Artykuł przedstawia istotę, zadania oraz okoliczności stosowania interwencji kryzysowej. Wskazuje na przyczyny występowania kryzysu u jednostki lub grupy osób, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z własnymi problemami i wymagają wsparcia specjalistycznego. W szczególny sposób wymienia osoby, które spośród całego społeczeństwa są najbardziej narażone na występowanie w ich życiu kryzysów wymykających się spod kontroli. Na zakończenie autor przedstawia wybrane modele interwencji kryzysowych.
EN
The article presents the assumptions and main ideas of crisis intervention. It indicates why individuals or a group of people experience a crisis, and why they are not able to deal with their problems independently and require professional support. Moreover, it identifies the most vulnerable persons in the society to psychological crises, which get out of control. In conclusion, the author demonstrates some models of crisis intervention.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Artykuł przedstawia budowę amerykańskiego systemu HAARP, oficjalnie uznawanego za program zajmujący się badaniem jonosfery, a także wiążący się z nim problem określenia rzeczywistych sposobów wykorzystywania projektu, który przez swych badaczy jest uznawany za cywilny, mimo iż w badaniach nad nim uczestniczą Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Istnieje obawa, że urządzenie może zostać wykorzystane w przyszłości w celach militarnych, jako broń XXI wieku. Jednocześnie ukazane zostają inne możliwości zastosowania wytwarzanych fal elektromagnetycznych, m.in. do ingerowania w poszczególne warstwy atmosfery, prześwietlania ziemi czy zakłócania komunikacji radiowej, a także negatywny wpływ tych działań na ludzi i ich otoczenie.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Artykuł opisuje postępujące zjawisko wzmożonego zbrojenia przestrzeni kosmicznej, głównie za sprawą światowych mocarstw, takich jak Federacja Rosyjska, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej czy Chińska Republika Ludowa. Ukazane zostają działania tych państw, związane z eksploracją kosmosu, ukierunkowane na rozwój technologii militarnych, które w coraz to większym stopniu mogą wpływać na prowadzone przez wojsko operacje, przede wszystkim poprzez wykorzystanie złożonych systemów satelitarnych. Przedstawiona zostaje również geneza zjawiska militaryzacji przestrzeni kosmicznej, a także związane z nią akty prawne, składające się na międzynarodowe prawo kosmiczne.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.