Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 255

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  pierwsza pomoc
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
PL
Cele udzielania pierwszej pomocy to: ochrona życia, przyniesienie ulgi w cierpieniu, zapobieganie dalszym zachorowaniom lub urazom oraz wsparcie w powrocie do zdrowia. Do udzielenia pierwszej pomocy zobligowany jest każdy z nas.
PL
Na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za stan BHP w zakładzie pracy oraz szereg związanych z tym obowiązków. Jednym z nich, wynikającym z art. 2091 § 1 Kodeksu pracy, jest zorganizowanie sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy. Realizacja wskazanej powinności wiąże się z koniecznością wyznaczenia i przeszkolenia osoby do udzielania pierwszej pomocy.
PL
Najważniejszą kwestią dotyczącą udzielania pierwszej pomocy jest, poza oczywistą umiejętnością wdrożenia właściwych działań, przełamanie bariery strachu. To strach w większości przypadków powoduje, że świadkowie zdarzeń nie podejmują działań wobec osób wymagających udzielenia pierwszej pomocy. Tymczasem każda kampania czy materiały promocyjne są pełne haseł dotyczących najważniejszych pierwszych minut i znaczenia świadków oraz ich działania dla późniejszej przeżywalności poszkodowanych.
PL
Artykuł opisuje podstawowe zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zawiera opis postępowania podczas RKO oraz ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Autor poświęcił uwagę również zagadnieniom związanym z Wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.
PL
Tlenek węgla to substancja toksyczna, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. W artykule przedstawiono m.in.: źródła narażenia, objawy towarzyszące zatruciu oraz metody wykrywania tego związku.
PL
Istotnym elementem w ratowaniu życia ludzkiego jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Nabycie tej umiejętności możliwe jest tylko przy wykorzystaniu wiedzy zdobytej na specjalistycznych szkoleniach.
PL
Pięć prostych elementów: prawidłowe miejsce, tempo, głębokość, pełna relaksacja i minimalizowanie przerw zwiększa przeżywalność przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Każdy pracodawca powinien zapewnić pracownikom szkolenia w tym zakresie.
PL
Zadławienie to stan, w którym drogi oddechowe człowieka zostają zamknięte przez ciało obce, czyli to wszystko, co trafia do ust świadomie bądź nieświadomie, np.: kęs pokarmu, cukierek, guma do żucia, fragment zabawki dziecka. Może wtedy dojść do zaklinowania się go w gardle lub przełyku. Ciała obce o ostrych końcach mogą przy tym wbić się w ścianę przełyku, powodując jej zranienie.
PL
Jesteś świadkiem napadu drgawkowego. Jak powinieneś zachować się w tej sytuacji i poprawnie udzielić pierwszej pomocy?
PL
Cele udzielania pierwszej pomocy to ochrona życia, przyniesienie ulgi w cierpieniu, zapobieganie dalszym zachorowaniom lub urazom oraz wsparcie w powrocie do zdrowia. Zespół Zadaniowy ds. Pierwszej Pomocy ILCOR w Defi nicji pierwszej pomocy 2015 określił potrzebę umiejętności rozpoznawania urazu i choroby, rozwijania odpowiednich umiejętności przez osoby udzielające pierwszej pomocy oraz natychmiastowego udzielenia niezbędnej pomocy, oraz wezwania zespołu ratownictwa medycznego lub innych służb.
PL
Każdy pracownik powinien być świadomy tego, że najważniejsze czynności ratujące życie są proste i w przypadku zagrożenia życia natychmiast należy je wdrożyć. W artykule zostały omówione podstawowe procedury postępowania w niebezpiecznych sytuacjach.
PL
Zgodnie z przepisami polskiego prawa, udzielenie pierwszej pomocy osobie, której życie lubi zdrowie jest zagrożone, jest obowiązkiem każdego. Omawiamy, jak wygląda prowadzenie szkoleń z pierwszej pomocy w czasie pandemii.
PL
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów finansowania zadań z zakresu pierwszej pomocy. Coraz więcej firm proponuje nowe rozwiązania w celu utrzymania w pełnej sprawności wszystkich elementów dotyczących pierwszej pomocy. Jednym z nich jest model subskrypcyjny.
PL
Artykuł ma na celu ułatwienie oceny, czy istniejące w danej organizacji procedury mają szansę zadziałać prawidłowo w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Wskazuje on także najistotniejsze elementy, na jakich należy się skupić, chcąc stworzyć efektywny system pierwszej pomocy.
PL
W artykule opisano zmiany patologiczne jakie może wywoływać przepływ prądu elektrycznego w organizmie człowieka w przypadku rażenia. Podano nowoczesne zasady udzielania pomocy porażonym oraz przeprowadzania reanimacji w kopalniach.
EN
Described in the article are the pathologic changes that can be produced by the flow of electric current in the human body in case of an electric shock. Presented are modern rules of offering first aid to the casualties including the conducting of reanimation in mines.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.