Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 245

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  biogazownie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest określenie potencjału produkcji biogazu rolniczego w poszczególnych powiatach województwa zachodniopomorskiego oraz możliwości jego wykorzystania. Do badań użyto danych pochodzących z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za rok 2011, dotyczących liczby gospodarstw rolnych w poszczególnych gminach spełniających określone kryteria. Stwierdzono, że najkorzystniejsze warunki do budowy biogazowni rolniczych występują na terenie województwa zachodniopomorskiego. W województwie lubuskim warunki te są na niższym poziomie (w szczególności w zachodniej części tego województwa). Obecnie w województwie zachodniopomorskim funkcjonuje 6 biogazowni rolniczych, a w województwie lubuskim 3.
EN
The aim of this article is to determine the production potential of agricultural biogas in various districts of Zachodniopomorskie Province and possibilities of its use. The research used data from the Agency for Restructuring and Modernisation of Agriculture for 2011, concerning the number of farms in various communes that meet certain criteria. It has been found that the most favourable conditions for the construction of biogas plants have been observed in Zachodnipomorskie Province. In the region of the Lubuskie Province these conditions are on the lower level, particularly in the western part of the province. Currently, six agricultural biogas plants operate in Zachodniopomorskie Province and three in Lubuskie Province.
PL
Omówione w artykule instalacje biogazowe bazują na beztlenowej fermentacji metanowej odpadów z kukurydzy, słomy, trawy, gnojowicy itp. Odpady rozkładane są na proste związki chemiczne, których znaczna część przetwarzana jest na biogaz.
PL
Rok 2022 można podsumować jednym słowem - niepewność. Czy zimą będzie czym palić w piecach, czy wystąpią przerwy w dostawie energii, jak przygotować się na blackout…? Co wspólnego z bezpieczeństwem energetycznym mają odpady?
PL
Jednym z rozwiązań w obszarze zielonej transformacji energetycznej, która może stanowić część składową gospodarki o obiegu zamkniętym, jest budowanie komunalnych biogazowni.
5
Content available remote Biogazownie rolnicze : bariery rozwoju
80%
PL
Jednym ze sposobów uzyskania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii są biogazownie. Dzięki wykorzystaniu odpadów, nie tylko rolniczych, i beztlenowej fermentacji uzyskuje się biogaz, który może być wykorzystany do produkcji metanu. Biogazownie jak każde urządzenia techniczne narażone są na różnego rodzaju zagrożenia, w szczególności na wybuchy metanu. Celem artykułu jest ocena ryzyka eksploatacji biogazowni na potrzeby objęcia ich ochroną ubezpieczeniową. W artykule przedstawiamy stan biogazowni w Polsce i najbliższe perspektywy ich rozwoju. Wskazujemy zakres i warunki ubezpieczenia biogazowni od wybranych zdarzeń losowych. W artykule podajemy próby oszacowania sumy ubezpieczenia, a także rodzaje i częstości szkód, jakie mogą powstać w czasie eksploatacji biogazowni.
PL
Wytwórczość biogazu z odnawialnych surowców, stała się w relatywnie krótkim czasie jedną z najbardziej obiecujących oraz atrakcyjnych dróg pozyskiwania nośnika energii, który przyczynia się do ochrony klimatu między innymi przez fakt, że nie emituje CO2 do atmosfery. W dodatku wykazuje w stosunku do innych klasycznych odnawialnych nośników energii, takich jak wiatr czy promieniowanie słoneczne tą zaletę, że można jego produkcję objąć planem (harmonogramem) wytwórczym i to w sprzężeniu z różnorakimi technologiami stosowanymi tak w energetyce, jak i w gospodarce światowej.
PL
Przedstawiono niekonwencjonalne źródła energii i ich podział oraz podano koszt 1 kWh energii elektrycznej w porównaniu do różnych sposobów jej pozyskania. W szczególności opisano sposoby uzyskania energii elektrycznej za pomocą kolektorów słonecznych, siłowni wiatrowych oraz biogazowni.
EN
Nonconventional energy sources, their division and cost of 1 kWh of electric energy depending on this different gaining ways are presented. Particular electric energy gaining ways by means of solar collectors, wind and biogaseous power plants are described.
RU
Раццматрибаются неконбенциональные ицточники энергии и их делехие, а также прибодитця остоимостъ I квч электроэнергии в сравнении способов ее приобретения. В частности описываются способы приобретения электроэнергии с помощью солхечных коллекторов, ветросиловых и биогазовых установок. 45
EN
In the last decade occurred significant progress in controlling processes of producing biogas, costs of handling biogas installations decreased, their efficiency increased, power range broadened. Technologies connected with working of small biogas plants (up to about 50 kW), using not standardised biomass and featuring moderate efficiency, are widely known, commonly used and available on the basis of BAT.
PL
Technologie związane z działaniem małych biogazowi (do 50 kW), wykorzystujących niestandaryzowaną biomasę i charakteryzujących się umiarkowaną sprawnością, są ogólnie znane, powszechnie stosowane i dostępne na zasadzie BAT. Celowość i konieczność budowy biogazowni w Polsce jest bezdyskusyjna, jednak w Polsce technologie biogazowe napotykają na wszystkie charakterystyczne bariery towarzyszące nowym rozwiązaniom technicznym. W artykule przedstawiono główne bariery natury technologicznej, prawnej i organizacyjnej związane z budową biogazowni oraz podjęto próbę wskazania sposobów ich likwidacji.
17
Content available Biogaz jako paliwo okrętowe
70%
PL
Współczesne duże statki pasażerskie typu cruiser zabierają na pokład nawet ponad 6000 pasażerów. Wiąże się to koniecznością obróbki na statku ogromnej ilości ścieków i odpadów organicznych. Sposób postępowania ze ściekami i śmieciami dokładnie określa konwencja MARPOL w załącznikach IV i V. Ogólnie ścieki i odpadki mogą być gromadzone na statku i później zdawane na lądzie do dalszej obróbki. Mogą być także obrabiane na statku i odprowadzane po oczyszczeniu do wody w określonych rejonach pływania statku dzięki czemu unika się ich gromadzenia. Odpadki organiczne i ścieki stanowią jednak bardzo cenne źródło biomasy, która może być wykorzystana na cele energetyczne, w szczególności do produkcji biogazu. Biogaz może być produkowany na lądzie w instalacjach portowych ze zdawanych przez statki odpadów organicznych i ścieków bądź perspektywicznie, bezpośrednio na statku w kompaktowych biogazowniach. Niektóre z nowo budowanych statków pasażerskich zasilane są skroplonym gazem ziemnym (LNG) a więc możliwe jest jego zastąpienie biogennym odpowiednikiem tj. biometanem, będącym głównym składnikiem biogazu.W przypadku produkcji gazu już na statku możliwe będzie zwiększanie zapasu paliwa bez zawijania do portu. Aktualnie na świecie prowadzone są prace mające na celu opracowanie biogazowni na duże statki pasażerskie W artykule przedstawiono zagadnienia związane z koncepcją rozwiązania i ocenę korzyści wynikających z instalowania biogazowni na statkach pasażerskich.
PL
W pracy określono koszty zagospodarowania pulpy pofermentacyjnej z biogazowni metodą odzysku R10 (do celów nawozowych w rolnictwie). Stwierdzono, że ze względu na obecną klasyfikację pofermentu jako potencjalnie niebezpiecznego odpadu (jak np. osadów ściekowych) koszty analiz glebowych mogą być nawet wyższe niż samego rozwożenia pulpy. Omówiono bardzo istotne zmiany dotyczące zmniejszenia kosztów zagospodarowania pofermentu wg projektu zmiany ustawy o nawozach i nawożeniu. Zmiany te nie będą jednak dotyczyć biogazowni odpadowych.
EN
The study defines the management costs of digested pulp from biogas plant with usage of recovery method R10 (for manurial purposes in agriculture). It has been stated that because of present digestate classification as a waste potentially dangerous for environment (i.e. sewage sludge) the costs of soil analysis can be higher than costs of pulp transportation. Very important changes concerning cost decrease of digestate management according to the modification project of the law about fertilizers and fertilization have been discussed. However these changes will not refer to the waste biogas plants.
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.