Środowisko zajmuje ważne miejsce w programach politycznych Unii Europejskiej. Podjęte zostały przede wszystkim kroki w kierunku stworzenia dyrektyw i odpowiednich strategii mających na celu minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Temat ten jest przedmiotem m.in. dyrektywy o odpadach z urządzeń elektrycznych i elektronicznych WEEE (ang. Waste Elecrical and Electronic Equipment), dyrektywy o ograniczeniu stosowania substancji niebezpiecznych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych RoHS (ang. Reduction of Hazardous Substances), projektu zintegrowanej polityki produktu IPP (ang. Proposal on Integrated Product Policy) oraz projektu dyrektywy o nieszkodliwości dla środowiska urządzeń elektrycznych i elektronicznych EuP (ang. Proposal Directive on Environmental Conformity of Electronic and Electric Equipment).
W niniejszym artykule dyrektywy WEEE (ang. Waste Electrical and Electronic Equipment) - dyrektywa o odpadach z urządzeń elektrycznych i elektronicznych i RoHS (ang. Reduction of Hazardous Substances in Electrical and Electronic Equipment) - dyrektywa o ograniczeniu stosowania substancji niebezpiecznych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych zostaną omówione z perspektywy ekologicznie efektywnego wdrożenia, tzn. mając na celu osiągnięcie maksymalnego zysku ekologicznego przy zastosowaniu minimum kosztów. Stricte prawne i dosłowne wprowadzenie w życie dyrektyw WEEE i RoHS mogłoby prowadzić do wyników dalekich od optymalnych, a w niektórych przypadkach mogłoby okazać się nawet antyekologiczne przy niepotrzebnie wysokich kosztach. Sytuacja ta nie jest zgodna z początkowymi założeniami dyrektyw i należy zaproponować alternatywy ulepszeń.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.