Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2020
|
tom Nr 1 (106)
32-39
PL
Wiele oczyszczalni zgłasza problem tworzenia się piany i kożucha na powierzchni reaktorów biologicznych oraz flotacji osadu w osadnikach wtórnych. Jedną z przyczyn pojawienia się tego problemu technologicznego jest proliferacja promieniowców. Jest to grupa bakterii Gram dodatnich umownie nazywana „Nocardiopodobnymi Actinomycetes”, obejmująca wiele gatunków o podobnej morfologii (Nocardia amarae, Nocardia pinensis, Rhodococcus Gordona, Skermania).
|
2022
|
tom Nr 2
60--63
PL
Oczyszczanie ścieków przemysłowych, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, jest nie lada wyzwaniem. Stosowanie tradycyjnych technologii nie zawsze pozwala uzyskać jakość ścieków zgodną z obowiązującym prawem. W związku z tym trwają prace nad poszukiwaniem dodatkowych narzędzi umożliwiających polepszenie prowadzonych procesów oczyszczania.
PL
Pojawienie się piany na powierzchni reaktorów biologicznych jest zjawiskiem dość częstym i kłopotliwym, ponieważ wiąże się ono z wieloma problemami eksploatacyjnymi. Wraz z pęcherzykami gazu dochodzi do wynoszenia biomasy na powierzchnię, głównie komory napowietrzania, ale nie tylko.
|
|
tom Nr 1 (112)
38-42
PL
Zjawisko występowania piany i kożucha na powierzchni reaktorów biologicznych może być spowodowane przez obecność w osadzie czynnym promieniowców. Jak pokazują doświadczenia na wielu oczyszczalniach, zalecane standardowe metody, np. utrzymywanie niskiego stężenia osadu, mogą okazać się niewystarczające. Również najpowszechniej stosowana w tym celu aplikacja jonów glinu może być nieskuteczna, ponieważ dekontaminacja bakterii następuje tylko w osadzie czynnym. Zabieg ten nie ma już realnego wpływu na komórki nagromadzone w kożuchu. Przy zastosowaniu innych metod, jak np. środki antypienne, efekt jest tylko chwilowy, a towarzyszący dozowaniu tych produktów spadek tlenu niekorzystnie wpływa na aktywność biocenozy osadu czynnego.
|
|
tom Nr 2 (113)
40-43
PL
Typ 021N jest jednym z najczęściej występujących bakterii nitkowatych wywołujących pęcznienie osadu czynnego w Europie [ Jenkins i in. 2004; Martins i in. 2004]. Mimo to informacji o jego preferencjach środowiskowych jest niewiele. Jednym z powodów jest fakt, że w obrębie typu 021N występują różne szczepy [ Martins i in. 2004; Nielsen i in. 1998]. Aby je rozróżnić konieczna jest analiza sekwencji rybosomalnego RNA. Znane są również doniesienia związane z odmienną przeżywalnością omawianego typu, po zastosowaniu różnych środków chemicznych.
PL
Zjawisko utrudnionej sedymentacji osadu czynnego może występować stale bądź okresowo. Ważne jest, aby odpowiednio zweryfikować przyczynę powstania problemu i wykorzystać dostępne na rynku narzędzia w celu szybkiej interwencji. Zastosowanie preparatu DuoBent pozwala skutecznie optymalizować procesy oczyszczania ścieków nawet w przypadku dużego napływu ścieków przemysłowych na oczyszczalnię.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.