Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 132

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nowelizacja ustawy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
PL
Czytając ustawę o odpadach oraz jej nowelizację (Ustawę z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, DzU nr 28, poz. 145), można odnieść wrażenie, że wymagają one poprawy i doprecyzowania. Oczywiście, wprowadzenie zmiany w danym zakresie ma nieść za sobą eliminację błędów w ustawach obowiązujących. I rzeczywiście tak jest.
PL
Zmiany społeczno−gospodarcze, jakie zaszły w Polsce w okresie ostatnich dziesięciu lat wymagały dostosowania przepisów ustawy o drogach publicznych do nowych, istniejących obecnie warunków, w których przyszło działać również zarządcom dróg publicznych. Zarządzanie drogami pokazuje często, iż przyjęte w ustawie z 1985 r. rozwiązania należałoby zmienić, gdyż okazują się niejednokrotnie już nieaktualne, a niekiedy nawet sprzeczne z innymi przepisami prawnymi. W tym przede wszystkim niektóre wzbudzają wątpliwości co do zgodności z odpowiednimi zapisami Konstytucji RP.
PL
Nowelizacje ustaw o odpadach i Inspekcji Ochrony Środowiska to odpowiedź rządu na tegoroczną falę pożarów odpadów. Jakie zmiany pojawią się w związku z przyjęciem tego pierwszego aktu prawnego?
PL
Ustawa PZP i zasady jej stosowania niezmiennie ewoluują. Dzieje się tak za sprawą kolejnych nowelizacji oraz orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) i sądów okręgowych, które na bieżąco interpretują obowiązujące przepisy.
PL
Ostatnia nowelizacja przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych stała się faktem. Nowe przepisy, które w sposób istotny zmieniają dotychczasowe regulacje, weszły w życie 24 października 2008 r. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy (druk sejmowy nr 471), celem nowelizacji było dostosowanie naszych regulacji w zakresie zamówień publicznych do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej.
EN
The latest version of the legislation concerning public procurement has finally become reality. The new rules materially alter the existing arrangements entered into force on the 24th of October 2008. The purpose of this revising was to adapt our regulations on public procurement to the standards of the European Union. The draft amendments adopted were adopted with great speed, which is not to be wondered at since the lack of compatibility of Polish legislation with European law has become somewhat of a subject of interest in the European Commission. Not without reason, the amendment has already raised concerns and criticism alike.
PL
Obecnie gospodarkę odpadami reguluje szereg aktów prawnych. Między innymi jest to Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Wymóg osiągnięcia celów zawartych w Dyrektywie Rady 1999/31/WE w sprawie składowisk odpadów przyniósł konieczność zmiany tej ustawy - 22 stycznia br. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
PL
Ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 28, poz. 145), zwana dalej ustawą "zmieniającą", zmodyfikowała w sumie siedem ustaw. Poniżej przedstawiono wybrane zmiany.
PL
Rynek zamówień publicznych boryka się z problemami ciągłego wzrostu cen i niskiego zainteresowania potencjalnych wykonawców. W lipcu br. rząd przyjął projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Czy liczący ponad 1,5 tys. stron akt prawny stanie się remedium na dotychczasowe bolączki zamawiających i wykonawców?
PL
Pod obrady Sejmu trafi wkrótce projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.)1. Zawiera on m.in. niektóre zmiany zapowiedziane przez wiceministra Jacka Ozdobę w pakiecie „Czystość Plus”. Część projektowanych zmian oceniana jest pozytywnie. Eksperci są jednak zgodni, że ustawa staje się coraz bardziej skomplikowana i być może potrzebny jest nowy, kompleksowy akt prawny dotyczący gospodarki odpadami.
PL
W kraju trwają przygotowania do podjęcia nowych wyzwań, jakie niesie za sobą unijna perspektywa finansowa 2014-2020. Niemałą rolę w tym zakresie odegra jakość polskiego prawodawstwa. Aby właściwie wykorzystać przyznane Polsce środki, a potem rozliczyć przedsięwzięcia, w których udział będą miały dotacje (a także tzw. instrumenty inżynierii finansowej), konieczne jest przewidzenie i określenie możliwości i ograniczeń, jakie wynikają z całokształtu polskiego prawa.
PL
Nie ma końca zamieszanie związane z wymianą władz w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Czy kolejna zmiana prawa zakończy spory?
PL
Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, wprowadzona tzw. ustawą wprowadzającą, objęła także zagadnienia związane z ochroną krajobrazu oraz wprowadziła drobne poprawki dotyczące ochrony roślinności, użytków ekologicznych, robót związanych z regulacją wód, biegłych z zakresu ochrony przyrody oraz przepisów karnych.
PL
Od dłuższego czasu trwa dyskusja, jaki jest najwłaściwszy sposób postępowania z zakaźnymi odpadami medycznymi i weterynaryjnymi. W tym miejscu należy zauważyć, że nowa dyrektywa ramowa o odpadach, której ostateczne przyjęcie spodziewane jest we wrześniu 2008 r., wskazuje na zasadę przezorności jako jedną z głównych zasad postępowania z odpadami.
PL
Przy okazji zapowiadanej od dawna kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje dalsze zmiany w ustawie o odpadach, m.in. zaostrzające kary administracyjne.
PL
Zaledwie rok po poprzedniej - uchwalonej w sierpniu 2017 roku - do prac w parlamencie skierowano kolejną nowelizację ustawy o dozorze technicznym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1351 ze zmianami). Projekt, przygotowany w zeszłym roku przez ówczesne Ministerstwo Rozwoju, a opracowany merytorycznie przez Urząd Dozoru Technicznego, został 5 września 2018 roku przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Posłowie zaczną go rozpatrywać na początku października. Jakie były powody tak szybkiej potrzeby zmiany przepisów?
PL
W lipcu ub.r. przyjętych zostało przez Sejm kilka ustaw nowelizujących akty dotyczące postępowania z odpadami, w szczególności ustawę o odpadach (z 14 grudnia 2012 r. – DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm.) oraz, w nieco mniejszym zakresie, ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (z 13 września 1996 r. – DzU z 2018 r. poz. 1454). W czerwcu br. do Sejmu skierowany został kolejny projekt ustawy nowelizującej oba te akty, mający charakter projektu rządowego.
PL
Analiza przepisów ustawy nowelizującej ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2011 r. nr 152, poz. 897) rodzi wiele pytań dotyczących interpretacji nowych przepisów i konstruowania za ich pomocą systemów organizacyjnych, służących realizowaniu zadań gmin związanych z zagospodarowaniem odpadów komunalnych.
PL
Od nowego roku wchodzą w życie nowe (a w zasadzie znowelizowane w lipcu 2011 r.) przepisy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi. Przynoszą one tak daleko idące zmiany, iż uprawnione jest mówienie o sui generis rewolucji. Oczekuje się, że nowa regulacja przyniesie poprawę dotychczasowego stanu, który był przedmiotem rozlicznej krytyki - m.in. ze strony Komisji Europejskiej. Prace nad nią trwały wyjątkowo długo. Zmieniały się koncepcje - niekiedy wręcz diametralnie. Zmieniały się projekty - nawet w ramach jednej koncepcji. Zmieniały się wreszcie resorty biorące odpowiedzialność za ich przygotowanie. Ostatecznie projekt, który trafił do sejmu, był przygotowany w Ministerstwie Środowiska. W końcowym rozrachunku mamy do czynienia z nową regulacją, która jednak nawiązuje do dotychczasowych rozwiązań - a w części przypadków je utrzymuje. Na wstępie niniejszej prezentacji celowym wydaje się więc krótkie przypomnienie najważniejszych aspektów historycznych.
PL
Dziesięć lat temu wprowadzono w Polsce „rewolucję śmieciową”. Gminy stały się właścicielami odpadów komunalnych. Jej efekty nie wszystkich zadowalają, a kolejne nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach budzą mieszane uczucia.
PL
Prawdopodobieństwo znalezienia osoby zadowolonej z obecnego stanu prawnego regulującego planowanie przestrzenne w Polsce równe jest prawdopodobieństwu znalezienia igły w stogu siana. Potrzeba dokonania zmian jest zatem ewidentna. Prawdopodobne jest jednak i to, że dokonana zmiana, zamiast poprawić, dodatkowo pogorszy obowiązujący stan rzeczy. Tego właśnie obawia się Unia Metropolii Polskich.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.