Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 723

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 37 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  prawo ochrony środowiska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 37 next fast forward last
PL
W 2006 r. ustawa Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.) była nowelizowana kilkakrotnie. Najobszerniejszy zakres zrealizowała nowelizacja dokonana Ustawą z 24 lutego 2006 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 50, poz. 360).
PL
Opłaty za odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości mają zróżnicowany charakter prawny. Mimo iż przypominają zwykłą należność za wykonaną usługę, to w rzeczywistości pełnią różne funkcje i są ściągane w innym trybie niż zobowiązania o charakterze cywilnoprawnym. W takim stanie rzeczy trzeba dokonać pewnej systematyzacji omawianej materii.
PL
Procedury ocen oddziaływania na środowisko są jednym z ważniejszych instrumentów ochrony środowiska, których celem jest ekologizacja procesów gospodarczych i inwestycyjnych. Przeprowadzenie ocen na środowisko służy ocenie celowości wybranych kierunków rozwojowych, które w kontekście oceny właściwej jakości środowiska jak również zachowania ekologicznej różnorodności są oceniane. Przedmiotem niniejszego artykułu jest klasyfikacja procedur ocen oddziaływania na środowisko, wykazanie ich cech charakterystycznych, jak również ich przebiegu.
EN
Procedures of environmental impact assessment are one most important instruments for environmental protection whose aim is greening of the ecomonic and investment processes. This paper shows classification of the procedures of environmental impact assessment, indicates their similarities and also their course.
PL
10 października 2007 r. weszła w życie Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU nr 176, poz. 1236), zmieniająca art. 14 Ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (DzU nr 25, poz. 202 i nr 175, poz. 1458).
PL
W poprzednim miesiącu omówiono ogólne założenia dotyczące ustalenia podmiotowego zakresu obowiązywania Ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. W niniejszym artykule zakres ten zostanie określony nieco bliżej.
PL
Odpowiedzialność za szkody w środowisku, ustanowiona przepisami ustawy z 13 kwietnia 2007 r. (DzU nr 75, poz. 493), ma charakter głównie administracyjno-prawny, co wynika z faktu, że egzekwowana jest przede wszystkim za pomocą instrumentów prawnych o takim właśnie charakterze i przez wskazane organy administracji.
PL
Wzorem dyrektywy 2004/35/WE Ustawa z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (DzU nr 75, poz. 493) nie obejmuje swoim zakresem szkód wyrządzonych w środowisku (zagrażających mu) przez każdego, a tylko - co do zasady - szkody wyrządzone przez wskazane podmioty.
PL
Wchodzą właśnie w życie przepisy, mające na celu usprawnienie walki z tzw. piractwem w zakresie sprzedaży produktów niemarkowych, które są nielegalnie oznakowane jako markowe. Dotychczas częstą praktyką - jak przynajmniej wynika z doniesień medialnych - jest spalanie skonfiskowanych przedmiotów.
PL
Zmiany w ustawie o ochronie przyrody (której pierwotna wersja pochodzi z 1991 r.) dokonane w latach 2000-2001 miały trzy podstawowe cele: uwzględnienie wymagań wynikających z postanowień Konstytucji RP, dostosowanie do systemu ochronnego obowiązującego w prawie Unii Europejskiej oraz do nowej struktury całości regulacji w zakresie ochrony środowiska.
PL
Ustawa Prawo wodne z dnia 18 lipca 2001 r. w swej krótkiej historii doświadczyła już ośmiu nowelizacji. Większość dokonanych zmian ma charakter korekcyjny bądź uzupełniający. Część z nich podjęta została w związku z uchwaleniem nowych ustaw (np. zmiany w art. 92 ust. 3, 118 oraz dodany nowy art. 4a. wynikające z ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - DzU nr 80, poz. 717), bądź z nowelizacją ustawy - Prawo ochrony środowiska (ustawa z 23 listopada 2002 r. (Dz.U nr 233, poz. 1957 oraz ustawa z 3 października 2003 r. DzU nr 190, poz. 1865). Uchwalone także zostały ustawy zmieniające wyłącznie przepisy Prawa wodnego (DzU z 2001 r., nr 154, poz. 1803, z 2002 r., nr 238, poz. 2022, z 2003 r. nr 165, poz. 1592).
PL
Ustawa z 3 października 2003 r., o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych ustaw,, wprowadziła szereg zmian do Prawa ochrony środowiska. Mają one w zdecydowanej większości charakter "czyszczący", tzn. służą doprecyzowaniu przepisów, które budziły wątpliwości, ewentualnie uzupełnieniom bądź wykreśleniu przepisów niepotrzebnych. W niewielkiej natomiast części są to zmiany o charakterze merytorycznym, czyli zmieniające zakres regulacji bądź jej założenia. Taki charakter mają przepisy uwzględniające pewne zmiany zachodzące w prawie wspólnotowym i dostosowujące w ten sposób nasze prawo wewnętrzne do tych wymagań.
PL
Prawo polskie formułuje dwie definicje składowiska odpadów, obie dość lakoniczne (w porównaniu do tych zawartych w dyrektywie 99/31/WE). W konsekwencji o rzeczywistym zakresie znaczeniowym tych pojęć musi zadecydować analiza systemowa.
PL
Rok 2007 to rok przygotowania sprawozdań z realizacji gminnych, powiatowych i wojewódzkich planów gospodarki odpadami, a także krajowego planu gospodarki odpadami.
PL
Wielość rozmaitych rozstrzygnięć administracyjnych (nie tylko decyzji) wymaganych od posiadacza odpadów może przyprawić o zawrót głowy. Okazuje się przy tym, że niektóre decyzje dotyczące gospodarowania odpadami nieoczekiwanie wyróżniają się pewną cechą wspólną - paradoksalnie w lepszej sytuacji prawnej jest podmiot, który w ogóle ich nie posiada niż podmiot naruszający ich postanowienia.
PL
W 2006 r. - zgodnie z przyjętymi założeniami - ograniczono do niezbędnego minimum zmiany ustawowe dotyczące gospodarki odpadami. Skoncentrowano się na przygotowaniu rozporządzeń na podstawie upoważnień zawartych w ustawach przyjętych w 2005 r. oraz na wdrażaniu i egzekwowaniu prawa.
PL
16 sierpnia 2002 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 26 lipca b.r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (DzU Nr 122 poz. 1055). Zawiera ono w załączniku listę instalacji objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Rozporządzenie to rozwiewa wreszcie szereg wątpliwości, jakie powstawały w związku z określaniem zakresu obowiązku posiadania takiego pozwolenia, zarówno w odniesieniu do instalacji istniejących, jak i nowych.
PL
W szczególny sposób został skonstruowany nadzór nad prawidłowością wydawanych pozwoleń oraz nad ich wykonywaniem. Wnioski o wydanie, jak i wydane już pozwolenia powinny być przesyłane do wiadomości ministra właściwego ds. środowiska. Ten z kolei został zobowiązany do prowadzenia rejestru wniosków o wydanie pozwolenia zintegrowanego, ocen zgodności z minimalnymi wymaganiami oraz wydanych pozwoleń zintegrowanych, a także analizowania wniosków i wydanych pozwoleń pod względem spełniania wymagań wynikających z najlepszej dostępnej techniki.
PL
Zagadnienia związane z ustaleniem odpowiedzialności z tytułu nieprzestrzegania wymagań ochrony środowiska regulują przepisy tytułu VI Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, w którym znalazły się kwestie dotyczące trzech odrębnych typów odpowiedzialności cywilnej, karnej i administracyjnej.
PL
Z dniem 1 stycznia 1999 r. obowiązują nowe stawki opłat za usuwanie drzew lub krzewów, szczególne korzystanie z wód i urządzeń wodnych za składowanie odpadów oraz za wprowadzanie substancji zanieczyszczających do powietrza, wprowadzone nowymi rozporządzeniami Rady Ministrów
PL
Pojęcie prawnej ochrony gruntów zostało zdefiniowane już w latach sześćdziesiątych, jako kompleks powszechnie obowiązujących przepisów prawnych nakladających na organy państwowe, jednostki gospodarki uspołecznionej i osoby fizyczne prawny obowiązek oszczędnego dysponowania gruntami na cele nierolnicze.
first rewind previous Strona / 37 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.