Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 179

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odzysk odpadów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
PL
Warunkiem rozwoju krajów wg dotychczasowych zasad jest dostępność energii i materii. Na wadze zyskuje więc problem wyczerpywania się surowców mineralnych i prawidłowego gospodarowania nimi.
PL
Rewolucja w gospodarce odpadami to okazja na zwiększenie odzysku odpadów tworzyw sztucznych w naszym kraju. Odpady tworzyw sztucznych to przykład surowca wtórnego, który z racji swojej wartości nie powinien trafiać na składowisko.
PL
Nie nowym, ale za to stale powracającym zagadnieniem jest możliwość utraty przez pozostałości remontowo-budowlane statusu odpadu. Rozwikłanie prawnych aspektów z tym związanych ma duże znaczenie prawne i praktyczne, a co za tym idzie, także finansowe.
PL
Jedna gmina czy nawet jeden powiat to za mało, by prowadzić na wysokim poziomie nowoczesną gospodarkę odpadami - uznali założyciele Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Tak powstał Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw”. Dziś obsługuje on 23 samorządy z pogranicza dwóch sąsiadujących z sobą województw - wielkopolskiego i łódzkiego. Należy do najnowocześniejszych instalacji komunalnych w Polsce.
PL
Bycie członkiem Unii Europejskiej oznacza, że weszliśmy do elitarnej grupy krajów przodujących na świecie pod względem dostępu do technologii i rozwiązań, które umożliwiają nam - obywatelom unijnego kraju - wysoki standard życia. Bycie w elicie zobowiązuje jednak do odpowiednich zachowań, w szczególności jeśli chodzi o nieśmiecenie!
PL
Nowe regulacje prawne dotyczące odpadów, przy umiejętnym ich zastosowaniu, mogą prowadzić nie tylko do znacznych oszczędności finansowych, ale również do powstania dodatkowego przychodu. Stwarzają bowiem m.in. możliwość formalnej redukcji ilości wytwarzanych odpadów i to bez ponoszenia dodatkowych nakładów. Mogą na tym skorzystać np. elektrociepłownie.
PL
Od ponad 100 lat odpady trafiają na składowiska. W wielu regionach świata składowiska od dawna postrzegane są jako ostateczny sposób unieszkodliwienia odpadów przy minimalnych kosztach. Ta zależność od składowania stworzyła łańcuch długoterminowych skutków gospodarczych, społecznych i środowiskowych.
PL
Do napisania tego artykułu zmobilizował mnie telefon jednego z czytelników. Prosił on o określenie wielkości koniecznych dopłat do systemu selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Ze słów mojego rozmówcy wynikało bowiem, że dotychczas prowadzona przez niego firma, otrzymywała dotacje na prowadzenie zbiórki odpadów w sposób selektywny, lecz na rok następny nie jest ona przewidziana. I jak tu żyć i funkcjonować w takich warunkach?
PL
Żaden z obowiązujących w Polsce aktów prawnych nie zawiera definicji "paliwa alternatywnego". Pojęcie to jednak pojawia się w przepisach, bowiem w katalogu odpadów (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów - DzU nr 112, poz. 1206) odpady palne pochodzące z mechanicznej obróbki odpadów o kodzie 19 12 10 są pomocniczo nazywane "paliwem alternatywnym".
PL
O finansowych sankcjach i konsekwencjach, jakie czekają Polskę w przypadku nieosiągnięcia przyjętych w Traktacie Akcesyjnym poziomów odzysku odpadów, o ich zagospodarowaniu oraz o niespójności przepisów mówiono podczas konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarki Odpadami.
PL
Zgodnie z generalną zasadą, sformułowaną w art. 26 ust. 1 ustawy z 2001 r. o odpadach, każdy posiadacz odpadów prowadzący działalność w zakresie odzysku zobowiązany jest do uzyskania decyzji administracyjnej. Jest ona nazwana przez ustawodawcę "zezwoleniem na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów".
PL
Tegoroczna publikacja raportu GIOŚ, dotycząca rynku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce w 2011 r., przeszła bez echa. To efekt wieloletnich zastrzeżeń dotyczących rzetelności przedstawianych danych, zawartości merytorycznej czy wreszcie trafności wniosków końcowych. Dlatego też nie dziwi milczenie środowiska na temat tego dokumentu. Należałoby jednak zastanowić się, czy w tym roku nie ma w raporcie treści, które wymagałyby rzetelniejszego wytłumaczenia? Na pewno m.in. zaliczają się do nich następujące treści: pomimo zahamowania wzrostu gospodarczego w Europie, ilość wprowadzanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zwiększyła się o 5%, z każdym rokiem rośnie też masa sprzętu zebranego i przetworzonego, co z pewnością jest zjawiskiem pozytywnym. Ponadto, czy wzmożone kontrole są efektem dociekliwości, czy wynikają z chęci poprawiania statystyk?
PL
Aktualizacja wojewódzkich planów gospodarki odpadami, która musi się dokonać do 30 czerwca 2016 r., budzi wiele emocji, których ustawodawca bynajmniej nie studzi. Urzędy marszałkowskie muszą pogodzić interesy różnych stron, przede wszystkim przedsiębiorców, którzy już działają na rynku lub chcą na nim zaistnieć, i gmin, którym należy zapewnić taki system i wskazać takie instalacje, które pozwolą osiągnąć konkretne poziomy odzysku i recyklingu.
PL
Dyskusje dotyczące naprawy systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych toczą się w naszym kraju od co najmniej 10 lat, a ich efektem są kolejne "drobne" nowelizacje prawa, które nie przekładają się na jakościowe zmiany systemu ani konkretne efekty dla rynku.
PL
Wśród zadań ogólnych gmin, których wypełnienie wymaga zastosowania wszystkich dostępnych narzędzi prawnych - w szczególności odpowiedniego ukształtowania przepisów miejscowych, warunków przetargów, zawieranych umów czy też rozlicznych działań organizatorskich (niekoniecznie wskazanych wprost w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - u.c.p.g.), w pierwszym rzędzie należy wymienić zapewnienie osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.
PL
Obowiązek odzysku i recyklingu odpadów poużytkowych w tym opakowań, mających znamiona surowców wtórnych wynika z obowiązujących w Polsce przepisów prawnych spójnych z przepisami UE oraz ze strategii działań przyjętych w Planach Gospodarki Odpadami. W artykule omówiono krajowe uwarunkowania prawne, organizacyjne oraz techniczne i technologiczne odzysku i recyklingu odpadowych surowców wtórnych. Przedstawiono charakterystykę poszczególnych odpadowych surowców wtórnych i opakowań (papier i tektura, szkło, tworzywa sztuczne, metale) oraz technologie ich recyklingu. Podano podstawowe informacje dotyczące organizacji odzysku oraz zakładów recyklingowych w Polsce.
EN
The obligation of recovering and recycling used waste, among others packaging which has characteristic features of secondary materials, results from Polish law, which is compliant with UE regulations, as well as from the policy adopted in Waste Management Plans. The article presents national legal, organizational as well as technical and technological conditions for recovery and recycling of waste secondary materials. The characteristics of particular waste secondary materials and packaging (paper and cardboard, glass, plastics, metals) and the technology of their recycling has been presented. The article also provides basic information on the organization of recovery and recycling plants in Poland.
PL
Obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wynika z Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU nr 62, poz. 628, z późn. zm.). Odzysk niektórych pozwala powtórnie wykorzystywać surowce, ale przede wszystkim poprzez ograniczenie deponowania odpadów chroni środowisko i wydłuża czas eksploatacji składowisk.
PL
Diagnoza słabych stron systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, zawarta w "Założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach, ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw", jest dramatycznie uproszczona i - w niektórych elementach - nieprawdziwa.
PL
W liście przesłanym do redakcji "Przeglądu Komunalnego" przez firmę zajmującą się odbiorem odpadów komunalnych zwrócono uwagę na problemy pojawiające się w związku z zamiarem prowadzenia działalności polegającej na sortowaniu odebranych odpadów zmieszanych (o kodzie 20 03 01). Kwestia ta wydaje się dość istotna, stąd warto poświęcić jej nieco miejsca.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.