Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Nie pozwól, aby dobry kryzys się zmarnował”, mówił jeden z najwybitniejszych polityków XX wieku, Winston Churchill. Niezależnie od tego, jak nazwiemy aktualną sytuację gospodarczą i geopolityczną i czy używać będziemy wobec niej słowa kryzys, czy też bardziej wyszukanych pojęć jak „czarny łabędź” lub „szary nosorożec”, bądź nawet „czerwony smok” lub „biały niedźwiedź: nie ulega wątpliwości, że ostatnie lata całkowicie odmieniły polski rynek logistyki e-commerce.
PL
Ostatni raport Izby Gospodarki Elektronicznej zatytułowany „Co (u)gryzie e-commerce” donosi, że poziom rynku przebił już okrągłą sumę 100 mld zł. Z kolei z analizy „Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce” przeprowadzonej przez PwC wynika, że w 2026 r. wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł. Oznacza to średnioroczny wzrost o 12%.
PL
Choć na pozór może się wydawać, że kluczowo kosztowne dla całej logistyki są przede wszystkim procesy zaopatrzenia, magazynowania, kompletacji, usług kreujących wartość dodaną, czy też zarządzania zwrotami, to właśnie ostatnia mila stanowi ból głowy ze względu na fakt, że odpowiada za co najmniej 50% wszystkich kosztów poniesionych w ramach łańcucha dostaw. Jak te koszty zoptymalizować? Jedną z takich możliwości jest zaproponowanie dostaw do automatu paczkowego, która jest nie tylko tańsza, ale i znacznie bardziej ekologiczna. Dostawa przesyłki do maszyny paczkowej to najczęściej wybierana forma dostawy w Polsce. Krajowy rynek jest na tym polu absolutnym wyjątkiem w Europie. Według raportu „E-Commerce w Polsce 2020”, przygotowanego przez Gemius, aż 61% kupujących przez Internet korzysta właśnie z takiej formy dostawy. Dopiero na drugim miejscu znalazła się dostawa kurierem bezpośrednio do domu lub pracy. Nie ulega wątpliwości, że warto przyjrzeć się temu fenomenowi i sprawdzić, dlaczego właśnie ta forma dostawy jest tak popularna.
PL
Ponad miesiąc temu Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpoczęła się wojna, która mieć będzie zapewne brzemienne w skutkach konsekwencje nie tylko dla Ukrainy, ale i całego świata. Możliwy kryzys związany z eksportem zbóż, został poprzedzony istniejącymi już problemami z dostępem do stali i wyrobów gorącowalcownych.
PL
Automatyzacja procesów to niezbędny element dzisiejszej logistyki. Automatyzacja magazynów przeszła długą drogę, od stosowania prymitywnych automatycznych systemów składowania i pobierania towarów do różnych kombinacji zaawansowanych systemów technologicznych.
PL
Pojęcie e-commerce znane jest chyba wszystkim polskim konsumentom. Prawie 75% internautów dokonało już przynajmniej raz zakupów w sieci. Wielu z nas nie wyobraża sobie poświęcania kilku godzin na wędrowanie po galeriach handlowych i woli złożyć szybkie oraz wygodne zamówienie przez internet. Coraz częściej jednak, oprócz e-commerce, spotykamy się w elektronicznym kanale sprzedaży z pojęciem re-commerce. Co dokładnie ono oznacza?
PL
Kiedy w 1984 roku, 74-letnia Brytyjka, Jane Snowball wybierała za pomocą pilota marga-rynę, jajka i płatki śniadaniowe, składając tym samym pierwsze zdalne zamówienie (trzeba jednak przyznać, że na ekranie telewizora i poprzez telegazetę), nikt chyba nie spodziewał się, że niespełna 40 lat później o telegazecie słyszeć będą już tylko koneserzy instrukcji obsługi telewizorów, a zamówienia składać będziemy również przez telefony komórkowe, którymi je przy okazji opłacimy, a nawet otworzymy skrytkę w aparacie paczkowym. Mało tego – zamówienie takie będzie w dużej części przeprocesowane w magazynie przez roboty, które w dodatku pracować będą w pełnej symbiozie z ludźmi. Wszystko po to, aby dostarczyć je tak szybko, jak to możliwe i w jak najlepszym stanie.
PL
Łańcuchy dostaw podlegają nieustannej ewolucji związanej zarówno z globalnymi trendami rynkowymi, wdrażaniem innowacji, jak i zjawiskami określanymi przez jednych jako czarny łabędź, a przez innych jako szary nosorożec. Nie bez znaczenia pozostają również postawy konsumentów, ich preferencje oraz konkurencja powodujące, że usprawnienia, o których mogliśmy jeszcze niedawno czytać w kontekście możliwych do wdrożenia w okresie kilku lat, są z nami na dobre już teraz. Jak logistyka retailu i e-commerce zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat i miesięcy? Czy omnichannel to wciąż buzzword, czy istniejąca już faktycznie wielokanałowość, i czy na tym kończy się rozwój udogodnień dla klienta, czy może rynek przynosi nam coś jeszcze?
PL
Bariery to nieodzowny element logistycznych wyzwań. Zarządzanie łańcuchem dostaw, optymalizacja procesów magazynowych, logistyka zwrotów, czy problem ostatniej mili to codzienne wyzwania, z którymi zmagają się logistycy na całym świecie. Praca na „żywym organizmie”, ewoluujące zwyczaje zakupowe klientów i popyt, który – szczególnie w e-commerce – niełatwo jest zaprognozować sprawia, że bariery mogą stać się pewnego rodzaju przyczyną głębszych, pozytywnych zmian i punktem przełomowym w rozwoju wielu firm. Jakie mogą to być bariery? Przeróżne. Chciałbym jednak skupić się na tej w ostatnim czasie najważniejszej, a mianowicie barierze czasu, która staje się coraz ważniejsza w logistyce, szczególnie w obsłudze sieci logistycznej e-commerce i klientów dokonujących zakupów w tym właśnie kanale sprzedaży.
PL
Szary nosorożec w gospodarce to pojęcie, którego używa się aby scharakteryzować wysoce prawdopodobne i mocno wpływowe, ale zaniedbane zagrożenia rynkowe, ekonomiczne i społeczne.Termin ten ma już ponad 10 lat, gdyż użyty został po raz pierwszy podczas Forum Ekonomicznego w Davos. Od tego czasu używa się go często naprzemiennie z okresleniem "czarny Łabędź" opisującym z kolei zjawiska, których nie można przewidzieć i które również wywołują znaczące skutki, a po ich wystąpieniu mamy często tendencję do szukania prostych wyjaśnień ich pojawienia się.
PL
Jeszcze kilka lat temu transport w logistyce ograniczał się w praktyce do dosyć prostej koncepcji transportu ciężarowego, który poruszał się po drogach, wioząc na sobie palety. Przyjęcie towaru do magazynu i jego wydanie odbywało się według schematu, zwanego przez wielu „paleta weszła – paleta wyszła”. Po przyjęciu wózki widłowe odwoziły palety do regałów paletowych, a po wywołaniu zamówienia pobierały je z regałów i odwoziły do rampy. Dopiero dynamiczny rozwój handlu internetowego, rozwój omnichannel, a także modyfikacja jednostki zamówieniowej z poziomu palety do sztuki spowodowały, że transport musi nadążyć za zmianami w logistyce i rosnącymi oczekiwaniami klientów. Ponadto nie tylko w drodze do i z magazynu mamy do czynienia z transportem. Sam magazyn to teraz miejsce, w którym instalujemy niekiedy kilometry przenośników, sortery połączone ze stacjami pakującymi, sortery rozdzielające gotowe już paczki na poszczególne destynacje, a także autonomiczne roboty kompletujące i coboty, które pracują razem z ludźmi. Możemy sobie wyobrazić, że transport przyszłości, to bezosobowe przemieszczanie się towarów, począwszy od dostaw, aż po dostawę do klienta końcowego. Jak to możliwe? Spróbujmy odwzorować łańcuch dostaw w przyszłości (rys. 1.)
PL
Szeroko pojęta branża fashion & shoes podlega coraz większym przeobrażeniom. Niebagatelny wpływ miała na to oczywiście pandemia, okres zamknięcia sklepów stacjonarnych i zmiana trybu życia wielu z nas, który polegał chociażby na pracy z domu w ubraniach, którym daleko - do standardu smart casual. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2020 roku aż 61,3 % sprzedaży w grupie tekstyliów, odzieży i obuwia dokonywane było przez internet. Póżniej oczywiście udział ten stopniowo malał, po czterech miesącach do poziomu 15,7% (sierpień 2020), niemniej jednak dwa lata temu w listopadzie, gdzie sklepy w galeriach były zamknięte, ponownie wzrósł, osiagając wartość 35, 4%.
PL
D2C jako nowy trend e-commerce. Znajduje on coraz większe grono zainteresowanych i wykorzystujących ten typ relacji w praktyce. Oznacza on pominięcie dystrybutorów, pośredników i innch podmiotów zewnętrznych, które zazwyczaj biorą udział w ścieżce sprzedaży, zakupu i zwrotu towaru oraz zastąpienie ich własnymi kanałami dsytrybucji i sprzedaży, oczywiście za wyjątkiem firm z branzy CEP (courier express parcel), które pomagają w transferze towarów pomiędzy producentem a klientem ostatecznym.
PL
Nowoczesne, zautomatyzaowane magazyny, zaprojektowane z ujęciem kilkudziesięciu kilometrów przenośników, automatcznych sorterów, robotów kompletujących i maszyn tworzących gotowe do wysyłki ładunki paletowe, są coraz częstszym krajobrazem również polskich parków logistycznych.
PL
Choć na pozór może się wydawać, iż pod kątem logistyki i jej kosztów kluczowe są przede wszystkim procesy zaopatrzenia, magazynowania kompletacji, usług kreujących wartość dodaną czy zarządzania zwrotami, to właśnie ostatnia mila odpowiada za co najmniej 50% wszystkich kosztów poniesionych w ramach łańcucha dostaw. Coraz częściej mówi się nawet, że ostatnia mila to nowy retail. Spróbujmy więc przeanalizować pokrótce jej najciekawsze perspektywy i nowatorskie sposoby dostawy.
PL
Kto wie, może wkrótce łańcuch dostaw będzie miał kształt bezosobowego cyklu czynności rozpoczynającego się od dostawy towaru autonomicznym pojazdem do magazynu, w którym roboty kognitywne skompletują zamówienie, nowoczesne sortery odpowiednio je przekierują, a dron dostarczy nam paczkę do bagażnika samochodu, wykorzystując jednorazowy kod dostępu.
PL
W ślad za dynamicznym rozwojem e-commerce nie nadążył rozwój infrastruktury miejskiej. W każdym aspekcie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.