest na poziomie 9,81%, nawet przy optymistycznym założeniu uzyskania dotacji na rozpoczęcie działalności w wysokości 500 000 zł. Rozwój mikrobiogazowni rolniczych wymaga więc zmian w systemie wsparcia tego typu OZE.
EN
The aim of the article is to present of economic determinants the functioning of a prosumer biogas plant and prospects of development of this activity. It was found that at current energy prices and a functioning system to support production from renewable energy sources (RES), the investment in the micro biogas plants have little economic justification. The expected payback period exceeding 15 years and the IRR is at 9.81%, even with the optimistic assumption of obtaining a grant to start operations in the amount of 500 000 PLN . The development of micro agricultural biogas plants therefore requires changes in the system to support this type of RES.
PL
Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w technologii skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w małych układach gazowych lub gazowo-parowych z wykorzystaniem silników tłokowych o mocach elektrycznych od 50 kW do 5 MW lub turbin gazowych o mocach od 500 kW do 20 MW. Małe elektrociepłownie gazowe znalazły szerokie zastosowanie w krajach Europy Zachodniej [1], w szczególności w tych, gdzie gaz ziemny jest dostępny i relatywnie (w stosunku do innych paliw) tani. Ocenia się, że na koniec 1995 r. w Niemczech zainstalowano 2500 elektrociepłowni od 50 kW do 2 MW mocy elektrycznej, co daje w sumie 4100 MW. Stanowi to ok. 3,5% mocy zainstalowanej w Niemczech. Szacuje się, że udział wzrośnie, w średnim horyzoncie czasowym, do 10%. Nowe prawo energetyczne otwiera perspektywy dla inwestowania we własne źródła wytwarzania energii elektrycznej, a temat małych elektrociepłowni gazowych staje się coraz bardziej popularny w kręgach analityków rynku energii w Polsce. Wiele firm krajowych i zagranicznych wchodzi na rynek małych urządzeń energetycznych, pracujących niezależnie i w systemie. Wymienia się dwie siły napędowe tego rozwoju: zamiana istniejących przestarzałych kotłowni na węgiel kamienny na przyjazne dla środowiska instalacje skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej; promowanie (adaptacja) nowych technologii przez władze lokalne. W artykule scharakteryzowano małe elektrociepłownie gazowe, omówiono uwarunkowania techniczne i ekonomiczne rozwoju zastosowań tych obiektów oraz przedstawiono próbę oszacowania potencjału dla ich instalacji w dwóch sektorach gospodarki narodowej: w sektorze handlu, usług i użyteczności publicznej oraz w sektorze gospodarstw domowych.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.