Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
PL
W ostatnich latach nieliniowe układy dynamiczne stały się ważną dziedziną badań ekonomistów i ekonometryków. Modele nieliniowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach teorii ekonomii, takich jak: rynki finansowe, teoria wzrostu gospodarczego, czy też cykle gospodarcze. Celem pracy jest przedstawienie procedur sprawdzających czy konkretny ekonomiczny szereg czasowy ma charakter nieliniowy. Prezentowane metody umożliwiają również sprawdzenie czy mamy do czynienia z procesem deterministycznym czy też stochastycznym. Zaprezentowane zostaną również wyniki symulacji komputerowych.
EN
In recent years a non-linear dynamics has been an important area of research of economists and econometricians. A non-linear models have a many applications of areas in economic such as financial markets, economic growth, business cycle. The aim of this paper is to show of several procedures for identifying non-linearities in economic time series. These alternative approaches can be classified into two categories depending on whether the process is considered to be deterministic or stochastic. Some computer simulation results will be also presented.
PL
Wąskie ulice niedostosowane do wzrastającego natężenia ruchu drogowego, zbyt mała przepustowość istniejących skrzyżowań, a do tego ograniczona przestrzeń w terenie zabudowanym uniemożliwiająca przebudowę istniejącego układu drogowego są ważnymi problemami, z którymi prędzej czy później będą musieli się zmierzyć inżynierowie w wielu miastach na całym świecie. W artykule przedstawiono rozwiązanie tego problemu poprzez wybudowanie trasy alternatywnej i wprowadzenie systemu uprzywilejowanego szybkiego transportu autobusowego, co pozwoliło na poprawę płynności ruchu w mieście i funkcjonalności komunikacji zbiorowej.
PL
Zaprojektowanie poprawnego rozwiązania odwodnienia dróg jest bardzo ważnym i nieodłącznym elementem każdego opracowania. Rozmieszczenie wpustów w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych powinno być ustalane za pomocą planów warstwicowych, które pozwolą uniknąć gromadzenia się wody opadowej w nieprzewidzianych do tego miejscach, co nierzadko można spotkać na naszych ulicach. W niniejszym artykule przedstawione zostaną metody oraz omówione zostaną dobre i złe przykłady odwodnienia dróg w rejonach środków uspokojenia ruchu na podstawie przypadków krajowych i zagranicznych.
PL
W publikacjach poświęconych problemie uspokojenia ruchu wiele miejsca poświęca się rozwiązaniom zastosowanym na drogach tranzytowych, których trasa przecina małe miasteczka i wsie. Jest to dość poważny problem, gdyż wiele z nich ma typowy klasyczny przekrój uliczny, przypominający miejską ulicę. W potocznym języku często podobny przekrój poprzeczny nazywa się „ulicówką”, co oznacza, że domy mieszkalne stoją w dwóch zwartych szeregach po obu stronach drogi. Jeśli w danym przypadku nie planuje się budowy obwodnicy, to wzrost natężenia ruchu na danej drodze stwarza coraz większe zagrożenia dla mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa i zagrożenia warunków życia. W zależności od znaczenia drogi może być wówczas planowana obwodnica. Na podstawie przeprowadzonych badań w krajach zachodnich stwierdzono, że budowa obwodnic w ciągu tras międzyregionalnych jest za droga i jako alternatywne rozwiązanie wybrano uspokojenie ruchu, którego koszt wahał się od 1/4 do 1/3 kosztu budowy obwodnicy. Z drugiej strony przeprowadzone analizy ekonomiczne wykazywały, że budowa obwodnicy przejmie w całości ruch ze starej drogi. Część pojazdów i tak będzie przejeżdżała przez daną wieś czy miejscowość, a zdegradowana wcześniej nawierzchnia przez ruch tranzytowy przy niezmienionej wielkości prędkości będzie nadal przyczyniała się do zwiększonych poziomów hałasu i stężenia spalin. Uwzględniając powyższe opłacalne jest wprowadzanie uspokojenia ruchu przynajmniej na trasach przelotowych. Jednym z najczęściej stosowanych i efektywnych środków spowolnienia ruchu okazało się wykrzywienie drogi w strefie wjazdowej do miasteczka czy miejscowości lub „esowanie” odcinka drogi i zastosowanie szykany ukośnej w osi jezdni. Warunki projektowe powyższych rozwiązań zawarto w niemieckich wytycznych projektowych i te zagadnienia autorzy przedstawią w niniejszym artykule.
PL
Przedstawiono studium analityczne możliwości zastosowania zalecanych promieni wyokrąglających wlot i wylot na rondo przy różnych zakresach kąta krzyżowania się obu dróg. Zaprezentowano również korzystne skutki stosowania wydłużonej wyspy środkowej ronda, co pozwala na projektowanie węzłów przy mniejszym kącie krzyżowania się dróg i zastosowanie zalecanej średnicy zewnętrznej ronda, przy jednoczesnej mniejszej powierzchni zajętości terenu.
EN
The paper presents an analytical study of possibility of using the recommended entry and exit radii for various ranges of the road crossing angle. The analysis demonstrates also how desirable it is to use an elongated roundabout central island, as it enables not only interchange design with smaller road crossing angle, but also using the recommended roundabout outer diameter while reducing the surface required for interchange construction.
6
Content available Transformacja zbiorów GESUT z postaci CAD do GIS 3D
63%
PL
Przeprowadzono eksperyment polegający na konwersji danych o sieci kanalizacji deszczowej, zapisanej w mapie zasadniczej, w formie rysunku CAD, do GIS 3D. W pracy przyjęto model danych zgodnie z obowiązującym standardem. Zaproponowano metodykę przekształceń w oparciu o dostępne narzędzia CAD i GIS. Wynikiem pracy jest zbiór danych zapisanych w geobazie oprogramowania ArcGIS. Wizualizacja zbiorów z przestrzeni 3D, w programie ArcScene, jest uwieńczeniem eksperymentu.
EN
An experiment was carried out consisting in conversion of data about rainwater drainage recorded on the basic map in the form a CAD drawing, into 3D GIS. In this work, the model of data according to binding standard was used. The method of transformation proposed is based on accessible CAD and GIS tools. The result of the work is a dataset recorded as a geobase of ArcGIS. The experiment is finished by visualization of the dataset in 3D by means of ArcScene.
PL
W poprzednich częściach niniejszego cyklu artykułów zostały zaprezentowane wytyczne projektowe oraz zasady doboru parametrów dotyczące stosowania szykan bocznych i wykrzywienia toru jazdy, przy funkcjonowaniu w bezpośredniej bliskości miejsc parkingowych. Kolejny artykuł z cyklu „Środki uspokojenia ruchu wg wytycznych niemieckich" autorzy poświęcili strefom wjazdowym do mniejszych miejscowości i wsi. Tym razem opisane i omówione zostały zasady stosowania i wytyczne dotyczące projektowania geometrii szykan z wyspą umieszczoną w osi jezdni oraz ich różne rodzaje.
PL
Jak już wspomniano w poprzedniej części artykułu [1] głównym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ zarówno na liczbę zdarzeń drogowych i ich ciężkość jest w większości przypadków prędkość pojazdów. Z wniosków sformułowanych w [2] wynika, że prędkość w strefach wjazdowych, ale już w terenie zabudowanym, jest wyższa niż prędkość dopuszczalna, ustanowiona przepisami drogowymi. Na podstawie wyników z badań przedstawionych w [3] można oszacować, że zastosowanie obustronnych wysp wjazdowych pozwala zredukować prędkość od 8 do 24%. Zdaniem autorów powyższe wnioski mogą odnosić się do ruchu swobodnego, w którym realizowane prędkości są znacznie wyższe niż w przypadku ruchu ciągłego. Biorąc powyższe pod uwagę autorzy przeprowadzili w kilku wsiach badania warunków ruchu i rezultaty przeprowadzonych badań przedstawiają w kolejnych częściach artykułu. W niniejszym artykule przedstawione zostaną rezultaty analiz warunków ruchu we wsi, w której zastosowano szykany jednostronne w strefach wjazdowych i we wsi (ryc. 2). Analizowana wieś jest podzielona na dwie części: południową - stanowiącą ścisłe centrum z bliską lokalizacją zabudowy mieszkalnej na długości 310 m oraz drugą część północną, składającą się z kilkunastu domów oddalonych nieznacznie do przelotowej drogi wojewódzkiej. Obie części są na długości 420 m oddzielone terenem rolniczym, pozbawionym jakiejkolwiek zabudowy.
PL
Środki uspokojenia ruchu są ważnym elementem w strategii zapewnienia bezpieczeństwa na drogach wszystkich kategorii. Powinny zapewniać stosowną redukcję prędkości pojazdów adekwatnie do klas dróg i obszarów na jakich są stosowane, szczególnie uwzględniając rejony szpitali, szkół, osiedli mieszkalnych oraz wszystkich miejsc, gdzie wzmożony jest ruch pieszych i powinny być zachowane szczególne środki bezpieczeństwa i kontroli prędkości. Stosowanie środków uspokojenia ruchu pozwala na kontrolowanie prędkości pojazdów i utrzymywaniu jej na odpowiednim poziomie, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi i zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Podane w wytycznych angielskich wyniki badań i analiz szacują, że przy redukcji średniej prędkości o zaledwie 1 mph (2 km/h) liczba wypadków zmniejsza się o 5%. W niniejszym artykule autorzy przedstawili klasyfikację środków uspokojenia ruchu ze względu na ich skuteczność oraz przeanalizowali ich wpływ na najbliższe otoczenie drogi. Opisano również najważniejsze czynniki, które powinny być brane pod uwagę i analizowane podczas projektowania strefy uspokojenia ruchu.
PL
Wzrost gospodarczy rozwiniętych krajów powoduje wzrost motoryzacji. Wraz ze wzrostem natężenia ruchu nasilają się problemy komunikacyjne w dużych miastach, tj.: zbyt duże natężenia przewyższające możliwości przepustowe niektórych skrzyżowań, brak miejsc do parkowania, rosnąca liczba zdarzeń drogowych oraz zwiększenie poziomu hałasu i stężenia spalin. W przypadku mniejszych miejscowości i wsi na przejściu dróg wojewódzkich zagadnienie to, jest znacznie wyraźniejsze ze względu na gwałtowne nagromadzenie się większości problemów na stosunkowo krótszym odcinku drogi. Znaczny wpływ na to ma fakt, że brakuje obwodnic tych miejscowości i wsi, które w większości przypadków zlokalizowane są w ciągu tych dróg. Wobec czego cały ruch tranzytowy kierowany jest przez centrum czy główną ulicę, znajdującą się w danym ciągu drogowym, negatywnie oddziałując na komfort życia mieszkańców. Głównym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ zarówno na liczbę zdarzeń drogowych i ich ciężkość są w większości przypadków realizowane prędkości. Z wniosków sformułowanych w [1] wynika, że prędkość w strefach wjazdowych, ale już w terenie zabudowanym, jest wyższa niż prędkość dopuszczalna, ustanowiona przepisami drogowymi. Na podstawie wyników z badań przedstawionych w [2] można oszacować, że zastosowanie wysp w strefach wjazdowych pozwala zredukować prędkość wjazdu od 8% do 24%. Zdaniem autorów powyższe wnioski mogą odnosić się do ruchu swobodnego, w którym realizowane prędkości są znacznie wyższe niż w przypadku ruchu ciągłego. W ostatnich latach w Polsce wybudowano w strefach wjazdowych szereg szykan różnego kształtu i rodzaju, a także na długości przejścia przez wieś zastosowano różnego rodzaju szykany i azyle dla pieszych. Biorąc powyższe pod uwagę autorzy przeprowadzili w kilku wsiach badania warunków ruchu i rezultaty przeprowadzonych badań przedstawią w kolejnych częściach artykułu. W niniejszym artykule przedstawione zostaną rezultaty analiz warunków ruchu we wsi, w której zastosowano szykany w osi jezdni, zarówno w strefach wjazdowych, jak i w środku wsi (ryc. 2).
PL
Pierwszą część artykułu opisującą historię ulicy Sheikh Zayed Road w Dubaju i pierwsze dwa węzły autorzy opisali w [1]. Drugą część przebudowy wraz z opisem 3 kolejnych węzłów autorzy przedstawili w drugiej części artykułu [2]. Trzeci artykuł poświęcony został przebudowie Sheikh Zayed Road w okolicy Palm Jumeirah Island [3].
EN
This :is the fourth part of an article about Sheikh Zayed Road in Dubai. This part concerns on the 29 kilometers long part of this road between the intersections 5 and 6.
PL
Pierwszą część artykułu opisującą historię ulicy Sheikh Zayed Road w Dubaju i pierwsze dwa węzły Trade Center oraz największy węzeł nr 1, zlokalizowany w centrum Dubaju pod najwyższym budynkiem świata (wys. 828 m) opublikowaliśmy w DROGACH nr 1-2/2013. Część 2 dotyczy opisu przebudowy środkowej części Sheikh Zayed Road oraz wybudowanych kolejnych trzech węzłów.
EN
This is the second part of an article about Sheikh Zayed Road in Dubai. This part concerns on the reconstruction of the middle part of this road and three new-built intersections.
PL
W pierwszej części artykułu [1] autorzy omówili kategorie A, B i C środków uspokojenia ruchu stosowanych w Wielkiej Brytanii w zależności od uzyskiwanej efektywności redukcji prędkości. W drugiej części cyklu artykułów dotyczących angielskich warunków projektowych autorzy scharakteryzują dwa typy szykan, powodujących w efekcie wykrzywienie toru jazdy.
PL
Wzrost motoryzacji i tempa życia codziennego przekłada się na problemy komunikacyjne w miastach. Wzrastające tempo życia powoduje, że w miastach na ulicach dwujezdniowych umożliwiających szybkie przemieszczanie się pomiędzy dzielnicami tworzą się zwykle miejsca ze zwiększonym zagrożeniem wypadkowym. W terenie zabudowanym obowiązuje prędkość 50 km/h. Są jednak ulice i ciągi tranzytowe, na których dopuszczona znakami drogowymi jest wyższa prędkość. Ostatnio w Szczecinie na odcinkach dwujezdniowych ulic, na których doszło na przejściach dla pieszych do kilku wypadków drogowych z ofiarami śmiertelnymi, decyzją władz miasta wprowadzono obustronne zwężenie jezdni. Zwężenie obustronne jezdni wykonane jest przed przejściami dla pieszych na obu jezdniach za pomocą trzykrotnego umiejscowienia znaków U-21 wraz z trzema separatorami U-25. Zwężenie każdego z pasów wynosi ok. 0,5-0,6 m, W artykule [1] opisano wyniki przeprowadzonych analiz przy okazji przedstawienia problemu skuteczności zastosowanego zwężenia jezdni na ulicach dwujezdniowych łączących dzielnice miasta na redukcję prędkości. Natomiast niniejszy artykuł poświęcony jest analizie poziomu hałasu drogowego odnotowanego przy zastosowaniu obustronnego zwężenia jezdni.
PL
W pierwszej części artykułu przedstawiono rodzaje progów i zależność prędkości w ruchu swobodnym od zastosowanego rozstawu różnego rodzaju progów zwalniających. W drugiej części artykułu przedstawione zostaną warunki projektowania jednego z najbardziej popularnych środków redukcji prędkości, tj. progów zwalniających wyspowych.
PL
W poprzednich częściach cyklu artykułów dotyczących angielskich zasad projektowych [1], [2], opisywane były zasady projektowania środków uspokojenia ruchu z naciskiem na bezpieczeństwo i tworzenie ciągłości układu drogowego przy projektowaniu szykan. Podane zostały również wytyczne ich projektowania w zależności od kategorii środka uspokojenia ruchu i ich umiejscowienie względem siebie, mając na uwadze osiągnięcie, jak największej skuteczności redukcji prędkości pojazdów. W trzeciej części artykułu przedstawione zostaną kolejne zasady projektowania szykany typu 3 wraz z warunkami ich stosowania i parametrami geometrycznymi.
PL
Przedstawiamy trzecią część artykułu na temat najważniejszej arterii komunikacyjnej Dubaju - Sheikh Zayed Road, poświęconą kolejnemu odcinkowi tej ulicy oraz najnowszym węzłom wybudowanym w XXI w. na odcinku pomiędzy węzłem 4 i 5.
EN
This is the therd part of an article about Sheikh Zayed Road in Dubai. This part concerns on the newest intersections built in 21st century.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.