Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Przez pracę na wysokości, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), rozumie się pracę, która jest wykonywana co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi.
PL
W artykule określono jak powinien funkcjonować efektywny zintegrowany system gospodarki odpadami komunalnymi – od momentu powstawania odpadów, poprzez gromadzenie, transport, przetwórstwo, unieszkodliwianie i maksymalne zmniejszanie pozostałości balastowych. Na tym przykładzie scharakteryzowano system gospodarki odpadami wdrożony w Austrii oraz przedstawiono wymagania dla pozostałości balastowych, które mogą być deponowane na austriackich składowiskach odpadów. Scharakteryzowano także austriackie wymagania emisyjne, jakie musi spełniać instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Na tle tych wymagań omówiono, jakimi uwarunkowaniami należy się kierować przy opracowywaniu technologii mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów „pozostałych” (balastowych), aby spełnione zostały zarówno austriackie wymagania emisyjne dla instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, jak i osiągnięty został zadowalający efekt przetwarzania odpadów balastowych dopuszczający zdeponowanie tych odpadów na składowisku.
EN
The article sets out how it should function effectively integrated municipal waste management system – from the moment of generation of waste, through the collection, transport, processing, disposal and maximum reduction of residual ballast. Waste management system implemented in Austria and the requirements for residual ballast, which can be deposited in the Austrian landfills were characterized. Austrian emission requirements to be fulfilled by installation a mechanical-biological waste treatment are also presented. On a background of these requirements is discussed which conditions should be considered in the development of technology of mechanicalbiological treatment of „other” waste (ballast) to have been complied with Austrian emission requirements for the installation of mechanical-biological treatment, as well as the achievement of a satisfactory effect of ballast waste processing allowing the deposit it in the landfill.
PL
Spalarnia odpadów komunalnych w Dürnrohr to największy w Dolnej Austrii plac budowy, obejmujący 8,5 ha. Już z daleka widać rusztowania, za którymi rosną olbrzymie betonowe mury. Nad placem majestatycznie poruszają się cztery dźwigi, budujące największy zakład termicznej utylizacji odpadów na terenie Austrii. Czasu pozostało niewiele, bowiem instalacja ma rozpocząć wstępne próby już w marcu 2003 r.! Ten najnowocześniejszy w Europie zakład ma termicznie przerabiać 300 tys. ton odpadów rocznie.
PL
Antoni Niedziałkowski we wrześniowym wydaniu "Przeglądu Komunalnego" pisze o sprawach, które wydają się oczywiste i może dlatego pewnym ugrupowaniom, tak trudno jest je zrozumieć. Zgadzam się w zupełności z tytułem artykułu, że "Nie wszystko złoto co się świeci", ale dodałbym, że niestety oślepiać może. Najgorsze w tym jest to, że ci, którzy podejmują decyzje jakoś się w tych komunalnych sprawach pogubili.
PL
Nareszcie pojawia się krytyczne spojrzenie nawołujące do opamiętania i działania zgodnego z etyką zawodową. Najlepszym tego przykładem są artykuły "Etyka zawodowa" Wojciecha Janki i "KIGO w Słubicach" Roberta Lubeckiego (PK 5/2004). Nawoływania te nie powinny odnosić się tylko do branży komunalnej.
PL
O nieobecnych na rynku komunalnym nie powinno mówić się źle, ale nie można dopuszczać, aby dalej brnięto w błędy popełnione w przeszłości przez nieistniejące już dzisiaj organizacje projektowo-wykonawcze. Błędna filozofia technologiczna firm projektujących zakłady utylizacji, polegała i nadal polega na forsowaniu nieselektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Według takich oferentów, możliwe jest mechaniczne rozdzielenie odpadów zmieszanych na zakładane frakcje i ich wielkości. Jednocześnie zapewnia się inwestora o możliwościach osiągnięcia znaczących korzyści ekologicznych i ekonomicznych przy zastosowaniu takiego systemu.
PL
Pytanie to nasuwa się po obserwacji tego, jak z gospodarką odpadami radzą sobie w innych krajach unijnych i nie tylko. A że praktycznie tylko nam ucieka czas, to warto zapoznawać się z osiągnięciami i problemami innych, aby łatwiej i szybciej przyszło nam dogonić, jeżeli nie czołówkę, to chociaż komunalny peleton.
PL
Wszystkim, którzy tak licznie przyjeżdżali z firmą Abrys do Austrii, znane są perypetie związane ze składowiskiem odpadów w południowej części Dolnej Austrii, usytuowanym w pobliżu miasta Wiener Neustadt na wschód od Theresienfeld. Sądzę, że opisane niżej zdarzenie pozwoli na wyciągnięcie w Polsce odpowiednich wniosków i zapobieżenie znanej prawdzie, że ci od odpadów mogą być mądrzy dopiero po szkodzie.
PL
Edukacja czy samokształcenie? Oto pytanie, które w kwietniowym wydaniu "Przeglądu Komunalnego" postawił Antoni Niedziałkowski. Autor daje odpowiedź, jak być powinno, ale jak sam stwierdza z realizacją jest różnie. Skąd te problemy? Czy jest to tylko brak środków finansowych w gminach czy niska świadomość społeczeństwa? Patrząc na inwestycje ekologiczne powstające w ostatnim okresie można przyjąć tezę, że z finansami nie jest tak źle, ale zapoznając się w tym samym numerze PK z tekstem "Od redaktora", nasuwa się pytanie, czy są one wykorzystywane dla właściwych rozwiązań technologicznych.
PL
Wiedeń stawia na dalszą rozbudowę termicznej utylizacji tzw. odpadów pozostałych. Metropolia wiedeńska znana jest nie tylko z katedry, rozrywek kulturalnych, Kalembergu i Grinzingu, ale również z bardzo dobrze zorganizowanej gospodarki odpadami komunalnymi. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia jest termiczna utylizacja odpadów, prowadzana w dwóch spalarniach odpadów - w Spittelau i Flötzersteig.
PL
M-U-T oferuje M-U-T Kyberferm® pozwalający na optymalną realizację prowadzenia instalacji kompostowania. Realizacja tego przedsięwzięcia opiera się na elastycznej technice pozwalającej na dostosowanie jej do zmieniających się warunków technologicznego prowadzenia procesu kompostowania biologicznych odpadów komunalnych i obróbki tzw. odpadów pozostałych.
PL
"Stare" państwa członkowskie UE, ustalając dla Polski (poprzez Traktat Akcesyjny) nowe prawo odpadowe - widocznie nie brały pod uwagę naszej historycznej przeszłości. A przecież wywarła ona na naszej psychice piętno traktowania praw i obowiązków ustalanych zarówno przez własne, jak i obce rządy (w tym przypadku przez UE) jako coś, co trzeba omijać, obchodzić i robić wszystko, aby ich realizacja stawała się skomplikowana bądź wręcz niewykonalna.
PL
Artykuły Antoniego Niedziałkowskiego pobudzają do refleksji i reakcji i to chyba zamierzenie autora. Dotyczy to również artykułu zamieszczonego w listopadowym numerze "Przeglądu Komunalnego" pt.: "Nie wszystko złoto, co się świeci," w którym krytycznie spojrzano na instalacje do kompostowania prezentowane we wcześniejszym wydaniu "Przeglądu Komunalnego".
PL
Nawiązując do artykułu Antoniego Niedziałkowskiego zamieszczonego w wydaniu wrześniowym "Przeglądu Komunalnego" (9/2002), który dotyczył kompostowania odpadów komunalnych m.in. z wykorzystaniem technologii opartych na biostabilizatorach, chcę podzielić się uwagami na temat dalszego usprawnienia tego typu technologii. Polega ono na wykorzystaniu odpadów nadsitowych, otrzymywanych na sitach wielokątnych, jako paliwa zastępczego lub alternatywnego.
PL
Tak naprawdę powinno być: "napisał, co wiedział i jeszcze pomieszał", chociaż z lektury ostatniego tekstu Jerzego Gościńskiego ("Przegląd Komunalny" 4/2009), publikującego na zamówienie redakcji serię artykułów o kompostowaniu, wynika raczej, że tym razem to albo pisał on, będąc wyczerpanym technologicznie po poprzednich opracowaniach, albo celowo myli i miesza fakty, bo wiedza związana z zagadnieniami kompostowania nie powinna jako ekspertowi być mu obca.
PL
Dobrze się stało, że specjalista technologii termicznych takiej klasy, jakim jest dr inż. Henryk Skowron, zdecydował się na przetłumaczenie artykułu z czasopisma "Entsorga-Magazin" (3-4/2008), dotyczącego studialnej analizy instalacji mechaniczno-biologicznych systemów obróbki odpadów komunalnych (MBP). Szkoda jednak, że nie zawarł w nim więcej merytorycznych uwag w odniesieniu do polskich warunków.
PL
Co należy zrobić, aby Polska wypełniła podpisane zobowiązania przedakcesyjne? Odpowiedź na to pytanie w zasadzie znają wszyscy zainteresowani tym zagadnieniem - i to (paradoksalnie) bez względu na to, po której stronie zajmują miejsce w toczącej się dyskusji.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.