Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 566

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  komunikacja miejska
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
1
Content available remote Mankamenty funkcjonowania zarządów transportu miejskiego
100%
PL
Artykuł podejmuje temat funkcjonowania komunikacji miejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zarządów transportu miejskiego. Uwaga skupiona jest przede wszystkim na mankamentach ich działalności.
2
100%
PL
Artykuł odnosi się do tez oraz opinii zawartych w artykule "Mankamenty funkcjonowania zarządów transportu miejskiego" z numeru 9/2003.
3
Content available remote Formy organizacyjno : prawne zarządzania transportem miejskim
100%
PL
Zbiorowy transport miejski może być zorganizowany w różnicowany sposób, w szczególności dotyczy to organizacji rynku oraz samych jednostek zajmujących się świadczeniem usług przewozowych. W artykule omówiono formy zarządzania transportem miejskim.
PL
Zrealizowane pod koniec 2007 r. przez MZKZG badania marketingowe zachowań transportowych mieszkańców metrololii pozwolą na zmniejszenie stopnia niepewności podejmowanych decyzji operacyjnych i strategicznych dotyczących wspólnej taryfy. Celem badań była identyfikacja realizacji podróży wewnątrz metropolii realizowanych środkami transportu zbiorowego. Wyniki badań pozwalają na scharakteryzowanie podróży transportem zbiorowym przez pryzmat: czasu trwania podróży; liczby przejazdów realizowanych w jednej podróży; liczby przesiadek; kosztu podróży ponoszonego przez pasażera; przychodów jednostkowych z podróży dla komunalnych organizatorów transportu zbiorowego.
PL
We Wrocławiu został oddany do użytku przebudowany węzeł komunikacyjny - plac Grunwaldzki. Skrzyżowanie to jest bardzo nietypowe - było zaprojektowane jako gwiazda sześcioramienna. Dodatkowo od podnad 130 lat obecny jest na nim transport zbiorowy. Przez wiele lat układ węzła był korygowany, a istniejące zaszłości historyczne coraz bardziej komplikowały ruch i korzystanie z komunikacji miejskiej. Przebudowa miała zmienić ten stan - zaplanowano bowiem m.in. budowę pasów autobusowo-tramwajowych i przystanków zintegrowanych. Przedstawiona w artykule historia i przemiany placu powinny być zatem interesującym przykładem ewolucji węzła komunikacyjnego w przestrzeni miejskiej.
6
100%
PL
W 2001 roku już po raz szósty fachowcy z branży spotkali się na Wystawie Komunikacji Miejskiej, gdzie można było zapoznać się z aktualną ofertą producentów wytwarzających pojazdy, komponenty i systemy informatyczne dla potrzeb transportu zbiorowego. Impreza ta weszła na stałe do kalendarza Międzynarodowych Targów Łódzkich w 1996 roku i jest organizowana wspólnie z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej oraz MPK Łódź sp. z o.o.
PL
W wykładzie przedstawiono wpływ rozwiązań komunikacyjnych na rozwój aglomeracji miejskiej, a następnie odniesiono je do Miasta Stołecznego Warszawy.
PL
Skończy się trwający ponad 2 lata paraliż komunikacyjny Radomia. Najważniejszy wiadukt w mieście, przy ulicy Słowackiego, zostanie odbudowany do końca 1999 roku. Przetarg na te roboty wygrało Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych.
PL
25 marca br. w Gdańsku odbyło się seminarium "Wykorzystanie bioetanolu w komunikacji miejskiej". Seminarium zostało zorganizowane przez Europejskie Centrum Energii Odnawialnej (EC BREC/IBMER) we współpracy ze szwedzką Agencją Energetyczną STEM. W seminarium wzięło udział 60 osób, reprezentujących m.in.: rząd, samorząd, gorzelnie, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej oraz instytucje naukowo-badawcze.
PL
Referat jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu pasażer jest gotów pokryć wyższe koszty związane z poprawą jakości, a w jakiej części trzeba te koszty pokryć z dotacji. Były analizowane: skrócenie dojścia do przystanku, oczekiwania oraz jazdy, uniknięcie zatłoczenia, przesiadki oraz chęć jazdy w pojeździe z niską podłogą. Wyniki badań mogą być także pomocne przy ustalaniu, czy warto różnicować ofertę usługową w komunikacji miejskiej.
EN
This paper is an attempt to find an answer if passenger is ready to share the costs of higher quality or it should be subsided. The following factors have been investigated: shortening access distance to a stop, reducing passenger waiting time and time on vehicle, avoiding overloaded vehicle, as well as preferences for use low floor vehicle. These researches can be also helpful in arrangement if it is worth to offer different service in public transport.
PL
Komunikacja miejska w Radomiu, powstała w latach pięćdziesiątych XX w., opiera się w zasadniczym stopniu na jednym systemie przewozowym, tzn. na autobusach. System ten wprowadzony do obsługi centrum miasta i dzielnic poza centrum (osiedli mieszkaniowych i zakładów pracy) obejmował początkowo kilka linii. Jego efektywność zmniejszała się coraz bardziej w miarę rozwoju przemysłu i zaludnienia miasta.
PL
Efektem partnerstwa miasta ze spółką Kaliskie Linie Autobusowe jest dobra jakość usług komunikacji miejskiej w Kaliszu. Dziennie z usług KLA korzysta około 60 tysięcy pasażerów. Mimo utrzymania cen biletów na poziomie najniższym w kraju, nakłady miasta przeznaczone na komunikację miejską z budżetu spadły z 13,9% wysokości budżetu w 1990 roku do poziomu poniżej 4% obecnie. KLA są dziś jednym z najlepiej zorganizowanych przewoźników komunikacji miejskiej w Polsce.
PL
Strategia rozwoju i finansowania komunikacji miejskiej powinna być dostosowana do realiów gospodarki rynkowej. Pasażera należy traktować jako podmiot działalności gospodarczej, a więc zgodnie z koncepcją merketingu. W marketingowym podejściu do komunikacji miejskiej trzeba jednak uwzględnić specyfikę jej usług, związaną z charakterem użyteczności publicznej
PL
Informacja pasażerska może być pozyskiwana na różne sposoby i w różnych fazach podróży. Można ją więc sklasyfikować jako dostarczaną pasażerowi: przed podróżą (gdy planuje ją jeszcze w domu), na przystanku (gdy oczekuje na środek transportu), w pojeździe (gdy znajduje się wewnątrz środka transportu), na dowolnym etapie podróży (gdy korzysta z nowoczesnych środków lokalizacji i łączności). Niniejszy artykuł dotyczy tylko informacji dostarczanej na pokładzie środka transportu.
DE
Fahrgastinformation kann auf verschiedenen Weise und in verschiedenen Reisephasen erworben werden. Sie ist dem Kunde zugeführt: vor der Reise (wenn er sie noch zu Hause plant), an der Haltestelle (wenn er auf Verkehrsmittel wartet), im Fahrzeug (wenn er im Verkehrsmittel ist), in beliebigem Reisestadium (wenn er modernen Lokalisierungs- und Verbindungsmittel benutzt). Der vorliegende Artikel betrifft nur der Information im Fahrzeug zugeführt.
PL
W artykule omówiono podstawowe typy obsług pasażerów w transporcie zbiorowym. W tradycyjnych systemach środek transportowy przypisany jest do jednej linii komunikacyjnej. Obsługa w obiegach mieszanych dotyczy głównie linii skojarzonych. Są to zazwyczaj linie pojedyńcze w kilku wariantach, bądź dwie linie o zbliżonym przebiegu. Inna koncepcja charakteryzuje obsługę w ramach pakietu linii z dynamicznie tworzonym obiegiem wozów. Zakłada się, że po wykonaniu każdego kursu, następuje decyzja co do dalszego przydziału. Jej celem jest podniesienie niezawodności komunikacji miejskiej.
17
80%
PL
W artykule zaprezentowano możliwości systemu pobierania opłat za przejazdy komunikacja miejską, wykorzystującego kartę elektroniczną, na przykładzie rozwiązań opracowanych w Zakładach Elektroniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G w Mielcu.
18
80%
PL
W artykule podjęto rozważania, dotyczące stosowanych rozwiązań technicznych wykorzystania gazu ziemnego w napędzie autobusów komunikacji miejskiej. Porównano, na przykładzie małego przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej - MPK Sp. z.o.o. w Opocznie - koszty eksploatacji nowych autobusów, zasilanych olejem napędowym i gazem ziemnym oraz autobusów w wieku powyżej 10 lat, w których przeprowadzono naprawę główną. Na tej podstawie dokonano oceny efektywności finansowej trzech wariantów odnowy taboru autobusowego, w tym wariantu uwzględniającego zakup autobusów zasilanych gazem ziemnym.
PL
W niniejszym referacie określono, jakie efekty można uzyskać dzięki racjonalnemu wydzieleniu pasów autobusowych zlokalizowanych przy krawężnikach. Porównano podstawowe parametry czasu przejazdu odcinków międzyprzystankowych bez pasów autobusowych i z pasami - na tej podstawie ukazano korzyści płynące ze stosowania rozwiązań jednoznacznie usprawniających ruch autobusów.
EN
In this paper the effects of rational curb bus lanes separating were defined. There is a comparison of average section running time and its randomness for sections with and without bus lanes. On this basis, the advantages of clear solutions with bus lanes separating were shown.
PL
Intensywny rozwój motoryzacji na świecie po II wojnie światowej spowodował poważne w skutkach zanieczyszczenie powietrza spalinami, szczególnie niebezpieczne w środowiskach miejskich. Producenci pojazdów są zmuszeni do poszukiwania paliw zastępczych, których stosowanie miałoby korzystny wpływ na ekologię. Gaz ziemny, którego podstawowym składnikiem jest metan, jest zaliczany do najważniejszych zastępczych paliw silnikowych.
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.