Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Czynniki kształtujące ceny gazu w Polsce
100%
PL
Cena to wielkość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą nabywca jest zobowiązany zapłacić sprzedającemu za towar lub usługę. To kategoria ekonomiczna najlepiej i najpowszechniej znana, ale której istota jest jednocześnie najmniej poznana, zwłaszcza w zakresie zapewnienia równowagi pomiędzy popytem i podażą na poszczególnych rynkach. To przedmiot dociekań nie tylko ekonomistów. Gdy rośnie – jest powodem zmartwienia dla polityków i konsumentów, a w tym samym czasie – źródłem radości dla producentów i sprzedawców. Tytuł artykułu zapowiada przeprowadzenie swoistego dochodzenia. Będzie ono wielowątkowe, mamy bowiem do czynienia z ceną w liczbie mnogiej, a więc z wieloma cenami (można zakładać, że różnymi) i z jednym towarem – gazem. Czy to możliwe, by w gospodarce rynkowej, którą budujemy w ramach polskiej transformacji, jeden towar miał różne ceny? Czyżby to jakiś relikt przeszłości? A może potwierdzenie rynkowych prawidłowości? Sformułowanie tytułu decyduje o zakresie niniejszej wypowiedzi. Nie będzie tu mowy o cenie dostawy gazu (rozumianej jako iloraz sumy opłat za gaz jako odebrany towar i za usługę jego dostarczenia), ale wyłącznie o cenach paliwa gazowego.
3
Content available remote Doswiadczenia w zakresie regulacji rynku energii
100%
PL
Rok 1999 zapewne będzie szczególnym rokiem dla polskiej energetyki - zapowiadane bowiem od dawna jej urynkowienie powoli staje się faktem. Ale jest to zaledwie początek dłuotrwałego i wcale niełatwego procesu zmian szeroko rozumianych zasad funkcjonowania sektora energetycznego.
PL
W KSE funkcjonują liczne przedsiębiorstwa, realizujące różne zakresy działalności energetycznej. Zgodnie z zasadą unbundlingu, przedsiębiorstwa energetyczne odrębnie organizują i prowadzą działalność polegającą na wytwarzaniu, przesyłaniu lub dystrybucji oraz obrocie energią elektryczną. Istnieje jednak w gospodarce polskiej liczna grupa przedsiębiorstw energetycznych mających odmienny status. Nie dość, iż łączą w sobie działalność konkurencyjną i regulowaną, czyli dystrybucję i obrót energią, to dodatkowo występują w dwojakiej roli: jako odbiorca energii i jednocześnie jej dystrybutor (a niejednokrotnie także sprzedawca energii). Działalności w zakresie sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej podmioty te prowadzą na skalę ograniczoną pod względem wolumenu, wartości energii, a w szczególności obszaru. Mowa o zamkniętych systemach dystrybucyjnych (ZSD).
EN
The synthesis of chiral 2,2'-diselenobisbenzoates (3) from 2-aminobenzoic acid and chiral alcohols was elaborated. Similar method was applied for the preparation of chiral 2,2'-diselenobisbenzenesulfonates (4) from 2-aminobenzenesulfonic acid. Ester 3a was an efficient catalyst for chemoselective hydrogen peroxide oxidation of sulfides into sulfoxides but no stereoselectivity of the reaction was observed.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.