Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 164

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  elektrownie wodne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
PL
Fotowoltaika - spośród wszystkich stosownych w Polsce źródeł energii elektrycznej pod względem wartości mocy zainstalowanej w sposób zdecydowany - wysunęła się w ostatnim czasie na pierwszą pozycję. Niedługo moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych powinna przekroczyć 14 GW, a w przyszłości oczekiwany jest dalszy, równie dynamiczny jej przyrost. Niestety, jeśli chodzi o udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym, to sprawa nie wygląda już tak dobrze, jak mogłoby się wydawać, ponieważ odpowiada ona za niecałe 5% energii elektrycznej wygenerowanej w ciągu całego roku. Autorzy artykułu podejmują próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym może zostać w przyszłości zwiększony w stopniu znaczącym.
PL
W artykule omówiono budowę, zasadę działania prądnic asynchronicznych. Maszyny tego typu, napędzane turbinami wodnymi, są często wykorzystywane w małych elektrowniach wodnych. Cechuje je prosta budowa, niska cena i niezawodne działanie przez wiele lat.
EN
The article presents the construction and the principle of operation of asynchronous electric generators. Machines driven by water turbines are often employed in small hydroelectric power stations. They feature a simple design, Iow cost and can be operated reliably for many years.
6
Content available Elektrownie wodne w Sudetach
100%
PL
Początki budowy zapór i elektrowni wodnych w Sudetach związane są z tworzeniem na początku XX wieku sieci zbiorników wodnych, które miały zabezpieczać przed powodziami. Budowa systemu zabezpieczeń w dolinach rzecznych stała się programem rządowym Rzeszy Niemieckiej po katastrofalnych powodziach z końca XIX wieku. W ramach tego programu, powstała w 1901 roku pierwsza zapora z elektrownią wodną, na rzece Kwisie, w Leśnej. Po niej do wybuchu I wojny światowej powstały jeszcze 4 kolejne w Złotnikach na Kwisie, w Pilchowicach na Bobrze oraz w Lubachowie na Bystrzycy. Dziś te stare niemieckie elektrownie nadal działają. Ale są też nowe, obok zniszczonej w czasie wojny elektrowni Bobrowice III wybudowano w 2008 roku elektrownię wodną Bobrowice IV, która nawet architekturą nawiązuje do innych elektrowni wodnych w rejonie Jeleniej Góry.
Aura
|
1997
|
nr 10
28-29
EN
Switzerland has no deposits of fossil fuels of its own. It has, nevertheless, a huge potential of hydro energy resources and successfully taps them for the benefit of its economy, and without exerting any significant impact on the environment. The author describes the pros and cons of hydro power and gives an account of its role in the Swiss energy sector.
PL
Szwajcaria nie posiada zasobów kopalnych surowców energetycznych. Dysponuje natomiast dużym potencjałem energetycznym wód i w znacznym stopniu wykorzystuje je, z korzyścią dla gospodarki, nie powodując przy tym dużych szkód w środowisku. Autorka opisuje wady i zalety hydroenergetyki oraz rolę jaką spełniała ona w szwajcarskim systemie energetycznym na przestrzeni lat.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.