Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odbiór odpadów komunalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
W oparciu o wyniki analizy postępowań w sprawie udzielenia zamówienia na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w poszczególnych gminach naszego kraju powstał raport, który obrazuje zmiany, jakie zaszły na tym rynku w ciągu ostatnich dwóch lat.
PL
Istotnym aspektem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) są zmiany warunków konkurencji na rynkach usług gospodarowania odpadami komunalnymi. Zostały one wprowadzone zarówno do tej ustawy, jak i do powiązanej z nią ustawy o odpadach. Rodzi się pytanie, jakie będą konsekwencje tej nowelizacji dla procesów konkurencyjnych na rynkach usług gospodarowania odpadami komunalnymi, uwzględniając, iż rynki te należy obecnie zdefiniować na nowo, z punku widzenia prawa konkurencji (prawa antymonopolowego).
PL
Tegoroczna jesień należy do bardzo pracowitych. Jak grzyby po deszczu powstają projekty uchwał, tworzące nowy, gminny system gospodarowania odpadami komunalnymi. Ich analiza pozwala stwierdzić, że przygotowywanie lokalnych ram prawnych nowej gospodarki odpadowej jest prawdziwym wyzwaniem. W każdym rozwiązaniu - choć opartym na tej samej ustawie - widać starania poszczególnych gmin o stworzenie systemu optymalnego: realizującego potrzeby mieszkańców i zabezpieczającego interes gminy.
PL
Jak kształtuje się częstotliwość odbierania odpadów komunalnych? Jaki jest zakres regulacji aktu prawa miejscowego? Do czego zobowiązana jest rada gminy w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi?
PL
Jeszcze do niedawna korony drzew mieniły się tysiącami jesiennych barw. Wystarczyło jednak kilka tygodni, by po efektownej ozdobie pozostały poszarzałe liście, które oszpecają miejskie ulice i skwery. Nadszedł czas porządków, które jednak w każdej gminie przebiegają inaczej.
PL
Systemy, które umożliwiają kontrolę nad wykonywaniem usług przez firmy odbierające odpady oraz monitorowanie zarówno ilości odebranych śmieci, jak i sposobów ich zagospodarowania, są dość powszechnie stosowane w Europie. Jednak w Polsce dopiero zaczyna się je wdrażać. Jakimi doświadczeniami mogą się podzielić krajowi „pionierzy”?
PL
Normatywna treść art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została ustalona nowelą z 2001 r. (DzU nr 100, poz. 1085). Po ostatnich zmianach wprowadzonych z mocą od 7 lutego 2003 r. (DzU nr 7, poz. 78) określa rodzaje działalności, które wymagają uzyskania zezwolenia.
PL
Ustawa z 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (DzU nr 92, poz. 753) przyznaje m.in. radom gmin nowe kompetencje w zakresie zadań związanych z utrzymaniem porządku i czystości, określonych ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.).
PL
- Konie ruszyły, a teraz zacznie się męka i pot polskich samorządów we wdrażaniu ram normalnego postępowania z odpadami komunalnymi - grzmiał podczas łódzkiej konferencji Aleksander Kozłowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin. Sęk w tym, że nie do końca wiadomo, w jaki sposób pokierować tym zaprzęgiem, by osiągnąć cele zawarte w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. A bat w postaci kar unijnych wisi nad gminami niczym miecz Damoklesa.
PL
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zwana dalej ustawą) nakłada na gminy obowiązek zorganizowania odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Wykonując go, wójt (burmistrz lub prezydent miasta) ogłasza przetarg albo na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, albo na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów (6d ust. 2). Nowy system powinien rozpocząć funkcjonowanie najpóźniej do końca czerwca 2013 r.
PL
Rewolucja w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych, dokonana zmianą wprowadzoną do Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. DzU z 2012 r. poz. 391, z późn. zm. - u.c.p.g.), wywołała zażartą dyskusję wśród zarówno przedstawicieli podmiotów prowadzących działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych, jak i reprezentantów gmin na temat tego, w jaki sposób powinno to być zorganizowane.
PL
Spór dotyczący możliwości wykonywania przez gminną jednostkę organizacyjną (w formie zakładu budżetowego) usług w postaci odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, bez konieczności przeprowadzania przetargu, ciągle pozostaje nierozstrzygnięty. Jednak nie to jest przedmiotem niniejszych rozważań. Rodzi się bowiem pytanie dodatkowe: czy można wykorzystać środki organizacyjne i techniczne takiego podmiotu? Innymi słowy, czy taki zakład budżetowy może stać się podwykonawcą dla firmy wyłonionej w drodze przetargu?
PL
Aktualnie przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości (na podstawie zawartej z nimi umowy) dostarczają im pojemniki do zbierania odpadów. Jednak po nowelizacji Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. poz. 391 - u.c.p.g.) wiele się w tym zakresie zmieniło. Dotychczasowy stan będzie obowiązywał jeszcze tylko w okresie przejściowym, czyli maksymalnie do końca czerwca 2013 r.
PL
Polski ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Od 1 lipca 2013 r. gminy będą zobowiązane do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zlokalizowanych na swoim terenie. Wynika to z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 1 stycznia br.
PL
Skutkiem nowelizacji przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.) będzie obowiązek zorganizowania już w 2013 r. przez gminy przetargów na wyłonienie przedsiębiorców odbierających odpady. Podobne przetargi były organizowane już przed zmianą prawa, dlatego warto wskazać na główne różnice pomiędzy dotychczasową praktyką w tym zakresie a specyfikacją istotnych warunków zamówienia (SIWZ) i treścią umowy o odbiór odpadów, która zostanie wymuszona znowelizowanymi przepisami.
PL
Ustawodawca nakazuje radzie gminy określić w drodze uchwały szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę. Uchwała ta określa zatem, w pewnym uproszczeniu, zakres „usługi”, jaką otrzymuje w zamian właściciel nieruchomości.
PL
Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1996 r. dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi zawsze stanowiły swoiste uzupełnienie w stosunku do norm regulujących ogólne zasady gospodarki odpadami. Wraz z ich ewolucją dokonywano niezbędnych korekt, jednak ogólny zakres ustawy o czystości i porządku w gminach pozostał niezmieniony. Zmiana nastąpiła wskutek uchwalenia tzw. ustawy czyszczącej (DzU z 2003 r. nr 7, poz. 78 - z mocą od 6 lutego 2003 r.).
PL
Od początku 2015 r. daje się zauważyć wzrost opłat za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oznacza to, że samorządy dokonują powyborczych porządków z minionego roku, kiedy celowo część z nich zaniżała stawki opłat, tłumacząc to racjami natury socjalnej. Inne odkryły pułapkę zastawioną przez mechanizm opłaty naliczanej od liczby mieszkańców, pozwalającej w zabudowie wysokiej na ukrywanie prawdziwej liczby wytwórców odpadów.
PL
1 stycznia 2012 r. weszła w życie rewolucyjna zmiana do Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie (u.c.p.g.), na skutek której dotychczasowy system odbierania odpadów komunalnych wymaga gruntownego przebudowania. Zmiany wprowadzone przez ustawę z 1 lipca 2011 r. (DzU nr 152, poz. 897) nie tworzą od podstaw systemu gospodarki odpadami komunalnymi, ale znacząco go modyfikują.
PL
Zgodnie z systemem gospodarowania odpadami, gminy są zobowiązane do organizacji przetargów na odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. W tym kontekście niezwykle ważne jest, aby przetargi były organizowane w sposób zapewniający maksymalizację korzyści wynikających z konkurencyjnych procedur.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.