Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W dobie kryzysu, jakim jest pandemia wirusa SARS-COV-2, rządzący stanęli przed nie lada wyzwaniem. Obciążone służby zdrowia to niewątpliwie jeden z największych problemów, jednak wskutek nakładanych na całym świecie restrykcji - polegających m.in. na ograniczaniu możliwości poruszania się, zakazie zgromadzeń czy zamykaniu dużych centrów handlowych - gospodarka światowa gwałtownie zwolniła. Wiele branż musiało znacznie ograniczyć swoją działalność lub całkowicie jej zaprzestać. W odpowiedzi na coraz bardziej postępujące ograniczenia wiele państw zdecydowało się na wsparcie przedsiębiorców, wprowadzając szereg rozwiązań antykryzysowych do ustawodawstw krajowych.
PL
Prawidłowe ustalenie stawki VAT może przysparzać podatnikom prowadzącym działalność związaną z gospodarką odpadami sporo problemów. Stawka podatku jest bowiem uzależniona od symbolu PKWiU. Już samo jego ustalenie nie jest łatwe, a organy podatkowe dotychczas nie pomagały w podjęciu prawidłowej decyzji.
PL
Od 1 października 2020 r. na podatników VAT czekają kolejne zmiany. Ostateczne resort finansów zdecydował się na przeniesienie na październik terminu wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. JPK VAT, które pierwotnie miały obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r. Dla przypomnienia – Jednolity Plik Kontrolny (tzw. JPK) to ewidencja wykorzystywana m.in. dla potrzeb raportowania VAT przy zastosowaniu odpowiedniej struktury logicznej. Przesyłana jest co miesiąc wraz z deklaracją VAT do organów. Podatnicy VAT sporządzają JPK VAT sukcesywnie od 2016 r. i 2018 r., w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.
PL
W 2019 r. ustawodawca postanowił wprowadzić istotne zmiany w podatku VAT. Nowe przepisy rozszerzają m.in. odpowiedzialność podatników. W rezultacie branża recyklingowa objęta została szczególnymi zasadami rozliczania VAT-u.
PL
Ciągłe problemy z ustaleniem właściwej definicji „budowli” na potrzeby podatku od nieruchomości od wielu lat poruszane są przez sądy, organy podatkowe i podatników. W kwestii tej wypowiadał się już nawet Trybunał Konstytucyjny. Czy można zatem, na podstawie dorobku orzecznictwa, ukształtować w miarę jednolitą definicję pojęcia „budowla”?
PL
W związku ze zbliżającymi się terminami wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy o VAT warto wspomnieć o zmianach, do których należy się przygotować w 2020 r. Jedną z najbardziej wyczekiwanych pozostaje wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, która rezygnuje ze stosowanej dotychczas Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008). W ramach wprowadzanych zmian w celu ustalenia prawidłowej stawki VAT w odniesieniu do danego towaru lub usługi zastosowanie będą miały odpowiednio: Nomenklatura Scalona (CN) oraz Polska Kwalifikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2015).
PL
Wraz z początkiem 2019 r. w życie weszły przepisy wprowadzające do polskiego systemu podatkowego obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR). Rozwiązania te od samego początku ich obowiązywania wzbudzają wiele kontrowersji. Pomimo tego w pierwszym półroczu obowiązywania przepisów dotyczących MDR zaraportowanych zostało fiskusowi ponad 3 tys. informacji o schematach podatkowych. Podmioty, które w ubiegłym roku podatkowym brały udział lub zgłosiły do szefa Krajowej Administracji Skarbowej uzgodnienie będące schematem podatkowym, muszą pamiętać o dodatkowych obowiązkach, które czekają je w najbliższym czasie.
PL
Ulga na działalność badawczo-rozwojową, tzw. ulga B+R, funkcjonuje w przepisach polskich ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych od 2016 r. Umożliwia ona przedsiębiorcom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową obniżenie podstawy opodatkowania o koszty takiej działalności, stanowiące tzw. koszty kwalifikowane. W rezultacie koszty kwalifikowane wpłyną na wynik podatkowy dwukrotnie: po raz pierwszy poprzez zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów, a po raz drugi na skutek skorzystania z ulgi. Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy mają możliwość skorzystania z odliczenia w ramach ulgi do 100% wysokości kosztów kwalifikowanych, a podmioty mające status Centrum Badawczo-Rozwojowego zyskały możliwość dodatkowego odliczenia nawet 150% wartości kosztów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.