Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Opisano wykorzystanie pakietu MATLAB/SIMULINK z przybornikiem Real Time Workshop do wspomagania projektowania adptacyjnego układu regulacji. Określono rozmyty związek między wartościami parametrów regulatora, a wartością wybranego parametru obiektu. Opisano oprogramowanie Fuzzy Control++ firmy SIEMENS.
EN
The article presents the use of MATLAB/SIMULINK with Real Time Define of fuzzy conjunction of controller parameters values and a value of object selected parameter. The Fuzzy Control++ software of SIEMENS company was described.
PL
Rozwiązując zadanie regulacji, automatyk powinien przede wszystkim sporządzić odpowiedni opis obiektu. Szuka często matematycznego modelu zjawisk w nim zachodzących, tzn. takiego układu zależności, którego rozwiązanie dawałoby wyniki lub prognozy zgodne z obserwacjami. Gdy rozważymy własności statyczne i dynamiczne obiektu, to okaże się, że posiada on określoną wielkość wejściową i wyjściową i może być np. scharakteryzowany transmitancją operatorową, odzwierciedlającą jego pełną charakterystykę dynamiczną. Proces identyfikowania obiektu powinien więc polegać w praktyce na obserwacji zmian sygnału wyjściowego, który jest odpowiedzią obiektu na wymuszenie, np. funkcją skokową podaną na jego wejście. Otrzymany w ten sposób model wystarcza w praktyce do opracowania układu sterowania automatycznego i wyznaczenia nastaw regulatora znajdującego się w pętli z badanym obiektem.
PL
Inwestując w budowę domu energooszczędnego dąży się do minimalizacji kosztów energii poprzez zwiększanie izolacyjności przegród budowlanych oraz wykorzystując tanie, nie zawsze ekologiczne, źródła energii. Pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych coraz więcej inwestorów wybiera instalację z pompą ciepła. Nie jest to jednak jedyny sposób pozyskiwania taniej energii. Drugim sposobem, dużo tańszym inwestycyjnie i jeszcze tańszym eksploatacyjnie jest wykorzystanie gruntowych wymienników ciepła (GWC) do podgrzewania lub chłodzenia powietrza wentylacyjnego. Decydując się na GWC również poddaje się analizie opłacalność odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego. W artykule przedstawiono realizację takiego rozwiązania w budynku wyposażonym w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperatorem współpracującym z GWC.
PL
Postęp w budownictwie powoduje sukcesywne ograniczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, co pozwala na korzystanie z odnawialnych źródeł energii w postaci źródeł monowalentnych. W klimacie środkowoeuropejskim uzasadnione ekonomicznie jest wykorzystanie za pomocą pompy ciepła energii słonecznej zakumulowanej w ziemi. W artykule opisano takie rozwiązanie w domu energooszczędnym i inteligentnym. Budynek jest wyposażony w mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.