Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  mastektomia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Celem pracy była ocena zależności między wybranymi predyspozycjami osobowościowymi kobiet po mastektomii a podjęciem przez nie decyzji o rekonstrukcji piersi Materiał i metodyka. Badania przeprowadzono w latach 2013‑2015 w Klinice Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi CZMP w Łodzi. Analizą porównawczą objęto 40 pacjentek, u których wykonano mastektomię i rekonstrukcję piersi oraz 40 pacjentek po zabiegu amputacji piersi, które nie poddały się zabiegom rekonstrukcyjnym. Na podstawie ankiety własnej konstrukcji zbadano pięć zmiennych obrazujących cechy osobowościowe kobiet: dążenie do sukcesów życiowych, umiejętność motywowania innych ludzi do działania, otwarcie na innych, wpływ przynależności do grupy społecznej na poczucie własnego bezpieczeństwa oraz znaczenie opinii innych na temat osoby respondentki. Poza badaniem ankietowym w obu grupach kobiet zastosowano narzędzie psychologiczne (test SUPIN S30 i C30) określające natężenie uczuć pozytywnych i negatywnych. Wyniki. W chwili mastektomii kobiety, które nie poddały się później rekonstrukcji piersi były statystycznie istotnie starsze niż kobiety, które zdecydowały się na ten zabieg. Stwierdzono istotne różnice między obiema grupami w zakresie odpowiedzi na pytania dotyczące otwarcia na innych oraz znaczenia opinii otoczenia. Na granicy istotności znalazły się różnice w odpowiedzi na pytanie dotyczące wpływu przynależności do grupy społecznej na poczucie własnego bezpieczeństwa. W zakresie badań psychometrycznych odnotowano istotne zróżnicowanie odpowiedzi respondentek w teście SUPIN C30 dla emocji negatywnych i S-30 dla uczuć pozytywnych. Poziom emocji negatywnych – cecha grupy A znajdował się w 47,5% w przedziale wyników wysokich i w 47,5% niskich i z pogranicza wyników niskich i przeciętnych. Kobiety z grupy B w 57,5% uzyskały wynik wysoki, natomiast 37,5% wyniki niskie i przeciętne. Dla wyników oceniających poziom emocji pozytywnych S-30 odnotowano istotne zróżnicowanie odpowiedzi respondentek. Kobiety, które nie poddały się rekonstrukcji piersi uzyskiwa- ły najczęściej wynik wysoki, kobiety zaś które podjęły decyzje o odtworzeniu piersi uzyskiwały częściej wynik niski i z pogranicza wyników niskich i wysokich. Wnioski. 1. Decyzja o odtworzeniu piersi po zabiegu mastektomii ma związek z zasobami osobowo- ściowymi pacjentek. Kobiety skryte, opierające swoją samoocenę na opinii innych, a poczucie bezpieczeństwa na przynależności do grupy społecznej, rzadziej decydują się na ten zabieg. 2. Młodsze pacjentki po mastektomii częściej decydują się na rekonstrukcję piersi. 3. Należy rozważyć możliwość opracowania lekarsko-psychologicznego algorytmu postępowania z pacjentkami po mastektomii celem poprawy jakości ich życia.
PL
Celem pracy była analiza zależności między satysfakcją z życia kobiet po mastektomii a formowaniem motywacji do podjęcia decyzji o rekonstrukcji piersi u kobiet po mastektomii, które podjęły decyzję o rekonstrukcji piersi w odniesieniu do pacjentek, które po zabiegu amputacyjnym nie poddały się leczeniu rekonstrukcyjnemu. Materiał i metodyka. Analizą porównawczą objęto pacjentki po mastektomii, które podjęły decyzję o wykonaniu rekonstrukcji piersi (40 kobiet) oraz pacjentki, które nie poddały się temu zabiegowi (40 kobiet). Badania przeprowadzono w Klinice Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz w Klinice Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi CZMP w Łodzi, w latach 2013‑2015. W pracy postanowiono odpowiedzieć na pytanie, czy większa satysfakcja z życia pozwala podjąć decyzję o rekonstrukcji piersi. W tym celu wykorzystano skalę satysfakcji z życia SWLS oraz ankietę własnego autorstwa. Związki pomiędzy statystycznymi parametrami oceniono przy użyciu testu chi-kwadrat. Wyniki. Wykazano różnice w poziomie satysfakcji z życia pomiędzy pacjentkami, które zdecydowały się na rekonstrukcję piersi a kobietami, które nie poddały się temu zabiegowi. Stwierdzone różnice mogą odzwierciedlać zróżnicowanie systemu wartości i poziomu zadowolenia z życia przed podjęciem leczenia rekonstrukcyjnego, a także wskazywać na potencjalny wpływ tych czynników na podjęcie decyzji o leczeniu. Wnioski. 1. Różnice w strukturach poznawczych u amazonek wpływają na podjęcie decyzji o leczeniu rekonstrukcyjnym. 2. Przepływ informacji między zespołem terapeutycznym a kobietami po mastektomii jest niezadowalający. 3. Wyższy poziom satysfakcji z życia ma pozytywny wpływ na podjęcie decyzji o rekonstrukcji piersi.
PL
Choroba nowotworowa stanowi dla chorego źródło silnego stresu. Efektywność radzenia sobie z tym stresem zależy od licznych czynników, wśród których znaczącą rolę odgrywać może wsparcie społeczne. Celem prezentowanych badań było zweryfikowanie, czy poziom spostrzeganego wsparcia społecznego wiąże się z jakością funkcjonowania psychospołecznego u kobiet po mastektomii oraz czy typy wsparcia społecznego są specyficznie powiązane ze wskaźnikami funkcjonowania. Zbadano 70 kobiet po zabiegu mastektomii za pomocą Skali Wsparcia w Chorobie, Inwentarza Depresji Becka, Skali Oceny Własnej Choroby oraz Skali Akceptacji Życia z Chorobą. Kobiety, które deklarowały wyższe wsparcie społeczne, miały istotnie niższy poziom symptomów depresyjnych, wyższe wartości oceny choroby w kategoriach wyzwania i wartości, a niższe jako przeszkody/straty, a także ujawniły wyższą akceptację życia z chorobą. Analiza regresji wykazała, że wsparcie duchowe najlepiej tłumaczyło wariancję w większości wskaźników funkcjonowania. Można stwierdzić, że wsparcie społeczne jest istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko objawów depresyjnych i zwiększającym szanse optymalnego funkcjonowania psychospołecznego u kobiet po mastektomii.
5
75%
EN
Introduction. Currently, breast cancer ranks first in terms of incidence in women in Poland. A mastectomy is used to treat breast cancer. Preparing a patient for self-care after mastectomy covers not only the physical but also the mental sphere. Aim. The aim of the study is a methodological analysis of self-care for patient for mastectomy. Materials and methods. The study analyzes the literature devoted to the issues of nursing care for a patient after mastectomy and proper preparation for self-care. Overview. A number of factors contribute to the development of breast cancer. An important aspects of treatment is determining the stage advancement and selecting the appropriate therapy. One of therapeutic methods is mastectomy. Then, an important element of therapeutic process is explaining to the patient the purpose of the procedure and preparing her for further self-care. Conclusions. Breast cancer significantly modifies the quality of life of patients. After the mastectomy procedure, it is necessary to provide proper mental and physical care for nursing. This affects the patient's comfort during the stay and after leaving the hospital.
PL
Wstęp. Obecnie rak piersi plasuje się na pierwszym miejscu pod względem zachorowalności u kobiet w Polsce. W celu leczenia raka piersi stosuje się mastektomię. Przygotowanie pacjentki do samoopieki po mastektomii obejmuje nie tylko sferę fizyczną, ale także psychiczną. Cel. Celem pracy jest analiza wybranych metod samoopieki dla pacjentki po zabiegu mastektomii. Materiał i metody. W pracy dokonano analizy literatury poświęconej zagadnieniom opieki pielęgniarskiej nad pacjentką po zabiegu mastektomii oraz właściwym przygotowaniu jej do samoopieki. Przegląd. Rozwojowi nowotworu piersi sprzyja szereg różnych czynników. Istotnym aspektem  leczenia jest określenie stadium zaawansowania i dobranie odpowiedniej terapii. Jedną z metod postępowania leczniczego jest mastektomia. Wówczas ważnym elementem procesu terapeutycznego jest wyjaśnienie pacjentce celu zabiegu i przygotowanie jej do dalszej samoopieki. Wnioski. Rak piersi istotnie modyfikuje jakość życia pacjentek. Po zabiegu mastektomii niezbędne jest zapewnienie prawidłowej opieki pielęgniarskiej pod względem psychicznym oraz fizycznym. Wpływa to na komfort pacjentki w trakcie pobytu, oraz po wyjściu ze szpitala.
EN
Breast cancer is the most common cancer in women. The treatment is mastectomy with subsequent adjuvant therapy. Women after surgery feel mutilated not only physically but also mentally. Therefore the number of breast reconstruction procedures is rising. Free tissue flap breast reconstruction provides very good cosmetic results. These procedures take many hours, are extensive and very painful. This article presents a case report of a 49-year-old woman after right-sided mastectomy due to breast lobular cancer, who underwent right free flap breast reconstruction. The procedure was carried out under continuous thoracic epidural anesthesia and lumbar spinal anesthesia.
PL
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Podstawową metodą leczenia jest mastektomia i leczenie uzupełniające. Kobiety po tym zabiegu czują się okaleczone nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Dlatego też coraz częściej wykonuje się zabiegi rekonstrukcji piersi. Bardzo dobre efekty kosmetyczne dają rekonstrukcje piersi wolnymi płatami. Operacje te trwają wiele godzin, są rozległe i bardzo bolesne. Przedstawiamy przypadek 49-letniej kobiety z rozpoznaniem: stan po prawostronnej mastektomii z powodu raka zrazikowego piersi. U pacjentki wykonano rekonstrukcję piersi prawej wolnym płatem. Zabieg został przeprowadzony w znieczuleniu zewnątrzoponowym ciągłym w odcinku piersiowym i znieczuleniu podpajęczynówkowym w odcinku lędźwiowym.
Physiotherapy
|
2009
|
tom 17
|
nr 1
30-37
PL
Leczenie chirurgiczne raka piersi zmierza do minimalizacji urazu operacyjnego przy zachowaniu pełnej skutecz-ności onkologicznej. Pomimo to w wyniku leczenia dochodzi do zaburzeń w postawie ciała. W przypadkach kiedy niezbędna jest radykalna mastektomia, w Polsce coraz częściej stosuje się amputację z jednoczasową rekonstrukcją ekspandero-protezą Becker. Celem pracy jest ocena zaburzeń postawy ciała kobiet po mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją piersi protezą Becker-25 oraz porównanie z postawą kobiet po mastektomii. Badaniami objęto 80 kobiet po mastektomii - u 40 kobiet wykonano amputację radykalną piersi z rekonstrukcją piersi, a u 40 amputację radykalną z jednoczasową rekonstrukcją piersi ekspandero-protezą Becker-25. Grupę kontrolną stano-wiło 40 kobiet nie leczonych z powodu raka piersi. Postawę ciała oceniano przy użyciu aparatury do komputerowej fotogrametrycznej oceny postawy. U kobiet po mastektomii badania te przeprowadzono sześć miesięcy po ope-racji. Zanotowano większe zaburzenia postawy ciała w płaszczyźnie czołowej kobiet po mastektomii w porówna-niu z kobietami po jednoczasowej rekonstrukcją piersi. Zmiany te dotyczyły położenia łopatek, barków, miednicy, różnicy szerokości trójkątów talii, nachylenia tułowia i odchylenia linii wyrostków kolczystych od pionu. Różnice te (poza wysokością trójkątów talii) okazały się statystycznie istotne. Kobiety po mastektomii bardziej pochylały się do przodu. Nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy wartości analizowanych zmiennych pomiędzy kobietami po rekonstrukcji a kobietami zdrowymi. Jedynie wartości kąte nachylenia miednicy stanowiły statystycznie istotną różnicę. Uzyskane wyniki badań pozwalają stwierdzić, że zastosowana jednoczasowa rekonstrukcja po amputacji piersi pozwala zmniejszyć niekorzystne zmiany postawy ciała kobiet leczonych z powodu raka piersi.
EN
Surgical treatment of breast cancer aims at minimizing of post-operative trauma, while maintaining full oncological effectiveness at the same time. Despite that, women operated due to breast cancer often suffer from postural disorders. In Poland, in the cases, when radical mastectomy is required, the operation is often followed by immediate breast reconstruction using Becker permanent expander prosthesis.The aims of this study are the assessment of postural disorders in women after mastectomy and immediate breast reconstruction using Becker-25 prosthesis and comparison of the research group with other women after mastectomy. The research was conducted on 80 women - 40 women were subjected to radical mastectomy and breast reconstruction and the other 40 women underwent radical mastectomy and immediate breast reconstruction using Becker-25 prosthesis. The control group consisted of 40 women, who had not been treated due to breast cancer. Posture was assessed by means of computerized photogrammetry. In women after mastectomy, posture was evaluated 6 months after the surgery. Larger postural disorders in the frontal plane were observed in women who had been subjected to mastectomy and breast reconstruction. Those changes concerned the placement of shoulder blades, shoulders, pelvis, waist triangles height, trunk inclination and deviation of the spinous process line from the vertical axis of the body. Those differences (apart from the waist triangles height) turned out to be statistically significant. Women after mastectomy tended more to lean forward in comparison to women with Becker-25 prosthesis. There were no significant differences of the analysed parameters between women after breast reconstruction and the healthy women, apart from the pelvis inclination angle. Findings allow one to state that the applied immediate breast reconstruction helps reduce the negative postural changes in women operated for breast cancer.
Physiotherapy
|
2008
|
tom 16
|
nr 4
35-43
PL
Postawa ciała człowieka, tak jak zdrowie, nie jest dana na całe życie, zmienia się w przebiegu procesu ontogenetycznego, a zmiany te uzależnione są od czynników wewnętrznych (choroba) czy zewnętrznych (uraz). Niewątpliwie choroba (rak piersi), jej negatywne skutki i proces leczenia należą do czynników zaburzających postawę ciała kobiet po mastektomii. Celem pracy była ocena zmian postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej kobiet po mastektomii uczestniczących przez dwa lata w zajęciach rehabilitacji ruchowej. Materiał badawczy stanowiły 23 kobiety, które dwa lata (dwa razy w tygodniu) uczestniczyły w zajęciach rehabilitacji ruchowej. Postawę ciała oceniano przy użyciu aparatury do komputerowej oceny postawy ciała, która działa w oparciu o metodę fotogrametrii przestrzennej. Grupa ta poddana została pięciokrotnym badaniom oceny postawy ciała w odstępach 6-miesięcznych. Uzyskane wyniki badań poddano opracowaniu statystycznemu (testy nieparametryczne: test kolejności par Wilcoxona, współczynnik korelacji rang Spearmana, test ANOVA Friedmana. W świetle uzyskanych wyników badań postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej potwierdza się potrzebę systematycznego i ciągłego usprawniania rehabilitacyjnego kobiet po mastektomii niezależnie od czasu, jaki minął od operacji.
EN
The body posture, just like health, never stays the same. It changes in the ontogenetic process and the changes are often determined by internal (disease) and external factors (injury). Undoubtedly, breast cancer, its negative consequences and the treatment affect body posture of post-mastectomy women. The aim of this study was to evaluate body posture of women after mastectomy participating in the kinetic rehabilitation treatment for two years. The examined group consisted of 23 women after mastectomy who took part in the physiotherapeutic treatment twice a week for two years. Their body posture was assessed by means of the photogrammetric method. All the subjects were examined five times, every six months. The results were then statistically analysed (non-parametric tests: Wilcoxon matched-pairs signed-ranks test, Spearman rank correlation test and Friedman ANOVA test). This study confirms the necessity for regular and constant rehabilitation treatment after mastectomy, regardless of the time elapsed since the operation.
PL
Celem pracy było określenie, czy protezowanie zewnętrzne w postaci wkładek silikonowych do biustonosza wpływa na równowagę dynamiczną kobiet po mastektomii jednostronnej. Grupę badaną stanowiło 30 kobiet po jednostronnej mastektomii całkowitej w wieku od 40 do 73 lat (średnio: 57,5±8,4), średni czas od zabiegu operacyjnego wynosił 6,5±5,0 lat. Do zbadania równowagi dynamicznej posłużono się platformą balansową „Libra” firmy Easytech. Wyniki: Z przeprowadzonych badań wynika, że bez względu na czas, jaki upłynął od mastektomii, noszenie protezy piersi nie ma wpływu na równowagę dynamiczną kobiet po tym zabiegu, podczas gdy wiek pacjentek oraz ograniczenie ruchomości obręczy barkowej mają istotne znaczenie dla reakcji równoważnych.
EN
The aim of the study was to determine whether external prosthesis in the form of bra silicone inserts affects the dynamic balance in women after unilateral mastectomy. The study group was 30 women after unilateral mastectomy, in age between 40-73 years (average age was 57,5±8,4), average time from operation was 6,5±5,0 y. To explore the dynamic balance, the balance platform „Libra” (Easytech) was used. Results: the study showed that the period of wearing of the prosthesis had no impact on dynamic balance in women after mastectomy, whereas patients` age and limited mobility of the shoulder girdle was of considerable significance to balance responses.
10
Content available remote The methods of treatment of lymphoedema in women after mastectomy
75%
PL
Obrzęk limfatyczny jest spowodowany zaburzeniem transportu chłonki w układzie limfatycznym. Może być skutkiem nieprawidłowej budowy i funkcji naczyń chłonnych (obrzęk limfatyczny pierwotny) lub może być związany z chorob otworową (obrzęk wtórny), najczęściej po usunięciu raka piersi, w wyniku powikłań po usunięciu lub napromienieniu węzłów chłonnych. Stopniowo powiększają się obwody kończyny po stronie operowanej. Występują: zmniejszenie ruchomości, zmiany zapalne i ból. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do stopniowego narastania obrzęku, co rzutuje na sprawność fizyczną pacjentek (ograniczenie ruchomości kończyny, osłabienie siły mięśniowej) oraz ich psychikę (względy estetyczne, dyskomfort, stres). Celem pracy jest ocena skuteczności metod terapii przeciwobrzękowej w redukcji obrzęku limfatycznego u kobiet po mastektomii stosowanych w zakresie Kompleksowej Fizykalnej Terapii Udrażniającej. Przebadano 33 kobiety z obrzękiem limfatycznym po mastektomii z powodu raka w wieku 36 do 73 lat (52,0 ± 8,1 roku). Chore były leczone w Zakładzie Rehabilitacji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Ze względu na konsystencję obrzęku wyróżniono dwie grupy: 1. grupę stanowiły 23 kobiety z I○ obrzęku limfatycznego, w 2. grupie z II○ obrzęku było 10 chorych. Przed rozpoczęciem terapii i po 10 zabiegach oceniano obwody kończyn górnych oraz zakresy ruchu w stawach kończyny po stronie operowanej. U wszystkich pacjentek stosowano program Kompleksowej Fizykalnej Terapii Udrażniającej (masaż wibracyjny, masaż wirowy, drenaż limfatyczny klatki piersiowej i kończyny górnej, pneumatyczny masaż kończyny górnej, ćwiczenia czynne wolne i izomeryczne, ćwiczenia oddechowe). U pacjentek z grupy 2. dodatkowo stosowano kompresję kończyny zajętej obrzękiem. Po terapii stwierdzono w obu badanych grupach istotne zmniejszenie obwodów kończyny strony operowanej i poprawę ruchomości. Większą redukcję obrzęku i poprawę ruchomości kończyny obserwowano w grupie 2. Metody zastosowane w terapii przeciwobrzękowej istotnie wpływają na zmniejszenie obwodów kończyn dotkniętych obrzękiem u kobiet po mastektomii. Zmniejszenie obrzęku wpływa na poprawę zakresu ruchów w stawach i sprawność kończyny po stronie operowanej. Kompleksowa Fizykalna Terapia Udrażniająca jest skuteczną metodą zwalczania obrzęku limfatycznego u kobiet po mastektomii.
EN
Lymphoedema is caused by disturbances in transport of lymph in the lymphatic system. It may result from an abnormal structure and function of lymphatic vessels (primary lymphoedema) or it may be related to cancer (secondary lymphoedema), most frequently after mastectomy with lymphadectomy or after irradiation of lymph nodes. The circumference of the limb on the operated side gradually increases. Lack of proper treatment leads to gradual growth of lymphoedema, which in turn affects the patients' physical condition (limitation of limb mobility, weakening of muscles) and psychological state (aesthetic conditions, discomfort and stress). The aim of the research was to evaluate the efficiency of Complex Decongestive Physical Therapy in reducing lymphoedema in women after mastectomy. 33 women aged 36-73 (mean 52.0 ± 8.1) with lymphoedema following mastectomy were examined. The patients underwent treatment at the Rehabilitation Department of Świętokrzyskie Centre for Oncology in Kielce. The patients were divided into two groups according to the consistency of lymphoedema: 23 women with first degree lymphoedema in Group 1 and 10 women with second degree lymphoedema in group 2. Lymphoedema, circumferences and mobility of the limbs were assessed before the treatment and after 10 applications of Complex Decongestive Physical Therapy (vibration message, water rotational message, chest and upper limb lymphatic drainage, upper limb pneumatic message, free active and isometric exercises, breathing exercises). Additionally, in Group 2, compresses were applied on the affected limb. It was observed that the oedema of the treated limbs was significantly reduced and the mobility in the limbs increased in both groups. A more significant reduction of the oedema and improvement of mobility in treated limbs were observed in group 2. The methods used in anti-oedematous therapy significantly decrease the circumferences of the upper limb with lymphoedema in women after mastectomy. The decrease of lymphoedema enhances mobility in joints and the performance of the affected limb. The Complex Decongestive Physical Therapy is an effective method of treatment of lymphoedema in women after mastectomy.
11
Content available Aktywność fiyczna kobiet po mastektomii
75%
PL
Wstęp. Aktywność fiyczna ma ogromne znaczenie w przebiegu leczenia jak i w rokowaniu chorych na raka piersi, może zapobiegać powikłaniom jak i przyczyniać się do poprawy jakości życia. Badania zostały przeprowadzone w Mieleckim Klubie Amazonek. Materiał i metoda. Badaniem objęto 60 kobiet w wieku od 30 do 68 roku życia (średnia wieku 53,6 lat). Do przeprowadzenia badania użyto ankiety własnego autorstwa oraz Międzynarodowego Kwestionariusza Aktywności Fizycznej (IPAQ). Najliczniejszą grupę wśród badanych stanowiły kobiety po 50 roku życia (58,3%). Większość badanej grupy stanowiły kobiety zamężne 58,3%. 70% badanych kobiet mieszkało w mieście. Najmniejszą grupę stanowiły kobiety z wykształ- ceniem podstawowym 15%, zaś największą stanowiły kobiety z wykształceniem średnim (58,3%). 56,7% badanej grupy stanowiły kobiety niepracujące. Wyniki. Dzięki aktywności fiycznej 76,7% badanych lepiej się czuje, ponadto 55% kobiet uważa, że ma więcej energii oraz lepszą kondycję. Połowa badanych uważa, że aktywność fiyczna ma istotne znaczenie w zapobieganiu raka piersi i innych chorób nowotworowych. Według dużej liczby badanych, aktywność fiyczna bardzo pomogła im w powrocie do zdrowia po zabiegu operacyjnym. Wnioski. Z przeprowadzonych badań wynika, że zdecydowanie bardziej aktywne były panie młodsze (poniżej 50 lat). Nieznacznie częściej średnia ogólna aktywność badanych była większa wśród pań mieszkających na wsi. Średnia aktywność zawodowa badanych zwiększała się wraz ze wzrostem poziomu ich wykształcenia. Średnia aktywność badanych pod względem przemieszczania się największa była wśród kobiet z wykształceniem średnim, nieco mniejsza wśród kobiet w wykształceniem wyższym i najmniejsza wśród kobiet z wykształceniem podstawowym.
EN
Introduction. Physical activity is very important in course of treatment as well as prognosis of patients with breast cancer and can prevent complications and help to improve the quality of life. The study was conducted in the Amazon Club in Mielec. Material and method. The study included 60 women aged 30 up to 68 (mean age 53.6 years). It was conducted by means of the author’s questionnaire and the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ). The largest group among the respondents were women over 50 years of age (58.3%). The majority of the study group 58.3% were married women. 70% of the subjects were the residents of the city. The smallest group consisted of women with primary education - 15%, and most were women with secondary education (58.3%). 56.7% of the study group were women not professionally active. Results. Thanks to physical activity 76.7% of the respondents felt better, also 55% of the women noticed more energy and better wellbeing. A half of the respondents believed that physical activity is important in preventing breast cancer and other cancers. According to a large number of the respondents, physical activity really facilitated their regaining of health after surgery. Conclusions. The study showed that younger women (under 50 years) were more active. The women living in rural areas presented slightly higher mean general activity level. The average professional activity of the respondents increased with increasing level of their education. Mean activity of the subjects in terms of movement was the greatest among women with secondary education, slightly less among women with higher education and the smallest among women with primary education.
13
Content available remote Quality of life of women after mastectomy
75%
PL
Celem pracy była ocena obiektywnej oraz subiektywnej jakości życia kobiet po mastektomii. W badaniu udział wzięły 53 kobiety, u których średni wiek w dniu badania wyniósł 57 lat. Do badania wykorzystano ankietę zawierającą pytania dotyczące obiektywnej jakości życia oraz Kwestionariusz Satysfakcji Życiowej oceniający subiektywną jakość życia. Badania wykazały, że kobiety po mastektomii są usatysfakcjonowane ze swojego życia, szczególnie z relacji z przyjaciółmi i znajomymi. Badania wykazały również, że kobiety po mastektomii częściej wybierają pasywne formy spędzania czasu wolnego, takie jak oglądanie telewizji (64,2%), niż formy aktywne, np. podróżowanie (43,4%). Aktywność zawodowa u badanych osób spadła o 43,4% w stosunku do sytuacji przed chorobą. Głównymi determinantami ogólnej satysfakcji życiowej badanych kobiet był poziom zadowolenia z życia seksualnego oraz sposobu spędzania czasu wolnego.
EN
The aim of the study was to assess the objective and subjective quality of life in women after mastectomy. 53 women, average age 57 years, took part in the study. The methods used included a survey consisting of questions concerning objective quality of life and the Life Satisfaction Questionnaire evaluating subjective quality of life. The study revealed that women after mastectomy are satisfied with their lives, especially with their relations with friends and acquaintances. The study also showed that women after mastectomy more often choose passive forms of entertainment e.g. watching television (64.2%) instead of active ones, e.g. travelling (43.4%). Vocational activity among study participants decreased by 43.4% in comparison to the situation before disease. The main predictors of general life satisfaction in women who took part in the study were satisfaction with their sex life and ways of spending their spare time.
16
Content available Jakość życia kobiet po mastektomii
75%
EN
Introduction. Amazons is a group of women who are extremely brave and valiant in their social organization, who support each other against the heavy adversary that has put their lives in their way breast cancer. The activities of associations facilitate adaptation to the new health situation of these women. An indispensable aspect of women after a mastectomy is their quality of life. The concept of quality of life is a multidimensional term covering every sphere of human life at every stage. Aim. The aim of the work was to assess the quality of life of women after mastectomies associated with the Amazon group. Material and methods. The study examined 103 women aged ≥ 20. More than three quarters of respondents lived in urban areas and one in three women lived in rural areas. The WHOQOLBREF questionnaire is used to assess the quality of life and is a standardised tool for assessing the quality of life of both healthy and sick people. Results. Women after mastectomy affiliated with the Amazon club accept their appearance and health, which translates into an overall quality of life. Conclusions. Patients after the sparing procedure assess their quality of life at the highest level, while women after bilateral mastectomy at the lowest level. The extent of the support provided by loved ones has a significant impact on selfas-sessment in terms of quality of life satisfaction. Awareness of cancer negatively affects the mental sphere. Active professional persons after mastectomy were given the opportunity to return to work, which positively affected the quality of life.
PL
Wstęp. Amazonki to grupa kobiet zrzeszona w organizacji społecznej niezwykle dzielnych i walecznych które wspierają się wzajemnie walce z ciężkim przeciwnikiem jakie postawiło na ich drodze życie rak piersi. Działalność stowarzyszeń ułatwia adaptację do nowej sytuacji zdrowotnej tych kobiet. Nieodzownym aspektem kobiet po mastektomii jest ich jakość życia. Pojęcie jakości życia jest terminem wielowymiarowym obejmującym każdą sferę ludzkiego życia na każdym etapie. Cel. Celem pracy była ocena jakości życia kobiet po mastektomii zrzeszonych w grupie Amazonek. Materiał i metody. W badaniu dział wzięły 103 kobiety w wieku ≥ 20 r.ż. Ponad ¾ respondentek zamieszkiwało tereny miejskie, a co trzecia kobieta tereny wiejskie. Do oceny jakości życia wykorzystany został kwestionariusz WHOQOLBREF jest o narzędzie wystandaryzowane służące do oceny jakości życia osób zarówno zdrowych jak i chorych. Wyniki. Kobiety po mastektomii zrzeszone w klubie Amazonek akceptują swój wygląd oraz stan zdrowia, co przekłada się na ogólną jakość życia. Wnioski. Pacjentki po zabiegu oszczędzającym oceniają swoją jakość życia na najwyższym poziomie natomiast kobiety po obustronnej mastektomii na poziomie najniższym. Zakres udzielanego wsparcia ze strony osób najbliższych ma istotny wpływ na samoocenę w zakresie zadowolenia z jakości życia. Świadomość choroby nowotworowej wpływa negatywnie na sferę psychiczną. Osoby aktywne zawodowe po mastektomii miały zapewnioną możliwość powrotu do pracy co wpłynęło pozytywnie na jakość życia.
EN
Background: Lymphedema is a clinical manifestation of lymphatic system insufficiency. The risk of lymphedema increases especially in the case of women after mastectomy with removal of axilla lymph nodes and post-surgical radiotherapy. As a result of the above, it appears in the upper limb at the side where the surgery has been carried out. The factors that increase the risk of lymphedema include fatigue, overheating and injury to the limb at risk.Aim: To investigate the level of awareness of lymphedema prevention and the frequency of the post-mastectomy patients’ compliance with the received recommendations.Material and methods: 40 women after one-side radical mastectomy and post-surgical radiotherapy took part in the research. None of them had symptoms of recurrence. All patients had a clinical manifestation of upper limb lymphedema at the side of the surgical intervention. The patients were asked to fill in a questionnaire that consisted of 6 questions.Results: The research has shown that patients with risk of lymphedema display a low level of education in the matter and that they indicate problems with access to professional information on the topic of lymphedema prevention. The properly trained medical staff rarely proved to be a source of information on the topic. The women who participated in the survey mostly knew that they had to avoid injections and taking blood pressure in the affected upper limb as well as excessive upper limb exercise. Most frequently mentioned preventive recommendations included elevation of the limb and appropriate exercise. Among the factors generating lymphedema, most women indicated excessive physical effort as a subjective cause of the manifestation of the condition.Conclusion: Despite the knowledge of lymphedema prevention measures, the patients often fail to comply with the recommendations they have been given.Background: Lymphedema is a clinical manifestation of lymphatic system insufficiency. The risk of lymphedema increases especially in the case of women after mastectomy with removal of axilla lymph nodes and post-surgical radiotherapy. As a result of the above, it appears in the upper limb at the side where the surgery has been carried out. The factors that increase the risk of lymphedema include fatigue, overheating and injury to the limb at risk.Aim: To investigate the level of awareness of lymphedema prevention and the frequency of the post-mastectomy patients’ compliance with the received recommendations.Material and methods: 40 women after one-side radical mastectomy and post-surgical radiotherapy took part in the research. None of them had symptoms of recurrence. All patients had a clinical manifestation of upper limb lymphedema at the side of the surgical intervention. The patients were asked to fill in a questionnaire that consisted of 6 questions.Results: The research has shown that patients with risk of lymphedema display a low level of education in the matter and that they indicate problems with access to professional information on the topic of lymphedema prevention. The properly trained medical staff rarely proved to be a source of information on the topic. The women who participated in the survey mostly knew that they had to avoid injections and taking blood pressure in the affected upper limb as well as excessive upper limb exercise. Most frequently mentioned preventive recommendations included elevation of the limb and appropriate exercise. Among the factors generating lymphedema, most women indicated excessive physical effort as a subjective cause of the manifestation of the condition.Conclusion: Despite the knowledge of lymphedema prevention measures, the patients often fail to comply with the recommendations they have been given.
EN
Introduction: Health is a significant value in every person’s life. The effectiveness in obeying recommendations regarding health behaviors depends on one’s belief concerning their health locus of control. Aim: To present the relations between preferred health behaviors and health locus of control in women after mastectomy, as a determi­nant of returning to optimal health. Material and methods: The study was conducted among 98 patients of the Clinical Department of Breast Cancer and Reconstructive Surgery in Oncology Centre in Bydgoszcz. Health behav­iors were assessed using the Health Behaviour Inventory by Juczyński and health locus of control was determined using an MHLC questionnaire version B, in the adaptation of Juczyński. Results: The examined women present an average level of health behaviors. The higher their education, the higher level of health behaviors. Among all the dimensions of health locus of control, the highest scores were gained in the dimension of chance and the lowest in the dimension of internal control. The greatest number of high scores was obtained in the dimension of chance and the lowest - in the dimension of influence of others. Conclusions: The obtained results allow for a better recog­nition of the needs of women with breast cancer. They may serve as educational materials for medical personnel to help to introduce certain modifications in their patients’ lifestyles.
PL
Wstęp: Zdrowie w życiu każdego człowieka jest bardzo ważną wartością. Skuteczność w przestrzeganiu zaleceń do­tyczących zachowań zdrowotnych zależy od własnego przekonania o umiejscowieniu kontroli zdrowia. Cel: Ukaza­nie zależności pomiędzy preferowanymi zachowaniami zdrowotnymi a umiejscowieniem kontroli zdrowia u kobiet po mastektomii, jako wykładnika w powrocie do optymalnego stanu zdrowia. Materiał i metody: Badania przepro­wadzono wśród 98 pacjentek Oddziału Klinicznego Nowotworów i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Zachowania zdrowotne określono za pomocą Inwentarza zachowań zdrowotnych autorstwa Juczyń­skiego, a umiejscowienie kontroli zdrowia – za pomocą kwestionariusza MHLC w wersji B w adaptacji Juczyńskiego. Wyniki: Badane prezentują przeciętny poziom zachowań zdrowotnych. Im wyższe wykształcenie, tym większy poziom zachowań prozdrowotnych. Ze wszystkich wymiarów umiejscowienia kontroli zdrowia najwyższe wartości otrzymano w wymiarze przypadku, natomiast najniższe w wymiarze kontroli wewnętrznej. Największą liczbę wy­ników wysokich uzyskano w wymiarze przypadku, zaś najmniejszą w kontroli wpływu innych. Wnioski: Otrzymane wyniki umożliwią lepsze rozpoznanie potrzeb kobiet z rakiem piersi. Mogą posłużyć jako materiał edukacyjny dla personelu medycznego, w celu wprowadzenia modyfikacji w stylu życia pacjentów.
PL
Wstęp: Z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na różne choroby, w tym raka piersi. Postępujący proces starzenia się społeczeństw wymaga od współczesnej fizjoterapii zwiększenia sprawności funkcjonalnej osób starszych. Problem antropometrycznego pomiaru zakresu ruchu oraz siły mięśni barku jest słabo dostrzegany w procesie usprawniania pacjentek po mastektomii. Cel pracy: Celem badania była ocena funkcji barku wyrażonej w zakresie ruchu i siły mięśniowej u pacjentek po 60. r.ż., po mastektomii. Materiał i metody: Do badania zakwalifikowano 24 pacjentki (średnia wieku: 65 lat) w Zakładzie Rehabilitacji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Wszystkie pacjentki były poddane zmodyfikowanej radykalnej mastektomii metodą Maddena oraz odpowiedniemu leczeniu uzupełniającemu. W Zakładzie Rehabilitacji zbadano zakres ruchomości stawów ramienno-łopatkowych podczas zgięcia, odwiedzenia, rotacji wewnętrznej oraz rotacji zewnętrznej za pomocą goniometru. Ruchy unoszenia, wysuwania do przodu (protrakcja) oraz cofania (retrakcja) barku oceniano za pomocą antropometru. Dynamometrem zbadano siłę wybranych grup mięśni barku podczas unoszenia, wysuwania do przodu oraz cofania. Analizę statystyczną wykonano za pomocą pakietu STATISTICA 12.0, przyjęto poziom alfa = 0,05. Wyniki: Ruchy zgięcia, odwodzenia i rotacji zewnętrznej kończyny górnej były istotnie statystycznie ograniczone po stronie operowanej piersi. Zakres ruchu oraz siła mięśni barku podczas unoszenia, wysuwania do przodu i cofania były istotnie statystycznie mniejsze po stronie wykonanej mastektomii (12%-14%) w stosunku do strony zdrowej. Wnioski: 1. Funkcja barku u kobiet po 60. roku życia, po stronie operowanej piersi jest znacząco ograniczona. 2. Przedstawione badania wskazują na konieczność poszerzenia zakresu rehabilitacji chorych w starszym wieku po leczeniu raka piersi.
EN
The overall risk of contracting various diseases, including breast cancer, increases with age. An on-going process of population ageing challenges modern physiotherapy with the need to have functional capacity in older people appreciably enhanced. The issue of anthropometric assessment of the range of motion and shoulder muscle strength is presently much underrated in the physical rehabilitation management of women patients after radical one-sided mastectomy. The study aimed to assess the functional mobility of a shoulder expressed as a range of motion, in conjunction with the assessment of shoulder muscle strength, in women patients over 60 years of age after radical one-sided mastectomy. The study comprised 24 patients (mean age 65 years) recruited from the Department of Rehabilitation, Holy Cross Cancer Centre, Kielce. All patients had undergone modifi ed radical mastectomy using the Madden technique, and an adjuvant therapy. The shoulder range of motion, i.e. flexion, abduction, internal and external rotation, was evaluated by a goniometer. Elevation, protraction and retraction movements were evaluated using an anthropometric device. A dynamometer was applied to assess the strength of select muscle groups within the shoulder during elevation, protraction and retraction motions. Statistical analysis was made with the aid of STATISTICA 12.0 software, having adopted a 0.05 alpha level as statistically signifi cant. The movements of fl exion, abduction and external rotation of the upper extremity were signifi cantly reduced on the mastectomy side. The range of motion and muscle strength during shoulder elevation, protraction and retraction were significantly diminished on the operated side (12% - 14%), compared to the non-operated one. 1. Functional mobility of the shoulder was signifi cantly reduced on the mastectomy side. 2. Results of the present study highlight the need to extend the scope of rehabilitation regimens offered to older women after radical one-sided mastectomy.
EN
Introduction: Breast cancer is a medical as well as social problem due to emotional meaning of breasts (attri­bute of femininity, symbol of motherhood) and fear of the mutilating procedure of mastectomy. One of the factors influencing one’s ability to cope with disease and stress related to it is the sense of coherence (SOC). The level of SOC is an element which explains the relationship between support and health. High SOC level makes people believe in life predictability and order, which in turn motivates them to be healthy and functional. Aim: Defining the relation between the level of coherence and life adaptation in women after mastectomy, as a determinant of returning to optimal health. Material and methods: The study was carried out among 100 women who had their breast amputated with Madden method. The women examined were treated in Oncology Center in Bydgoszcz in Breast Diseases and Reconstructive Surgery wards. The sense of coherence was assessed using Orientation to Life Questionnaire SOC-29 by Antonovsky and adaptation to disease was evaluated on the basis of AIS scale in Juczynski’s adaptation. Results: The examined women presented average level of the sense of coher­ence. The level of manageability and comprehensibility was higher than the level of the sense of meaningfulness. The group gained an average level of disease acceptance. Those women who got higher results regarding the sense of manageability, comprehensibility and meaningfulness had also better results in disease acceptance. Conclusions: Defining the level of the sense of coherence and the level of life adaptation may serve as a determinant in predicting care for patients going through various stages of cancer disease with particular attention paid to the psychological sphere since it plays a remarkable role. It will enable the compensation of this sphere and will have a positive influ­ence on health.
PL
Wstęp: Rak gruczołu piersiowego stanowi problem medyczny i społeczny, wynikający między innymi z emocjo­nalnego znaczenia piersi kobiecych (atrybut kobiecości, symbol macierzyństwa) oraz ze strachu przed okaleczają­cym zabiegiem, jakim jest mastektomia. Czynnikiem wpływającym na umiejętność pokonywania trudnych sytu­acji związanych z chorobą oraz na radzenie sobie ze stresem jest poczucie koherencji (sense of coherence, SOC), które pokazuje związek wsparcia ze zdrowiem. Wysokie poczucie koherencji daje wiarę w sens życia, jego upo­rządkowanie i przewidywalność, co sprawia, że dąży się do bycia zdrowym i do sprawnego funkcjonowania. Cel: Określenie związku między poziomem koherencji a przystosowaniem się do życia kobiet po mastektomii jako wyznacznika powrotu do optymalnego stanu zdrowia. Materiał i metody: Badaniem objęto 100 kobiet podda­nych zabiegowi amputacji piersi metodą Maddena, leczonych w Centrum Onkologii w Bydgoszczy na Oddziale Klinicznym Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej. Poczucie koherencji oceniono za pomocą Kwestio­nariusza orientacji życiowej SOC-29 Antonovsky’ego, a przystosowanie się do choroby – przy użyciu skali AIS w adaptacji Juczyńskiego. Wyniki: U badanych kobiet stwierdzono średni poziom poczucia koherencji. Najlepsze wyniki dotyczyły poczucia zaradności/sterowalności i zrozumiałości, a najgorsze – sensowności. U pacjentek wy­kazano przeciętny poziom akceptacji choroby. Najwyższe wyniki dotyczące akceptacji choroby osiągnęły te kobiety, u których uzyskano wysoką ocenę w zakresie poczucia zaradności/sterowalności, zrozumiałości i sensowności. Wnioski: Określenie poziomu poczucia koherencji oraz stopnia przystosowania się do życia może posłużyć jako wykładnik w prognozowaniu opieki nad pacjentkami na różnych etapach choroby nowotworowej, ze szczególnym uwzględnieniem niezwykle istotnej sfery psychicznej. Umożliwi ono także kompensację tej sfery i pomoże w osiągnięciu optymalnego stanu zdrowia.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.