Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 749

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ochrona gatunkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
PL
Współcześnie prowadzone są działania służące ochronie zasobów przyrody nieożywionej i ożywionej dla niej samej, bez względu na wartości użytkowe i gospodarcze. Tak rozumiana ochrona przyrody rozpoczęła się w naszym kraju dopiero w połowie XIX w.
PL
Obok ochrony gatunkowej roślin i zwierząt trzecim kierunkiem ochrony gatunkowej jest ochrona gatunkowa grzybów, usamodzielniona dopiero w obowiązującej Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
PL
Wszystkie spośród 18 gatunków płazów żyjących w Polsce podlegają ochronie prawnej. Ochrona ta realizowana jest na mocy przepisów zarówno międzynarodowych, jak i krajowych, a obejmuje akty prawne dotyczące ustalenia ochrony gatunkowej oraz ochrony siedlisk.
PL
Ostatnią formą ochrony, którą rozpatrzymy w naszym cyklu, jest prawna ochrona gatunkowa. To bardzo stara forma ochrony, wdrażana od setek lat. Różne gatunki roślin i zwierząt chroniono ze względu na ich rzadkość i cenność. Polska była jednym z pierwszych na świecie państw, w którym stosowano ochronę gatunkową - i to dosyć często. Przykładowo, Bolesław Chrobry objął ochroną bobry, Władysław Jagiełło - cisy i tury, a Zygmunt August - łabędzie nieme, sokoły wędrowne i żubry.
PL
Krety uważane są za szkodniki nie tylko przez działkowców i ogrodników, ale też przez osoby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni miejskiej. Zwierzęta te wyrządzają szkody w zasadzie tylko jednym swoim zachowaniem, a mianowicie drążeniem korytarzy wentylacyjnych zakończonych kopcami ziemi. Niestety, nie ma skutecznych metod walki z kretem.
EN
Moles are common animals in environment but rarely visible. Mostly we can see effects of they presence — molehills. This structures are consequences of these mammals behaviour. Moles live in top soil layer and make ventilation corridors with destroy lawns and gardens. In this article we proposed some methods for moles discourage and prevention. However it is difficult to manage with moles in big gardens where lawn area that we have to protect is large because the best option for moles control is putting mechanical barrier, e.g. plastic net under the ground.
PL
Miejskie klomby bez pięknych kwiatów, zaś parki i skwery bez dostojnych kasztanowców z zachwycającymi kwiatami na wiosnę i owocami jesienią, a także bez wspaniale pachnących lip. Tak wygląda czarny scenariusz dla miejskiej zieleni - i to nie tylko w Polsce, ale na całym kontynencie. Spełni się, gdy w miastach zabraknie owadów zapylających. W obronie tych ostatnich staje Unia Europejska. Obiecuje nowe regulacje prawne i dodatkowe środki.
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.