Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W pierwszej części cyklu poświęconego armaturze współpracującej z płaszczyznowym ogrzewaniem podłogowym („PI” 1-2/2021) przedstawiłem układy regulacji temperatury grzejnika podłogowego, bez układów regulacji temperatury pomieszczenia. W tym odcinku zajmiemy się układami, które umożliwiają dodatkowo regulację temperatury w pomieszczeniu: z termostatycznym zaworem regulacyjnym oraz z regulatorem elektrycznym albo elektronicznym.
PL
Określenie „autorytet" pochodzi z łaciny i języka francuskiego (kolejno: auctoritas i l'autorité) i przyjęło się w literaturze i praktyce inżynierskiej do określania jednego z podstawowych parametrów związanych z pracą zaworu. W ujęciu jakościowym wielkość ta mówi o tym, jak duży jest udział zaworu - jako z definicji podstawowego elementu regulacyjnego - w procesie regulacji i jak duży jest wpływ zmian jego nastawienia na zmiany przepływu czynnika. Im większy jest stopień tego oddziaływania w porównaniu z zaworem pracującym bez uwzględniania wpływu sieci przewodów, tym większy autorytet zaworu. W idealnym przypadku zmiany strumienia czynnika wdanym obiegu zależą tylko od zmian nastawienia zaworu i nie pozostają pod wpływem innych elementów instalacji, np. sieci przewodów.
PL
W poprzedniej części cyklu [5] opisałem pokrótce podstawy prawne i główne pojęcia związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem wyrobów budowlanych na rynku EOG i krajowym. W tej części skupię się na systemie europejskim, dotyczącym rynku EOG, opisując wybrane aspekty tej procedury i dokumenty, w których można szukać parametrów technicznych danego wyrobu.
PL
Znajomość aktualnych procedur i spełnienie wymogów związanych z wprowadzaniem do obrotu nowych wyrobów z segmentu HVAC to obowiązek ich producentów* i często spore wyzwanie nawet dla firm od lat działających w branży. Temat jest obszerny i skomplikowany, jednak - w kontekście deklarowania parametrów technicznych wyrobów - niewątpliwie wart jest rozpoznania również przez osoby świadczące usługi w branży HVAC, których odpowiedzialność zawodowa związana jest z odpowiednim doborem i stosowaniem tych wyrobów. Mam oczywiście na uwadze projektantów, wykonawców, serwisantów, inspektorów nadzoru... Rozpoczynamy zatem cykl tematyczny poświęcony wspomnianym zagadnieniom. W pierwszej części pokrótce opiszę podstawy prawne i zasadnicze pojęcia związane z wprowadzaniem do obrotu i udostępnianiem wyrobów budowlanych na rynku EOG i krajowym.
PL
O wodzie pitnej możemy mówić w różnych kontekstach, bo w końcu co oznacza, że jest ona pitna? Czy woda z ujęcia głębinowego jest pitna? Czy woda z ujęcia powierzchniowego jest pitna? Czy deszczówka jest pitna? W końcu - czy woda z kranu jest pitna? Jeśli się nad tym zastanowić, to sprawa zaczyna się komplikować, bo na niektóre z tych pytań odpowiedź jest twierdząca, a na niektóre z nich przecząca. Ponadto w danym przypadku może być raz tak, a innym razem inaczej. Od czego to więc zależy i jak sprawić, aby woda niezdatna do picia stała się wodą zdatną do picia? O tym poniżej, przy czym skupimy się na urządzeniach przeznaczonych do pracy przy bateriach, a nie na urządzeniach uzdatniających wodę na potrzeby urządzeń AGD (pralka, zmywarka, kocioł, itp.), chociaż to też jest woda pitna.
PL
W artykule zaprezentowałem i omówiłem termostatyczne zestawy grzejnikowe z punktu widzenia oferty rynkowej i zastosowań. Zróżnicowanie tej oferty umożliwia dobranie gotowego zestawu - złożonego z głowicy termostatycznej lub elektronicznej oraz zaworu termostatycznego, ewentualnie dodatkowo zaworu odcinającego bądź powrotnego, czy też złożonego z głowicy i podwójnego zespołu przyłączeniowego - odpowiednio do indywidualnych wymagań, ale dostępne są też pojedyncze elementy, do samodzielnego skompletowania. Zwracam zatem uwagę na wymagania dotyczące kompatybilności elementów termostatycznych zestawów grzejnikowych, które mają ze sobą współpracować. Kolejną ważną kwestią jest sprawdzenie odpowiednich deklaracji i certyfikatów dla poszczególnych elementów zestawu, bo wymagania w tym zakresie, zależnie od elementu, mogą się różnić.
PL
Zapewne część czytelników pamięta reklamę telewizyjną sprzed 30 lat, w której padają słowa: Ojciec, prać? – pytają synowie. Prać, ale tylko w proszku Pollena 2000 – odpowiada ojciec. Parafrazując te słowa, można zapytać w odniesieniu do cieczy znajdującej się w instalacji ogrzewczej – Majster, filtrować? Filtrować, ale tylko... No właśnie, jak filtrować? I o tym w niniejszym artykule.
PL
Artykuł inicjuje minicykl tematyczny poświęcony zagadnieniom współpracy zaworu regulacyjnego z siecią przewodów instalacji. Zaczniemy od jednego z najważniejszych parametrów użytkowych zaworu, czyli jego przepustowości, przejdziemy przez temat charakterystyk regulacyjnych, związanych z przepustowością zaworu, a skończymy na wyjaśnieniu pojęcia „autorytet zaworu", który na te charakterystyki finalnie wpływa.
PL
W artykule omówiłem tematykę urządzeń zabezpieczających przed wtórnym skażeniem wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, skupiając się przede wszystkim na zaworach zwrotnych antyskażeniowych, choć oczywiście nie są to jedyne rozwiązania techniczne i urządzenia, które w celu zabezpieczenia sieci zapewniają blokadę przepływu zwrotnego. Temat nie jest nowy, ale jak pokazuje praktyka, zarówno dobór, jak i zastosowanie zaworów antyskażeniowych wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Warto więc zebrać tę wiedzę w pigułce, przypominając ogólne wytyczne doboru tych urządzeń i aspekty związane z projektowaniem instalacji wymagających adekwatnych zabezpieczeń.
PL
W artykule omówiłem tematykę stacji mieszkaniowych, jako rozwiązania alternatywnego w stosunku do klasycznych rozwiązań dostarczania cieplej wody użytkowej i czynnika do instalacji ogrzewczej w lokalach budynków wielomieszkaniowych, wyposażonych w węzły cieplne. Opisałem zasadę działania stacji mieszkaniowych i dokonałem porównania obu rozwiązań z punktu widzenia użyteczności, funkcjonalności i potencjalnych kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.
PL
Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych zagadnieniu regulacji i równoważenia hydraulicznego instalacji ogrzewczych z punktu widzenia statycznych i dynamicznych warunków pracy. Zajmiemy się w nim wpływem obu sposobów regulacji na efektywność energetyczną instalacji i zużycie energii, przy założeniu znanych warunków wymaganego komfortu cieplnego. Ponadto w kolejnych odcinkach cyklu omówimy rodzaje urządzeń stosowanych w ww. celach, ich praktyczne aplikacje, dobór i rozwiązania instalacyjne. W tym artykule - m.in. o stosowaniu zaworów regulacyjnych przy odbiornikach ciepła.
PL
Tytuł artykułu jest nieco przewrotny, ponieważ - w charakterystyce rozdzielaczy stosowanych w wodnych instalacjach domowych, omawiając ich typy i zastosowania - ani nie dopatruję się podobieństw do naszego obecnego ustroju polityczno-gospodarczego, ani historycznych korzeni tego typu urządzeń w instalacjach z poprzedniej epoki. Rzecz w czymś innym i akurat w tym przypadku pozytywnym, o czym dalej.
PL
Dobór zaworu termostatycznego i głowicy, która nim steruje, jest równie ważny jak dobór prawidłowej wielkości i typu grzejnika, w równym stopniu decydując o warunkach komfortu cieplnego, temperaturze w danym pomieszczeniu i równowadze cieplnej w całym budynku, a ponadto o kosztach eksploatacji instalacji i jej równowadze hydraulicznej.
PL
Ogrzewanie płaszczyznowe można, w ogólności, podzielić na: podłogowe, ścienne i sufitowe. W artykułach [1, 2,4-8] omówiłem wodne grzejniki podłogowe z punktu widzenia ich typów i wariantów, stosowanych rozwiązań, podstawowych wymagań technicznych, praktycznych zastosowań oraz zalet i wad. Niniejszy artykuł poświęcony jest dwóm pozostałym wariantom ogrzewania płaszczyznowego, mniej popularnym - wodnemu ogrzewaniu ściennemu i sufitowemu. Scharakteryzowałem podstawowe warianty konstrukcyjne takich układów, cechy użytkowe oraz zalety i wady, odnosząc je do ogrzewania podłogowego i ogrzewania klasycznego - konwekcyjnego
PL
Rodzajów połączeń rur z pozoru nie jest dużo, ale jeśli zagłębimy się w szczegóły, i to okazuje się, że jest ich tyle, że aż... „rura mięknie". Zresztą nie tylko w przenośni, bo mięknie zwłaszcza wtedy, gdy wykonana jest z polipropylenu, którego elementy łączy się ze sobą w procesie uplastyczniającym, zwanym zgrzewaniem. W tym artykule skupimy się jednak tylko na wybranych systemach łączenia rur, a tym samym na wybranych typach rur i instalacji.
PL
W artykule omawiam termostatyczne zawory mieszające do instalacji ciepłej wody użytkowej - z punktu widzenia pełnionych przez nie funkcji i konkretnych zastosowań. Przedstawiam możliwe warianty lokalizacji tego typu zaworu oraz rozwiązania stosowane w celu umożliwienia dezynfekcji termicznej instalacji. Wskazuję również na podobieństwa i różnice między termostatycznymi zaworami mieszającymi dedykowanymi do instalacji c.w.u. a tymi, które są polecane do instalacji centralnego ogrzewania.
PL
Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych zagadnieniom komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych, w którym omawiamy kluczowe parametry komfortu cieplnego i metodykę ich wyznaczania, a także obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie i wytyczne normowe. W pierwszej części cyklu, opublikowanej w „Polskim Instalatorze" 10/2022, zostały przedstawione sposoby oceny warunków komfortu cieplnego - także w kontekście historycznym - i podstawowe parametry środowiskowe służące do tej oceny. W kolejnej, drugiej części, przeanalizujemy parametry indywidualne wpływające na odczucie komfortu cieplnego.
PL
W artykule przybliżam zagadnienia związane z rozwiązaniami systemowymi do wykonywania grzejników podłogowych - począwszy od klasyfikacji takich grzejników, poprzez elementy składowe systemów, aż po wybór materiałów wykończeniowych. Przedstawiam przy tym przykładowe rozwiązania w zakresie stosowanych produktów oraz główne wytyczne i zalecenia, których warto jest się trzymać przy projektowaniu i realizacji „podłogówki".
PL
Pompy obiegowe są dziś nieodzownych elementem każdej instalacji, w której zapewnione ma być krążenie czynnika. I chociaż zarówno w instalacji ogrzewczej, jak i w instalacji ciepłej wody użytkowej (mowa o przewodach cyrkulacyjnych) jest to możliwe bez użycia pompy, to jednak z punktu widzenia ogółu właściwości użytkowych, niezawodności i sterowalności zastosowanie pompy będzie zdecydowanie korzystniejsze. W artykule omówię wybrane aspekty doboru pomp obiegowych do instalacji ogrzewczych w ujęciu praktycznym, aczkolwiek nie obędzie się bez odrobiny teorii, bo, jak mówił Kurt Lewin – Nie ma nic bardziej praktycznego, niż dobra teoria.
PL
Rozpoczynamy cykl artykułów poświęcony zagadnieniom komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych. Przeanalizujemy w nim m.in. kluczowe parametry służące do oceny komfortu oraz zaprezentujemy metodykę ich wyznaczania. Przedstawimy również obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie oraz wytyczne normowe. Na początek, w pierwszej części cyklu, przyjrzyjmy się sposobom oceny warunków komfortu cieplnego, także w kontekście historycznym, oraz podstawowym parametrom środowiskowym służącym do tej oceny.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.