Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 868

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 44 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dochody
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 44 next fast forward last
EN
Nadmierne nierówności dochodowe obracają się przeciwko wzrostowi gospodarczemu, ale nadal poszukuje się przyczyn tego zjawiska. Dotychczas jednym z najlepiej zrozumianych kanałów, za pośrednictwem którego takie oddziaływanie się odbywa, jest niedoinwestowanie kapitału ludzkiego wynikające z tak zwanych niedoskonałości rynku kredytowego. Interakcja ta nabiera jednak szczególnego znaczenia w świetle jednolitej teorii wzrostu gospodarczego. Okazuje się bowiem, że wraz ze wzrostem poziomu rozwoju gospodarki, rośnie także negatywny wpływ nierówności.
4
Content available remote Dochody i wydatki samorządu terytorialnego w Republice Irlandii
80%
PL
W artykule scharakteryzowano dochody i wydatki jednostek samorządu terytorialnego w Republice Irlandii. Przedstawiono ewolucję tego systemu na tle organizacji funkcjonowania tych jednostek w tym kraju od połowy lat 70. XX wieku. Przede wszystkim omówiono źródła dochodów funkcjonującego tam samorządu terytorialnego oraz ich strukturę w podziale na dochody o charakterze własnym i transfery z budżetu państwa. Scharakteryzowano również kierunki wydatkowania tam środków budżetowych, w szczególności wydatków o charakterze bieżącym. W rezultacie wskazano główne czynniki, które zdeterminowały funkcjonujący tam obecnie system dochodów i wydatków samorządu terytorialnego Republice Irlandii. dochody, wydatki,
PL
W artykule scharakteryzowano problematykę stabilności dochodów jst w Polsce z tytułu ich udziału we wpływach z PIT. Przedstawiono problematykę stabilności tego źródła dochodów samorządu terytorialnego oraz modyfikacje tych udziałów od momentu reaktywowania w Polsce samorządu gminnego. W konsekwencji zbadano znaczenie tych środków w kontekście kształtowania się dochodów ogółem i dochodów własnych jst na tle uwarunkowań makrśkonomicznych, fiskalnych i organizacji funkcjonowania samorządu terytorialnego w kraju. Przedstawiono także zmienności PIT w budżetach jst w Polsce według typów tych jednostek.
18
Content available remote Podatki i opłaty lokalne jako instrumenty zasilania budżetów gmin
80%
PL
Główny ciężar zaspokajania potrzeb społeczności lokalnej należy do gmin. Muszą one jednak dysponować odpowiednim poziomem środków publicznych. Jednym z instrumentów oddziaływania przez gminy na wielkość dochodów są podatki i opłaty lokalne. Celem artykułu jest wskazanie roli podatków i opłat lokalnych w zasilaniu budżetów gmin w Polsce. W szczególności chodzi o przedstawienie ich wydajności fiskalnej oraz konsekwencji wykorzystania przez te jednostki władztwa podatkowego. W pierwszej części artykułu przedstawiono kompetencje organów gmin w kształtowaniu konstrukcji podatków i opłat lokalnych. W drugiej części zaprezentowano rolę podatków lokalnych w budżetach gmin oraz skutki przyznania preferencji podatkowych.
first rewind previous Strona / 44 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.