Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 676

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  selekcja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
1
Content available remote Rozmowa kwalifikacyjna jako narzędzie selekcji
100%
PL
Jedną z metod doboru na wakujące stanowisko jest szczegółowa rozmowa kwalifikacyjna, która jednak często uważana jest za dosyć kontrowersyjny sposób wyłaniania najlepszych kandydatów. W artykule przedstawiono zarówno wskazówki dla osób prowadzących rozmowy i ich rozmówców, jak również błędy, które są przez nich często popełniane.
EN
One of the phases of selection process is the interview with a candidate, although that is sometimes perceived as controversial method due to its subjectivity. This article presents some instructions for interviewers and their candidates as well as possible mistakes made by them.
7
Content available Selekcyjna metoda podkrzesywania drzew
100%
Sylwan
|
1992
|
tom 136
|
nr 05
37-41
PL
Istotność kluczowych mierników dokonań jest często uważana za podstawowe kryterium ich wyboru na potrzeby zarządzania dokonaniami. Jest ono ideą szeregu metod selekcji kluczowych mierników dokonań na etapie tworzenia i ewaluacji ich systemu. Celem artykułu jest weryfikacja empiryczna tego kryterium, a zarazem wybranej metody selekcji KPIs. W trakcie badań ankietowych zidentyfikowano szereg mankamentów wybranej metody selekcji KPIs, takich jak: promowanie wskaźników syntetycznych – opóźnionych, które powinny stanowić jedynie 20% mierników, rekomendowanie pomiaru procesów i zjawisk „na wyjściu”, jak obszar finansów czy klienta, oraz znaczna subiektywność wyniku w zależności od dobranej próby badawczej. Konkluzją jest stwierdzenie, że metody selekcji KPIs oparte jedynie na kryterium istotności miernika powinny być, co najwyżej, metodami uzupełniającymi proces selekcji mierników KPIs.
first rewind previous Strona / 34 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.