Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Podstawowym zadaniem Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców w Uniwersytecie Łódzkim jest przygotowanie obcokrajowców w zakresie języka polskiego do podjęcia studiów wyższych w Polsce, przy czym przez język polski rozumie się tu język ogólny oraz podstawową terminologię, której znajomość jest niezbędna do podjęcia studiów w wyższej uczelni. W zależności od kierunku przyszłych studiów cudzoziemcy ucząc się terminologii z zakresu matematyki, fizyki, chemii, biologii i innych nauk. Terminologię z zakresu chemii poznają studenci w ramach przedmiotu chemia, który jest wprowadzany do grup o profilu przyrodniczym (medycznych, farmaceutycznych i rolniczych) oraz technicznym, po dwóch tygodniach nauki języka polskiego jako obcego. Słuchaczami tych grup są kandydaci na kierunki studiów, na których naucza się chemii jako przedmiotu. Program nauczania chemii w Studium jest oparty na programie chemii obowiązującym w polskich szkołach ogólnokształcących.
PL
W 1982 r. rozpoczęto pracę nad “Chemicznym słownikiem minimum”. Ma to być jednojęzyczny, specjalistyczny słownik dydaktyczny dla cudzoziemców kształconych w SJPC UŁ, których obowiązuje przedmiot "chemia" ze wzglądu na kierunek przyszłych studiów wyższych. Celem opracowania Słownika jest maksymalne ułatwienie studentowi pracy. Chodzi o to, aby jak najlepiej i jak najszybciej poznał podstawową leksykę chemiczną, zrozumiał nomenklaturę naukową, połączył informacje dotyczące gramatyki uzyskane w czasie zajęć z języka polskiego ze strukturami językowymi stosowanymi w tekstach chemicznych i przygotował się do wybranego kierunku studiów zarówno pod względom merytorycznym, jak i językowym.
PL
Mija rok od początku wprowadzania nowego systemu rozliczenia energii wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych działających w systemie net billing. Wiemy już, jakie bieżące zmiany spowodował na rynku fotowoltaiki prosumenckiej nowy system rozliczeń nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej, która oddawana jest do sieci. Jakie są perspektywy dalszego rozwoju w nowym systemie rozliczeń prosumentów oraz następstwa tego w obszarze innych usług dla prosumentów?
EN
The aim of the work was to develop a prioritizing and scheduling method to be followed in small and medium-sized companies operating under conditions of non-rhythmic and nonrepeatable production. A system in which make to stock, make to order and engineer to order (MTS, MTO and ETO) tasks are carried out concurrently, referred to as a non-homogenous system, has been considered. Particular types of tasks have different priority indicators. Processes involved in the implementation of these tasks are dependent processes, which compete for access to resources. The work is based on the assumption that the developed procedure should be a universal tool that can be easily used by planners. It should also eliminate the intuitive manner of prioritizing tasks while providing a fast and easy to calculate way of obtaining an answer, i.e. a ready plan or schedule. As orders enter the system on an ongoing basis, the created plan and schedule should enable fast analysis of the result and make it possible to implement subsequent orders appearing in the system. The investigations were based on data from the non-homogenous production system functioning at the Experimental Plant of the Łukasiewicz Research Network – Institute of Ceramics and Building Materials, Refractory Materials Division – ICIMB. The developed procedure includes the following steps: 1 – Initial estimation of resource availability, 2 – MTS tasks planning, 3 – Production system capacity analysis, 4 – ETO tasks planning, 5 – MTO orders planning, 6 – Evaluation of the obtained schedule. The scheduling procedure is supported by KbRS (Knowledge-based Rescheduling System), which has been modified in functional terms for the needs of this work assumption.
PL
Fotowoltaika wciąż aktywnie się rozwija i nadal na horyzoncie nie widać spowolnienia. W 2022 roku miała ona tylko niecałe 5% w światowej generacji energii (w Polsce 6%), a wyniki symulacji wielu scenariuszy, opublikowane na stronie Nature.com1, pokazują, że aż w 72% takich symulacji energia słoneczna będzie stanowić ponad 50% energii wytwarzanej w 2050 r. Z kolei fotowoltaika, pomimo wielu barier związanych np. z integracją z siecią, zdominuje cały sektor energetyczny.
PL
Od kwietnia br. odbiorcy energii obserwują spektakularne wzrosty cen paliw i opłat za emisję CO2, a w konsekwencji niespotykane wcześnie wzrosty cen energii w hurcie. Bazowy indeks cen energii (tzw. TGEBase) wzrósł od kwietnia do września br. o 70%, licząc średnie ceny transakcji giełdowych miesiąc do miesiąca, osiągając we wrześniu 464 zł za 1 MWh. W stosunku do września ub.r. ceny wzrosły już o ponad 90%.
PL
Pod pojęciem „transformacja systemu ciepłownictwa” kryje się realna technologicznie oraz możliwa do sfinansowania ścieżka transformacji ciepłowni wykorzystujących węgiel w kierunku znaczących udziałów OZE. W obliczu szantażu gazowego Rosji i kryzysu energetycznego coraz bardziej możliwa staje się teza o przejściu z węgla – bez udziału gazu jako tzw. paliwa przejściowego lub z jego minimalnym udziałem – do OZE.
PL
W artykule w listopadowym wydaniu „Energii i Recyklingu” opisaliśmy inwestycje w źródło OZE z perspektywy prosumenta biznesowego energii elektrycznej, czyli podmiotu, który produkuje energię elektryczną przede wszystkim na własne potrzeby w celu minimalizacji kosztu zaopatrzenia w energię elektryczną. Dziś przyjrzymy się funkcjonowaniu projektów inwestycyjnych, których celem jest dostarczanie energii do sieci, w szczególności w kontekście mechanizmu wsparcia, jakim jest system aukcji OZE.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.