Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4247

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 213 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  gospodarka odpadami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 213 next fast forward last
PL
Ukarzą czy nie ukarzą? Zapłacimy czy nie zapłacimy? Pomogą czy pozostawią nas samych? - oto pytania stawiane przez wiele osób, które na co dzień zajmują się odpadami. Pytania, które na dobrą sprawę w ogóle nie powinny paść.
PL
Dzisiaj wiemy dobrze, że rozwiązanie problemu właściwego gospodarowania odpadami to zadanie nieporównywalnie bardziej złożone niż np. rozwiązanie problemu zaopatrzenia w wodę czy gospodarowania ściekami. W przypadku odpadów za równoważne należy uznać rozwiązywanie spraw technologiczno-technicznych i legislacyjno-organizacyjnych.
PL
Poezja albo, jak kto woli, liryka to w głównej mierze przedstawianie przeżyć wewnętrznych, a więc, siłą rzeczy, odznaczających się subiektywizmem. Poezja nie uznaje rygorów, sztywności, podporządkowania zasadom. To intuicja, wizja, najczęściej jeszcze niespełniona. To pierwszy krok w stronę postępu.
PL
Od pewnego czasu ścierają się różne poglądy na model gospodarki odpadami w gminie. Niestety, wybór najkorzystniejszego wariantu zależy w głównej mierze od "punktu siedzenia". Wybór systemu gospodarki odpadami stał się swoistym "przeciąganiem liny" firm przygminnych i przedsiębiorców.
PL
W gospodarce odpadami stosuje się do dziś określanie ilości odpadów gromadzonych np. na składowisku czy zbieranych w gminie w metrach sześciennych. Najnowsze standardy także i Unii Europejskiej zalecają podawanie ilości odpadów w kilogramach (tonach). W związku z tym proszę o podanie zasad i ilościowych parametrów przeliczenia wagi odpadów komunalno-bytowych z metrów sześciennych na tony. Jak te przeliczenia wyglądają w różnych grupach odpadów, czy są np. jakieś wartości średnie dla odpadów zmieszanych.
PL
Czytając ustawę o odpadach oraz jej nowelizację (Ustawę z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, DzU nr 28, poz. 145), można odnieść wrażenie, że wymagają one poprawy i doprecyzowania. Oczywiście, wprowadzenie zmiany w danym zakresie ma nieść za sobą eliminację błędów w ustawach obowiązujących. I rzeczywiście tak jest.
PL
Rozpoczęła się VI kadencja Sejmu. Co przyniosą kolejne dni nowych rządów - czas pokaże. Nastała pora podsumowań i rozliczeń, a przede wszystkim wytyczania kierunków działań na przyszłość. Na co szefowie poszczególnych ministerstw, szczególnie rozwoju regionalnego i środowiska, powinni zwrócić uwagę? W którą stronę zdążać, by Polska ustawicznie rozwijała się, ale w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku?
PL
W tym numerze chciałbym kontynuować wątek wyjaśnieniowo-informacyjny w kwestii tych rzekomo okropnych emisji, które miałyby zatruć Nową Hutę i Kraków w momencie uruchomienia instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
PL
Spory nad wyższością wolnej konkurencji nad regulacjami porządkującymi rynek, czy też na odwrót, są codziennością nie tylko dla teoretyków ekonomii. Jednak, podczas gdy spory naukowców mało kogo obchodzą, przedsiębiorcy z branży komunalnej ciężką rękę rynku odczuwają na własnej skórze. A zwłaszcza w kieszeni.
PL
Aluminium jest materiałem znanym i szeroko wykorzystywanym przez człowieka od około 100 lat. Metal ten został odkryty przez duńskiego fizyka Oersteda. W przyrodzie występuje jedynie w formie związków, których głównym źródłem są boksyty. Aluminium jest odporne na czynniki atmosferyczne a na jego powierzchni powstaje cienka warstwa tlenku.
PL
Popularność kompostowania odpadów komunalnych w Polsce wzrasta w szybkim tempie. Z roku na rok przybywa nowych obiektów do przetwarzania odpadów organicznych na "nawóz wysokiej klasy", o czym świadczy zestawienie kompostowni w Polsce zamieszczone w lipcowym wydaniu "Przeglądu Komunalnego". Analiza danych zawartych w zestawieniu wymaga jednak pewnego komentarza, co niniejszym postaram się uczynić.
PL
Rok 1989 i przemiany społeczno-gospodarcze, zrodziły nowe wartości, potrzeby, uwarunkowania i możliwości. Niektóre dawne problemy przestały istnieć, pojawiły się natomiast nowe. Brak pojemników (tak jak przypisany do minionego systemu brak sznurka do snopowiązałek) zniknął, ale pojawił się problem optymalnego ich doboru i wyboru spośród stek ofert producentów. Generalny brak dostępu do materiałów i urządzeń to już bezpowrotna przeszłość, za to można mówić o braku doświadczenia w stosowaniu kryteriów efektywności.
PL
Zmuszeni jesteśmy żyć w zdegradowanym środowisku głównie w wyniku swej własnej działalności, ignorancji i zwykłego niedbalstwa. Stwierdziwszy, że reakcja natury może spowodować poważne skutki (np. klęski żywiołowe jakich doświadczamy), podjęliśmy wysiłki na rzecz ochrony bogactw natury i środowiska poprzez działania prewencyjne i naprawcze, a także narodowe i międzynarodowe programy i przepisy prawne.
PL
22 listopada Sejm odrzucił poprawkę do Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, pozwalającą na przejęcie przez gminę obowiązku usuwania odpadów komunalnych na podstawie uchwały rady gminy. Co zadecydowało o takim potraktowaniu woli gmin - nie wiem. Wiem jednak, że jest to kolejny kruczek w naszym prawie, egzekwujący odpowiedzialność za nie popełnione czyny.
PL
Antoni Niedziałkowski we wrześniowym wydaniu "Przeglądu Komunalnego" pisze o sprawach, które wydają się oczywiste i może dlatego pewnym ugrupowaniom, tak trudno jest je zrozumieć. Zgadzam się w zupełności z tytułem artykułu, że "Nie wszystko złoto co się świeci", ale dodałbym, że niestety oślepiać może. Najgorsze w tym jest to, że ci, którzy podejmują decyzje jakoś się w tych komunalnych sprawach pogubili.
PL
Ostatnie działania rządu RP w zakresie gospodarki odpadami, a zwłaszcza rządowy projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wskazują na pilną konieczność rozwiązania nabrzmiałych problemów gospodarki odpadami.
PL
Dyrektywa Unii Europejskiej 2000/76 o spalaniu odpadów, a w ślad za nią polskie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 20 grudnia 2005 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji wprowadzają jednorodne wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza - m.in. ze wszelkich instalacji spalania odpadów.
PL
Wielość rozmaitych rozstrzygnięć administracyjnych (nie tylko decyzji) wymaganych od posiadacza odpadów może przyprawić o zawrót głowy. Okazuje się przy tym, że niektóre decyzje dotyczące gospodarowania odpadami nieoczekiwanie wyróżniają się pewną cechą wspólną - paradoksalnie w lepszej sytuacji prawnej jest podmiot, który w ogóle ich nie posiada niż podmiot naruszający ich postanowienia.
PL
Dzikie wysypiska śmieci w lasach i przy drogach, spalanie różnego rodzaju odpadów w piecach czy podrzucanie ich w okolice ogólnodostępnych pojemników - taki obraz polskich gmin nie zmieni się, dopóki nie zacznie być przestrzegane prawo. Na szczęście w wielu miejscowościach wypowiedziano wojnę wszystkim, którzy nie realizują ustawowych obowiązków.
first rewind previous Strona / 213 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.