Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Opracowanie efektywnej strategii działań komunikacyjnych jest istotnym elementem realizacji lokalnych programów gospodarki odpadami komunalnymi. Wiedza i postawy obywateli dotyczące selektywnej zbiórki odpadów, ich recyklingu oraz bezpiecznego składowania zależą od sposobów informowania i wymiany opinii ze społeczeństwem.
PL
Wiele problemów, które polskie samorządy muszą rozwiązać w najbliższej przyszłości, stanowi wyzwanie nierzadko przekraczające ich możliwości budżetowe, organizacyjne i kadrowe. Dotyczy to szczególnie gmin i powiatów obciążonych takimi zadaniami, jak: organizacja pomocy społecznej, walka z bezdomnością, ochrona zdrowia mieszkańców, czy kwestia racjonalnego zagospodarowania odpadów. Sprostanie tak poważnym obowiązkom wymaga nawiązania stałej współpracy z organizacjami społecznymi zrzeszającymi członków społeczności lokalnych.
PL
21 grudnia 1999 roku Rada Powiatu Poznańskiego przyjęła stanowisko odnośnie pilnego rozpoczęcia procesu przywracania Warcie jej miejsca, jakie zawsze zajmowała w świadomości Wielkopolan. W opinii Rady oczyszczenie i regulacja rzeki sprzyjać będzie racjonalnej polityce ekologicznej. W czerwcu ub.r. nadwarciańskie gminy powiatu poznańskiego oraz władze powiatu podpisały stosowne porozumienie w sprawie współpracy w ramach Programu "Warta", mającego na celu ożywienie rzeki pod względem turystycznym i gospodarczym, równolegle z racjonalną polityką jej ochrony.
PL
Kształtowanie polityki informacyjnej samorządu to zadanie złożone, wymagające planowania strategicznego i - co się z tym wiąże - monitoringu najważniejszych czynników społecznych bezpośrednio wpływających na kierunki i sposób realizacji działalności informacyjnej.
PL
Czy budowa spalarni zawsze musi oznaczać konflikt ze społecznością lokalną? Podobne pytanie zadają sobie przedstawiciele administracji samorządowej, instytucji finansujących i inwestorzy, gdy przystępują do realizacji projektu, który wzbudza niepokój i sprzeciw ze względu na jego oddziaływanie na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi.
PL
W listopadzie 1999 r. Biuro Zarządu miasta stołecznego Warszawy i jego Ośrodek Konsultacji i Dialogu Społecznego zorganizowały w Pałacu Kultury i Nauki seminarium oraz warsztaty po tytułem: "Dialog władza - społeczeństwo dla zrównoważonego rozwoju Warszawy". Organizator spotkania - Ośrodek Konsultacji i Dialogu Społecznego - pełni rolę forum wymiany poglądów pomiędzy władzami samorządowymi podejmującymi decyzje oraz inwestorami i ekspertami, a mieszkańcami Warszawy. Tak konstruowany dialog społeczny ma na celu porozumienie i współdzialanie wszystkich grup zainteresowanych poprawą jakości życia w stolicy.
PL
Przygotowanie opinii publicznej do pozytywnego odbioru inwestycji komunalnej obejmuje zróżnicowane działania informacyjne adresowane do celowo wybranych grup społecznych i zawodowych oraz szeroko rozumianego otoczenia zewnętrznego danej zbiorowości terytorialnej.
PL
Budowa oczyszczalni ścieków, składowiska odpadów komunalnych czy spalarni z reguły wywołuje opór społeczności lokalnej. Dlatego samorząd, przystępując np. do kompleksowego uporządkowania gospodarki odpadami w gminie, staje przed problemem zorganizowania konsultacji społecznych, przygotowujących mieszkańców do pozytywnego odbioru planowanych inwestycji.
PL
Większość publikacji na temat prowadzonej przez samorządy różnych szczebli polityki proekologicznej, wskazuje głównie na sukcesy inwestycyjne odnoszone w tej dziedzinie. Ilustrują to zazwyczaj liczne przykłady przedsięwzięć takich jak: uruchomienie oczyszczalni ścieków, zmiana systemów ogrzewania na gazowe, budowa "bezpiecznych" wysypisk śmieci etc. Rzadko wspomina się o zwiększeniu udziału społeczeństwa w zarządzaniu i ochronie środowiska.
PL
Lokalne media - prasa, radio i TV mają coraz większy wpływ na kształtowanie opinii publicznej. Umiejętne korzystanie przez władze samorządowe z możliwości jakie dają środki masowego przekazu, wymaga profesjonalnej wiedzy z zakresu Public Relations.
PL
Konsultacje społeczne nie muszą oznaczać nudnych, wielogodzinnych zebrań organizowanych w klasach szkolnych lub salach parafialnych. Tę popularną formę komunikacji bezpośredniej z mieszkańcami mogą zastąpić media elektroniczne. Dzięki szybkości, precyzyjnemu "targetowaniu" i osobistemu charakterowi komunikatu, elektroniczne formy przekazu mogą wkrótce zdominować rynek usług komunikacyjnych na szczeblu lokalnym.
PL
Wśród konfliktów społecznych odrębną kategorię stanowią konflikty lokalne, które dotyczą zazwyczaj problemów występujących w wybranej społeczności lokalnej - stąd ich partykularny charakter i ograniczony zasięg. Przedmiotem sporu w takiej zbiorowości mogą być zarówno kwestie ogólne związane z funkcjonowaniem gminy (np. gospodarka komunalna czy ład przestrzenny), jak i konkretne sprawy administracyjne lub projekty inwestycyjne. Stronami konfliktu są z reguły zorganizowane grupy obywateli (protestujący) oraz władze samorządowe lub instytucje lokalne (decydenci).
PL
Przyjęcie orientacji marketingowej w działalności organizacji samorządowej pociąga za sobą konieczność identyfikacji otoczenia marketingowego. Program marketingowy adresowany jest do grupy potencjalnych klientów, a poznanie struktury ich potrzeb i pragnień stanowi podstawę skutecznego marketingu.
PL
Poziom i tempo rozwoju gmin zależy m.in. od realizowanej na szczeblu lokalnym strategii marketingowej. Fakt ten nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji, gdy gmina czy region nie posiadają zbyt wielu możliwości w dziedzinie inwestycji przemysłowych, lub gdy w wyniku zmian w otoczeniu gospodarczym dochodzi do upadku lokalnych zakładów produkcyjnych.
PL
Samorządy lokalne często zapominają, iż celem nadrzędnym wprowadzenia zapisów ustawowych, gwarantujących uspołecznienie procesu decyzyjnego związanego z realizacją dużych inwestycji, było zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w sprawy ochrony środowiska. Co gorsza, zdarza się to również przedstawicielom władz centralnych.
PL
Rozwój społeczności lokalnych zależy nie tylko od ich zasobów finansowych, lecz także od gotowości do współpracy i wzajemnego zaufania obywateli, akceptujących wspólne normy społeczne. Poziom aktywności społecznej, relacje panujące miedzy ludźmi, a także sposoby radzenia sobie z problemami wyznaczają kategorię określaną mianem kapitału społecznego danej zbiorowości. Badania dowodzą, że istnieje ścisły związek pomiędzy kapitałem społecznym a dynamiką rozwoju ekonomicznego.
PL
Działania firmy na rzecz ochrony środowiska nie powinny być traktowane jedynie jako koszt czy też dodatkowe obciążenia, ale jako normalny element dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa - jako dobry interes, czyli czysty biznes.
PL
Program współpracy z mediami powinien zajmować istotne miejsce w długofalowej polityce informacyjnej wszystkich podmiotów lokalnych, a działania w tym zakresie nie mogą ograniczać się jedynie do spraw incydentalnych. Dzięki prasie samorządy i przedsiębiorstwa komunalne mają możliwość dotarcia z informacją do szerszego odbiorcy, co ułatwia uzyskanie akceptacji społecznej dla prowadzonych działań.
PL
Skuteczna komunikacja społeczna z otoczeniem, a zwłaszcza ze społecznością lokalną, to nie tylko otwartość informacyjna. Aby prowadzić aktywną i skuteczną komunikację, trzeba umieć wykorzystać dostępne techniki i narzędzia - od rozpoznania grup docelowych do reklamowego "ataku".
PL
Sukces w zarządzaniu gminą zależy od wielu czynników ekonomicznych i politycznych, które stawiają bariery i wyznaczają możliwości rozwojowe poszczególnych wspólnot terytorialnych. Jednakże powodzenie różnorodnych przedsięwzięć gospodarczych i społecznych, podejmowanych przez władze lokalne na terenie gminy, zależy w dużym stopniu od skutecznie prowadzonej działalności informacyjnej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.