Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 250

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  usuwanie drzew
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
PL
Drzewa, jak praktycznie każdy większy lub mniejszy obiekt występujący w przestrzeni miejskiej, mogą być zagrożeniem, a ich usunięcie może leżeć w interesie społecznym. W dotychczasowym stanie prawnym brakuje rozwiązań pozwalających organom administracji na nakładanie obowiązku usunięcia drzew mogących stanowić źródło zagrożeń.
PL
Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ponoszone przez podmioty korzystające ze środowiska na podstawie art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. z 2018 r., poz. 142) są instrumentem prawnym, który z jednej strony ma stymulować podmioty korzystające ze środowiska do tego, aby ich działania miały charakter przemyślany, a oddziaływanie na środowisko występowało tylko wtedy, kiedy jest to rzeczywiście konieczne.
PL
Ustawa o ochronie przyrody praktycznie nie zawiera jednoznacznych wskazówek co do kryteriów, jakie powinien brać pod uwagę organ podejmujący decyzję dotyczącą zezwolenia na usunięcie drzewa – a w zasadzie dokonujący szeregu rozstrzygnięć w postępowaniu w sprawie jej wydania. Tym samym należy w pierwszym rzędzie odwołać się do zasad ogólnych.
PL
Dość często w naszym kraju zachodzi konieczność wydania zezwolenia na usunięcie drzew rosnących w pasie drogi gminnej, która jednak nie ma jeszcze uregulowanych kwestii własnościowych.
PL
Nowe przepisy wprowadzają - przed wydaniem zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów - obowiązek oględzin zadrzewień pod kątem występowania w nich gatunków chronionych. W praktyce rozwiązanie to może być źródłem wielu problemów. Z dniem 20 lipca weszła w życie Ustawa z 21 maja 2010 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU nr 119, poz. 804 - zwana dalej ustawą zmieniając.
PL
Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska wprowadziła m.in. zmiany w przepisach dotyczących usuwania drzew i krzewów. Niektóre z tych zmian są problematyczne pod względem przyrodniczym i nie służą ochronie drzew i krzewów.
PL
NIK opublikował informacje pokontrolne nt. usuwania drzew przy drogach powiatowych. Dotyczą one trzech gmin oraz dwóch zarządów dróg powiatowych. Zasadniczo wnioski o zgodę na wycinkę drzew przydrożnych, składane do urzędów gmin, argumentowane były chęcią poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, rzadziej modernizacją lub przebudową dróg.
PL
Usuwanie drzew i krzewów, poza pewnymi wyjątkami, powinno się odbywać na mocy decyzji administracyjnej, której podstawy opisano w Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, z późn. zm.). Z samej nazwy ustawy, a także rozdziału poświęconego temu zagadnieniu wynika jasność intencji ustawodawcy, który istotnie ograniczył prawo posiadacza nieruchomości do decydowania o losach zieleni. Ograniczenie to ma na celu ochronę zasobów przyrody.
PL
Tryb wydawania pozwoleń na usuwanie drzew i krzewów z terenów wpisanych do rejestru zabytków parków, ogrodów i innych form projektowanej zieleni oraz z terenów pozostałych nieruchomości wpisanych do właściwych rejestrów zabytków zawarto w Ustawie z 23 lipca 2003 r., o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (dalej u.o.z.o.z.) oraz Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (dalej u.o.p.).
PL
W miastach drzewa przy ulicach tworzą określoną kompozycję przestrzenną, której w wypadku wycięcia drzew nie można niczym zastąpić. Podobnie niepowtarzalna jest aleja starych drzew na terenach wiejskich, której zniszczenie jest stratą bezpowrotną. Należy brać pod uwagę nie tylko przynależność drzew do określonych gatunków i ich rozmiary, ale także przestrzenne rozmieszczenie posadzonych drzew, a więc tworzenie określonego i niepowtarzalnego układu urbanistycznego czy krajobrazowego.
PL
W przypadku usuwania drzew, będących we władaniu zarządu spółdzielni mieszkaniowych, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jeśli jej nie ma, usunięcie drzew z terenów spółdzielni mieszkaniowych może być bardzo trudne i uniemożliwiać dalsze skuteczne prowadzenie postępowania administracyjnego w tym zakresie.
PL
W obecnym stanie prawnym uzyskanie zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów, na podstawie art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2012 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), bywa w wielu przypadkach kłopotliwe oraz zajmuje sporo czasu. Nie w każdym przypadku decyzja kończąca postępowanie jest także satysfakcjonująca dla podmiotu zainteresowanego usunięciem drzew lub krzewów.
PL
Z dniem 1 stycznia 2000 r. obowiązują nowe stawki opłat za usuwanie drzew lub krzewów, wprowadzanie substancji zanieczyszczających do powietrza, szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych oraz składowanie odpadów, wprowadzone nowymi rozporządzeniami Rady Ministrów.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.